ZAM İSYANI, SEÇİM TALEBİ

CHP, son zamların ardından sahaya inerek 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

banner72

CHP, son zamların ardından sahaya inerek 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Kastamonu'da da Nasrullah Meydanı'nda basın açıklaması gerçekleştiren CHP'de İl Başkanı Hikmet Erbilgin, genel merkezi adına dillendirdiği yazıda; ülkede ekonomik krizin buhrana dönüştüğünü öne sürerek, insanların açlıkla boğuştuğunu iddia etti. Ülke ekonomisinde kötü gidişatın olduğunu söyleyen Erbilgin, bu kötü gidişi de CHP’nin durduracağını savunarak, erken seçim çağrısı yaptı.

“KRİZ, TAM BİR BUHRANA DÖNÜŞTÜ”

Ülkenin derin bir ekonomik buhranın içerisinde olunduğunu söyleyen İl Başkanı Erbilgin, “Tam 3 yıl önce, 2018 yılının Temmuz ayında, ucube tek adam rejiminin resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte, yaşadığımız ekonomik krizin şiddeti arttı. Kriz vatandaşlarımızın canını daha çok yakar hale geldi. Şahsım hükümetinin, halkı Kovid-19 salgınıyla mücadele de yalnız bırakmasının ardından da bu kriz tam bir buhrana dönüştü. Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf, öğrenci buhranın ortasında yaşam mücadelesi veriyor. Milyonlar işsizlikle hayat pahalılığıyla, yoksullukla, borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşuyor” dedi.

“SARAY, HALKIN GERÇEKLERİNE SIRTINI DÖNMÜŞ DURUMDA

Ülkeyi yönetenlerin milyonların sırtına yeni yükler bindirdiğini savunan Erbilgin, “Erdoğan’ın şahsım hükümeti, miting meydanlarında ‘Temmuz ayında ekonomi şahlanacak’ demişti. Ama Temmuz ayıyla beraber zam yağmuru hızlandı. Anlaşılan o ki, şahlanan yine milyonlar değil, bir avuç imtiyazlı insan olacak. Çünkü saray halkın gerçeklerine ve ihtiyaçlarına tamamen sırtını dönmüş durumda” diye konuştu.

“BOZUK DÜZENİ BİZ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

CHP olarak bozuk düzeni düzelteceklerini öne süren Hikmet Erbilgin, şu ifadeleri kullandı: “1 Temmuz itibariyle eklektiğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12, sanayi kuruluşlarında kullanılan doğalgaza yüzde 20, LPG’ye 60 kuruş, öğrenci harçlarına ise yüzde 10 zam yapıldı. Son zamanlarla birlikte sene başından beri elektriğe yüzde 22, doğalgaza yüzde 20 zam uygulanmış oldu. 8 kez, doğalgaz faturaları da 13 kez zamlandı. İktidarın kurduğu bu bozuk düzen, vatandaşa sadece açlık, işsizlik ve zam getirdi. Biz bu düzeni değiştireceğiz.”

“MAZOT,  GÜBRE VE ELEKTRİK ZAMLANACAK”

“Saray Rejiminin halkın sırtına yüklediği büyük yük ve ağır ekonomik yıkım TÜİK’in artık makyaj tutmayan enflasyon verilerinde bile görülüyor” ifadesini kullanan Erbilgin, TÜİK’in açıkladığı Haziran 2021 verilerine göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 17,53 ile son 2 yılın zirvesinde olduğunu kaydetti. Üretici maliyetinin ise yüzde 42,89 artışla 32 ayın zirvesine çıktığını söyleyen CHP’li Erbilgin, “Bütün bu gelişmeler saray rejiminin yarattığı yıkımın halkın sırtına yeni yükler bindireceğinin de işareti. Üretici ve tüketici enflasyonu arasında fark, bir süre sonra artan maliyetlerin tüketiciye yüksek enflasyon olarak döneceğini gösteriyor. Türk Lirasının döviz kurları karşısında sürekli değer kaybetmesi ise ithal girdiye mahkum edilmiş çiftçimizin, üreticimizin maliyetlerinin artacağının habercisi. Mazot pahalanacak, gübre pahalanacak, elektrik pahalanacak. Bunun üzerine bir de son zamlar önümüzde ki aylarda enflasyona yansıyacak. Açık olan bir şey var; o da saray rejiminin kurduğu düzen vatandaşın hayatını daha pahalı, daha yaşanamaz hale getirecek” şeklinde konuştu.  

“BU KÖTÜ GİDİŞİ BİZ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Türkiye’nin mevcut düzene mecbur olmadığını kaydeden CHP İl Başkanı Erbilgin, “Yurttaşlara ‘Porsiyonları küçültün’ diyen Saray, vatandaşın lokmasına dahi göz dikti. Hayat pahalılığıyla, işsizlikle, yoksullukla, borçlulukla, açlıkla mücadelede, iktidar tarafından yalnız bırakılan halk; ucube tek adam rejiminin yükünü artık kaldıramıyor. Şahsım düzeni devam ettiği müddetçe fakirleşmeye, yoksullaşmaya, geçim sıkıntısı yaşamaya devam edeceğiz. İktidarın siyasi ve ekonomik tercihleri bize bunları yaşamayı dayatıyor. Ama Türkiye bu düzene mahkum değil. Bu kötü gidişi biz değiştireceğiz. Türkiye’nin bütün bu sorunlardan kurtulabilmesinin yolu iktidar değişikliğinden geçiyor. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, tek adam rejimine son verip halkın iktidarını kuracağız. Halkı zenginleştirecek olan, hayat pahalılığına son verecek olan Güçlendirilmiş Parlamenter Demokrasiyi kuracağız. Vatandaşa hesap vermeyi temeline alan demokratik hukuk devletini kurup, kamu kaynakları halk yararına kullanacağız” ifadesini kullandı.  

“HEMEN ERKEN SEÇİM İSTİYORUZ”

Erken seçim çağrısı yapan Erbilgin, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Bizleri Meclis’e gönderdiğiniz fezlekeleriniz, tehditleriniz, zorbalıklarınız korkutamaz. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi, zerre kadar çekinmiyoruz. Bu ülkede hep birlikte mutlu ve müreffeh bir yaşam süreceğiz. Biz hazırız. Türkiye’yi yönetecek kadrolar hazır. Türkiye artık kendisini yeniden kuracak, yeni bir iktidar ve güçlendirilmiş parlamenter demokratik sistem için sabırsızlanıyor.  Halkımızın bu sabırsızlığına karşılık vermek için, hiç vakit geçirmeden, hemen erken seçim istiyoruz.” (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2021, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER