Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlundan Faiz Mesajı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yapılan çevrimiçi konferans toplantısında faiz ile alakalı açıklamalarda bulundu

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlundan Faiz Mesajı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yaptığı açıklamada, "Dezenflasyon süreci boyunca politika faizini enflasyonun üzerinde tutma kararlılığımız devam edecek." dedi.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, yatırımcılarla gerçekleştirdiği çevrimiçi konferansta, erken gevşeme beklentilerinin kalkması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yatırımcılarla videokonferans şeklinde bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıdan göze çarpan söylemler ise şöyle:

2021 yılının ilk çeyreğindeki büyüme ve büyümenin bileşenleri Nisan Enflasyon Raporumuzdaki görünümle uyumlu gerçekleşti. İktisadi  faaliyet güçlü ve trendinin üzerindeki seyrini sürdürdü.

Halihazırda ihracattaki güçlü artış eğiliminin, altın ithalatındaki  belirgin gerilemenin ve bireysel kredilerdeki yavaşlamanın dış dengede beklenen iyileşmeyi desteklemesini bekliyoruz.

Son dönemde aşılamaya dair olumlu gelişmeler, turizm başta olmak üzere salgından olumsuz etkilenen sektörlerde iktisadi faaliyetin normale dönmesine ve cari dengedeki süregelen iyileşmeye önemli ölçüde  katkıda bulunacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER