“Yerel basını, kaderine mahkum edemezsiniz”

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Kurucu Üyesi ve Kastamonu İl Başkanı Ender Karahasanoğlu, Resmi Gazete’de yerel basın ile ilgili yayınlanan Cumhurbaşkanı kararına tepki gösterdi

“Yerel basını, kaderine mahkum edemezsiniz”

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Kurucu Üyesi ve Kastamonu İl Başkanı Ender Karahasanoğlu, Resmi Gazete’de yerel basın ile ilgili yayınlanan Cumhurbaşkanı kararına tepki gösterdi.

Yeni kararla birlikte yerel basının ekonomik anlamda zor bir duruma düştüğünü söyleyen Karahasanoğlu, yerel medyanın daha da yıpranacağını dile getirdi. Yerel basına destek çağrısı yapan Karahasanoğlu, milletin haber alma özgürlüğünün engellenemez olduğunu vurguladı.  

“YEREL MEDYAYI, KENDİ KADERİNE MAHKUM EDEMEZSİNİZ

Yerel basının adeta bir okul olduğunu söyleyen Karahasanoğlu, “Birkaç gün önce iktidarın imzalamış olduğu bir kararname ile tasarruf tedbirleri kapsamında, yerel medyaya yapılan düzenli ödemeler kesilmiştir. Sevgili arkadaşlar, bilgi ve teknoloji çağında olabiliriz. Haberleşme teknikleri gelişmiş olabilir ancak Anadolu’muzda, Karadeniz’imizde, Akdeniz’imizde ve hatta tüm yurtta milletimizle buluşan, aboneleri olan ve Cumhuriyet’ten bu yana haberleşme alanında kullanılan yerel medyayı, kendi kaderine mahkum edemezsiniz. Siz ödemeleri keserseniz; bu çalışanlar ne olacak, ne iş yapacak, aileler ne olacak, nasıl yaşayacak?” ifadelerini kullandı.

“ÖZGÜR BASININ SESİNİ NEDEN KESELİM?”

Ülkemizin kırsal kesimlerinde, yerel medyaya halen çok ihtiyacın olduğunu dile getiren Ender Karahasanoğlu, “Alt yapısı maalesef tamamlanamamış birçok köyde, birçok belde de yurttaşlarımız, bu ülkede olup biteni yerel gazete, yerel dergi ve yerel radyolardan takip etmektedir. Onları neden bu haktan mahrum edelim? Özgür basının sesini neden keselim? Yerel medya kuruluşları zaten salgın nedeni ile ağır yaralıydı, hiçbir ödenekten de faydalanamadılar. Birçok yerel gazete, artık pazar günleri basılmıyor çünkü günden güne artan maliyetler bunu imkansız kılıyor. Kağıda zam geldi, döviz arttı, mürekkep zamlandı, matbaalar çalışamaz, maaşlar ödenemez oldu milletimize de haberler ulaşamaz oldu” diye kaydetti.

“YEREL MEDYA, ANADOLU’DAKİ SESİMİZ VE NEFESİMİZDİR”

Sizin yok etmek istedikleri yerel basının Kurtuluş Savaşı’nda Kuva-i Milliye’ye verdiği destek ile bu vatanın kurtuluşunda gayret sarf ettiğini ifade eden Karahasanoğlu, şunları dile getirdi; “Milletin haber alma özgürlüğü asla engellenemez. Kamu kuruluşlarının yerel medya aboneliklerini bitirmeleri, yerel radyolarda dahil olmak üzere, artık ilan ve reklam vermemeleri, durumu içinden çıkılamaz bir hale getirmiştir. Binlerce basın mensubu maalesef işsiz kalacak yerel medya, bizim Anadolu’daki sesimiz ve nefesimizdir çünkü biz TDP’yiz, değişen Türkiye’nin tek partisiyiz.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER