Adalet Komisyonu Sporda Şiddet Kanun Teklifi'ni görüşmek üzere toplandı Hakkı Köylü başkanlığında görüşmeler başladı

Teklif, Türkiye Futbol Federasyonu Süper Lig ve 1'inci Lig dışındaki ligler ile futbol dışındaki branşlarda da elektronik kart ve elektronik bilet uygulaması getiriliyor.

Adalet Komisyonu Sporda Şiddet Kanun Teklifi'ni görüşmek üzere toplandı Hakkı Köylü  başkanlığında  görüşmeler başladı
banner72

 


  
Teklif, Türkiye Futbol Federasyonu Süper Lig ve 1'inci Lig dışındaki ligler ile futbol dışındaki branşlarda da elektronik kart ve elektronik bilet uygulaması getiriliyor.

Osman Aşkın Bak ve AK Parti'li milletvekillerinin Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerine TBMM Adalet Komisyonu'nda başlandı.

AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü’nün başkanlığını yaptığı Adalet Komisyonu’nda konuşan Osman Aşkın Bak, “Müsabakalarda seyircinin sahaya inmesinden tutun, sporcuya atılan kesici aletlere kadar çok üzücü görüntüleri görüyoruz. Ceza alan izleyiciler kimlik ve resmini değiştirerek müsabakaya girmeye çalışıyor. Halkımız müsabakalardan keyif almaya gidiyor ancak müsabakalarda güzel futbol ve oyunu konuşmaktan ziyade 'çocuklar ve aileler oraya gidebilecek mi?' gibi konuları konuşuyoruz. Biz ailelerin ve çocukların rahat bir şekilde müsabakaları izlemesini istiyoruz" diye konuştu.

Daha önce sporda şiddet yasasının çıkarıldığını ancak uygulamada bazı sorunlarla karşılaştıklarını bu nedenle toplumdan gelen talepler doğrultusunda değişiklikler yaptıklarını anımsatan Bak, “Televizyonlarda görmek istemediğimiz durumlarla karşılaşıyoruz. Özellikle takımların otobüslerle yola çıkmalarıyla başlayan ve müsabakanın yapıldığı sahaya kadar görmek istemediğimiz görüntülerle karşılaşıyoruz" ifadesini kullandı.

Bak, futbol kulüpleri ve federasyon başkanlarıyla toplantılar yaparak görüşlerini aldıklarını, biyometrik yöntem kullanılması talebinin kulüplerden geldiğini vurgulayarak, spor kulüplerine geçen yıl 50 milyon lira yardım ettiklerini, bu yıl 100 milyon lira yardım yapmayı hedeflediklerini kaydetti.

BİYOMETRİK YÖNTEMLERLE KİMLİK DOĞRULAMASI GELİYOR

Teklifin yasalaşması halinde seyircilerin müsabaka alanlarına girişinde biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulaması yapılacak. Bu yöntemle başkasının kartını kullananların önüne geçilecek. Türkiye Futbol Federasyonu Süper Lig ve 1'inci Lig dışındaki ligler ile futbol dışındaki branşlarda da elektronik kart ve elektronik bilet uygulaması getiriliyor. Kulüplerin, elektronik karttan kendi paylarına düşen gelirlerin devir ve temlik yasağı da kalkacak.

SPOR ALANLARINDA 'TEHDİT' SUÇ KAPSAMINA ALINIYOR

'Tehdit' içerikli tezahüratlar suç kapsamına alınacak. Din, dil, ırk, mezhep gibi konular üzerinden hakaret, tehdit dili kullanmak suç sayılacak. Basın yayın yoluyla sporda şiddeti teşvik edecek şekilde açıklamada bulunan kişiler için öngörülen 3 aylık 'seyirden men yasağı'nın süresi 1 yıla çıkacak. Sporda şiddet dilini kullananlara ve futbolculara etnik kökenlerinden dolayı yapılan hakaretlere yaptırım gelecek. Statlarda bir bez parçasıyla ya da maske takarak yüzlerini gizleyen ve müsabakanın huzurunu bozan davranışlarda bulunanlara da yaptırım uygulanacak.

Kanunda tanımlanan veya atıf yaptığı suçlardan dolayı 1 yıl ya da daha fazla hapis cezası alanların, suçun infazından itibaren bu süre kadar spor kulüpleri, Türkiye Futbol Federasyonu ya da sporda faaliyetleri bünyesindeki tüzel kişiliklerin yönetim ve denetim organlarında görev alamayacaklar. Bu hak mahrumiyeti süresi 5 yıldan fazla olmayacak.

Kanun kapsamına giren suçlardan dolayı alınan mahkumiyet neticesinde verilen seyirden yasaklanma tedbirine ikinci kez karar verilen kişi hakkında; bu tedbirin 3 yıl, üçüncü kez karar verilen kişi hakkında ise 5 yıl süreyle uygulanması öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2019, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER