08 Ağustos 2020 Cumartesi

SPOR YAP! MADDE BAĞIMLILIĞINDAN UZAKLAŞ!

01 Temmuz 2020, 12:10
SPOR YAP! MADDE BAĞIMLILIĞINDAN UZAKLAŞ!
Fatih BAŞÖREN

Spor ve madde bağımlılığı. Ne kadar birbirlerine zıt kavramlar değil mi?

 

Aslında bu yazıyı kaleme alırken benim de pek hoşuma gitmedi bu iki kavram. SPOR VE MADDE BAĞIMLILIĞI! Aileler olarak çocuklarımızın hayatlarına yön verirken tercih ve yönlendirmelerimizi çok doğru yapmamız gerekiyor. Zaten hali hazırda çocuk ve ergenlik çağındaki bireylerimiz hayatlarına yön verme çabası içerisinde iken, olumlu veya olumsuz gördükleri her şeyden etkilenebiliyorlar. Eğer yaşadığınız şehir sosyallik açısından zayıf ise çocuklarımızın tercihleri olumsuz alanlara kayabiliyor.

 

Aileler olarak bizler, öncelikle çocuklarımızı sosyal alanda zenginleştirmemiz gerekli. Kalıplaşmış bir tabir vardır ya. “Bir çocuk en az bir yabancı dili ana dili gibi konuşabilmeli, en az bir enstrüman çalabilmeli ve bir spor dalı ile mutlaka uğraşmalı.” Esasında anahtar bu cümlenin içerisinde yer alıyor. Yani çocuk sadece okula gitmekle tam bir birey olamıyor. Hele hele kendi çocukluğumuzdan bu yana tek düzen eğitim sistemini göz önüne aldığımızda ailelerin buradaki rolü daha da önem kazanıyor.

 

Son zamanlarda Kastamonu’da dönen ve umursanması gereken bir dedikodu var. Eğer olumsuz bir şeyin dedikodusu çıkmış ise mutlaka önemsenmeli. Dedikodu ise, sentetik uyuşturucunun Kastamonu’da sokaklara kadar indiği yönünde. Doğru mudur? Böyle bir şey gerçekten var mıdır? Bilmiyorum ama şu bir gerçek ki Kastamonu’da uyuşturucu var. Bizi ilgilendiren konu ise bu. Eğer bir şehirde madde bağımlılığını ortadan kaldırmak istiyorsak, bu sadece broşür dağıtmakla ya da konu ile alakalı materyaller yayımlamakla olmaz. Çocuklarımızın karşısına daha somut bir şeyler çıkarmamız gerek. Yani başka bir tercih sunmalıyız.

 

Olaya daha teknik açıdan bakalım. Bireye mutluluk ve haz yaşatan dopamin hormonu. Beynimiz bazı aktiviteler yolu ile dopamin hormonu salgılar. Arkadaşınızla sevdiğiniz bir mekanda oturup sohbet etmek, hobilerle meşgul olmak, müzik dinlemek gibi aktiviteler bireyde dopamin hormonu salgılanmasına neden oluyor. Madde bağımlılığı da beyinde dopamin hormonunun salgılanmasına sebep oluyor. Yani kişi, mutluluk yaşayacağı hiçbir sosyal alanı kendine inşa edemez ve hayatında kendini yönlendirecek bir rehber de bulamaz ise maalesef madde ile tanışabiliyor.

 

İster genç olsun, isterse de yaşlı olsun dopamin hormonunun en fazla salgılandığı aktivite ise “SPOR” Buradan ailelere bir kez daha seslenmek istiyorum. Çocuklarınızın geleceği için onları spora başlatın. Kastamonu gerçekten eskisi gibi değil. Bu gözle görülecek kadar çok net. Eskiden bu kadar spor tesisi yoktu. Eskiler tadilatlar ile yenileniyor, ekstra yeni tesisler inşa ediliyor. Bu çok güzel bir fırsat. Gazi Stadı’nda yapacağınız bir saatlik akşam yürüyüşü bile kendinizi çok daha iyi hissetmenize neden olacaktır. Çocuklarımızın en az bir spor dalı uğraşması, sağlıklı birer birey olmalarında, kendi özgüvenlerini kazanmalarında ve kötü alışkanlıklardan uzak durmalarında sizlere çok yardımcı olacaktır. “Araştırmalar gösteriyor ki çok küçük yaşlardan itibaren spor yapan bireyler, ergenlik dönemi ve sonrasında madde kullanımından uzak duruyor.

 

Madde bağımlılığı kadar önemli olan ve ailelerin yanlış düşündüğü bir diğer konu ise; Sporun çocuğu derslerinden uzaklaştırması.  “Benim çocuğum spor ile uğraşırsa derslerinden geri kalır” algısı. Hayır efendim. Spor yapan hiçbir çocuk derslerinden geri kalmaz. Aksine daha başarılı olur. Peki sizin çocuğunuz derslerinden geri kalır düşüncesi ile spora başlatmamak için önüne çektiğiniz “SETİN”, madde bağımlılığından ne farkı var? Geleceğine, hayatına yön vermesini engelliyorsunuz. Yaşadığı okul hayatından başka hiçbir seçenek vermiyorsunuz. Çocuğunuza monotonluk sunuyorsunuz. Unutmamak gerekir ki, her şey zamanında ve yerinde yapıldığında, sportif yönden de akademik yönden de başarı mutlaka elde edilir.

 

Şu an Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzde bireysel olarak yapılacak spor branşlarında belirli sayılarda kayıtlar alınıyor. Hem de ücretsiz. Takım sporlarında ise gözümüz, kulağımız Spor Genel Müdürlüğü’nden gelecek açıklamada. Artı olarak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Okulları’nın yanı sıra işini çok iyi yapan kulüp sayımız da oldukça fazla. Hayatın normale dönmesi umuduyla sporla dolu bir hayatın ipini çekiyoruz. Bence sizler de her şeyin normale dönmesini bekleyerek çocuklarınızın hayatları konusunda planlarınızı şimdiden yapın.

 

Sağlıcakla kalın...

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV