Aşılardan hangisi daha etkili, bu aşıların etkileri neler ?

Koronavirüse karşı hangi aşı yaptırılmalı ? Bu aşılardan hangisi daha etkili ? Aşıların çok zararlı yan etkileri var mı ?

Aşılardan hangisi daha etkili, bu aşıların etkileri neler ?

Koronavirüsle mücadelede aşılama süreci devam ediyor. İlk olarak Sinovac ile başlayan aşılamada Biontech aşısının da Türkiye'ye getirilmesi ile birlikte vatandaşlara seçim hakkı sunuldu. Pek çok kişi ise aşı seçimi konusunda kararsız kaldı. Sinovac aşısı aile hekimliklerinde, Biontech saklama koşullarından kaynaklı olarak sadece hastanelerde uygulanıyor. Gelen son bilgilere göre ise Sağlık Bakanlığı, BioNTech aşısının aile hekimliklerinde de uygulanması için harekete geçti. Peki, hangi aşı daha etkili, hangisi seçilmeli? Biontech mi, Sinovac aşısı mı olmalı

Bugüne kadar COVID-19 aşılarına yönelik gerek yürütülen klinik çalışmalarda gerekse mevcut aşı uygulamalarında ciddi yan etkilere rastlanmamıştır. Aşılama sonrasında görülen yan etkiler sıklıkla hafiftir. Bunlar genellikle; yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkilerdir. Ancak nadir de olsa alerjik reaksiyonların olabileceği göz ardı edilmeden aşı uygulamasından sonra bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve doktora kısa zaman önce  aşı olunduğu bilgisinin söylenmesi akıldan çıkmamalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER