Müzik indir

03 Mart 2021 Çarşamba

'Milletin cebinde para yok'

'Üvey evlat muamelesi yapılıyor'

CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, düzenlediği basın toplantısında Kastamonu gündemini değerlendirdi

01 Şubat 2021 Pazartesi 10:28
'Üvey evlat muamelesi yapılıyor'
 

2021 YILI YATIRIM PROGRAMINDA KASTAMONU'NUN PAYINI DEĞERLENDİREN ERBİLGİN:

'Üvey evlat muamelesi yapılıyor'

CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, düzenlediği basın toplantısında Kastamonu gündemini değerlendirdi.

Toplantıda konuşan İl Başkanı Hikmet Erbilgin, MHP İl Başkanı Emin Çınar’ın eleştirilerine cevap verdi. Çınar’ın ittifaka zarar veren kişi olarak kendisinin hedef alındığını söyleyen İl Başkanı Erbilgin, MHP İl Başkanı Çınar’ı vicdani bir muhasebeye davet etti.

İttifakın hassasiyetine uymadığını söyleyenin AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel olduğunu kaydeden Erbilgin, Cumhur İttifakı’nın halktan, milletten koptuğunu savundu. 2021 Yatırım programın sembolik rakamların olduğunu savunan İl Başkanı Erbilgin, Kastamonu’ya üvey evlat muamelesi yapıldığını söyledi. AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün İnebolu ziyaretini de eleştiren Erbilgin, İnebolu’ya yıllardır yalan söylendiğini savundu.

Yine Doğan Ünlü’nün Daday yolu hakkındaki açıklamalarını da eleştiren İl Başkanı Erbilgin, 3 ay önce tasarruf tedbirleri kapsamında yolun ihale olup, iptal edildiğini Doğal Ünlü’nün bildiğini savundu. Erbilgin, Daday Yolu’nun tekrar ihalesinin yapılmasının; Kastamonuluların ve CHP’nin başarısı olduğunu söyledi.  Cumhur İttifak’ında bıçağın kemiğe dayandığını söyleyen CHP İl Başkanı Erbilgin, Kastamonu’da AK Parti ve MHP, baskıyla ittifakı yürütmeye çalıştığını iddia etti.

“ÇINAR’I VİCDANİ BİR MUHASEBEYE DAVET EDİYORUM”

Sözlerine MHP İl Başkanı Emin Çınar’ın yaptığı basın toplantısındaki ifadelerine cevap vererek başlayan CHP İl Başkanı Erbilgin; “Geçtiğimiz günlerde MHP İl Başkanı Emin Çınar, bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında kurmaya çalıştığı özenli ve dikkatli dili önemsediğimi belirtmek istiyorum. Ancak Sayın Çınar, tarafımızdan yapılan eleştirilere cevap verirken, Kastamonu’nun menfaatleri yerine Cumhur İttifakı’na zarar verme üzerine siyaset yaptığımı talihsiz bir biçimde ifade etmiştir. Sayın Çınar’ı vicdani bir muhasebeye, bakmaktan öte; görmeye davet ediyorum. Kastamonu’nun teşvik bölgesi, 4’ten 5’e alınsın önerimiz, Kastamonuluların ‘bizim Hasan’ dediği Milletvekilimiz Sayın Baltacı’nın bu yöndeki çaba ve gayretleri Kastamonu’nun menfaatine değil midir? Kastamonu Şeker Fabrikası’nın özelleştirilme kapsamından çıkarılması için verdiğimiz emek, halkın vekili Hasan Baltacı’nın bu yönde TBMM’ye sunduğu kanun teklifi Kastamonu’muzun menfaatine değil midir? Eğer Emin Çınar ve partisi bu emeği, bu çalışmaları Kastamonu’nun menfaatine görmüyorsa; söyleyecek hiçbir sözüm yoktur” dedi.

“CUMHUR İTTİFAKI HALKTAN, MİLLETTEN KOPMUŞTUR”

Cumhur İttifakı’nın bir ayrışma içerisinde olduğunu savunan CHP İl Başkanı Erbilgin; “İttifakın hassasiyetine uymadığını söylediği Akif Güzel’dir. Taşköprü’de AK Parti ve MHP arasındaki tartışmaların kamuoyuna yansıyan kısımlarını, kendisi de biliyor olmalıdır. Bozkurt’ta, İnebolu’da Cumhur İttifakı’nın ne durumda olduğunu kendisi de biliyor olmalıdır. Çünkü Cumhur İttifakı halktan, milletten kopmuştur. Sayın Çınar’a ittifakta hassasiyet çağrısı yaptıran şartlar nedir? Nereden kaynaklanmaktadır? MHP Merkez İlçe Başkanının basına yansıyan kadarıyla açıklamaları Cumhur İttifakı’nın halktan ve tabandan koptuğunun itirafıdır. Bizim her gün halkın ekmeği büyüsün dememiz, halkla omuz omuza durmamız, onların içinden biri olarak, onların dertleri ile dertlenmemiz. Kastamonu, Kastamonu, Kastamonu dememiz. Kastamonu’da üç-beş şantiyecinin, 3-5 ağa babasının değil de; Kastamonuluların sözü geçsin dememiz. Bu şehirde saygı, sevgi, dayanışma hâkim olsun dememiz, Cumhur İttifakı’na zarar veriyorsa; varsın bu ittifak zarar görsün. Olsa olsa bu; MHP ve AK Parti’nin halkın karşısında konumlandığının emareleridir” diye konuştu.

 “KASTAMONU’YA ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPILIYOR”

2021 Yılı Yatırım Programı, 15 Ocak tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini, ancak yatırım planında büyük bir hayal kırıklığı olduğunu iddia eden Erbilgin, şöyle konuştu; “Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkileyen Kovid-19 salgını ile mücadele ettiğimiz, halk sağlığı ile eğitimin ne kadar önemli olduğunu bu dönemde, bir kez daha gördük. Özellikle sağlık, eğitim ve tarım yatırımları için Kastamonu’ya ayrılan ödenek ile Saray ve iktidarını Kastamonu’nun problemlerini görmezden gelmeye, Kastamonu’ya üvey evlat muamelesi çekmeye devam ettiği anlaşılmaktadır. Yıllardır yapımına başlanamayan, CHP olarak birçok kez gündeme getirdiğimiz, Milletvekilimiz Hasan Baltacı’nın da TBMM’de gündem yaptığı, Kastamonu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yapımı için ancak 17 milyon 500 bin liralık kaynak aktarılmıştır. Bu ödenek, proje maliyetinin sadece yüzde 10’u kadardır. 2021 yılında Kastamonu için ulaşım yatırımlarında kayıp bir yıl olacağının resmi belgesidir. Maliyeti 22 milyar 324 milyon 339 bin lira olarak güncellenen Kastamonu-İnebolu yolu için 2021 Yılı Yatırım Programında sadece bin TL ödenek ayrılmıştır. 1 ailenin iki aylık doğalgaz gideri bile değildir. Yine yapımı yılan hikâyesine dönen Kastamonu-Karabük yolu yatırımı için reva görülen ödenek miktarı; bin lira gibi sembolik bir kaynakla geçiştirilmiştir. Kastamonu’nun içme suyu ve tarımı için büyük bir önem taşıyan, Kırık Barajı’nın tamamlanabilmesi için yapılması elzem olan 1 milyar 665 milyon 866 bin lira maliyetli Kırık Barajı yoluna ayrılan 8 milyon liralık ödeneğin yetersiz olduğu aşikârdır.”

“İNEBOLULARA YALAN SÖYLENMİŞTİR”

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün, geçtiğimiz günlerde İnebolu’ya düzenlediği ziyarette; Ünlü’nün, İnebolu’nun önünün açık olduğunu söyleyerek, İneboluların aklıyla dalga geçtiğini savunan Erbilgin;“Bu iktidarda; ekonomi kötüye gidebilir düzeltiriz. Hukuk kötüye gidebilir; düzeltiriz. Ama bu iktidarın kaybettiği en önemli şey; utanma duygusu. Toplumun karşısında bir yalanı ifade ederken, bir kez bile utanmıyorlar. Utanma duygusunu yeniden kazanmalarının çok zor olacağını düşünüyorum. AKP’nin iktidar olduğu 2002 yılında 27 bin olan İnebolu nüfusu, üzülerek söylüyorum: 21 binlere düşmüştür.  19 yılda İnebolu’nun köylerinde 6 bin kişi ekmek derdiyle başka illere göç etmiştir. 120 çalışanı 530 mahkumu barındıran İnebolu’nun elindeki cezaevi gitmiştir. Her yıl belediyeye 1 milyon lira gelir getiren; İnebolu Limanı gitmiştir. İnebolu’nun İstiklal Madalyası almasını sağlayan balıkçıları hala barınaksızdır.  2002 yılında 5 bin 500 olan öğrenci sayısı; 3 binlere gerilemiştir. İlçenin en güzel caddelerinden zafer yolu caddesi; taş yığını haline dönüştürülmüştür. Bölgenin en güzel plajı olan Patriyoz Altı Kumsalı, hafriyat alanı haline dönüştürülmüştür. İnebolu seçimlerinde AK Partili yetkin siyasetçiler tarafından doğalgaz getireceğiz diye İnebolulara yalan söylenmiş ve kandırılmıştır. İnebolu, fen lisesi yapacağız diye kandırılmıştır. İnebolu, sanayi sitesi yapacağız diye kandırılmıştır. İnebolu Cezaevi’ni kapatmayacağız diye kandırılmıştır. Yalan söyleyen bellidir” şeklinde konuştu.

“DADAY YOLUNUN İHALE EDİLMESİ KASTAMONULULARIN BAŞARISIDIR”

12 Şubat’ta Daday yolunun ihalesinin gerçekleştirileceğini duyuran AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün açıklamalarına da cevap veren İl Başkanı Erbilgin;“Her yıl onlarca vatandaşımızın hayatını kaybettiği, gençlerimizi kaybettiğimiz Daday Yolu’nun yapılması gerektiğini söylediğimizde ‘Çalışmalar zaten yapılıyor, yalan konuşuyorlar’ diyenler, bugün, 12 Şubat’ta yolun ihale edileceğini söylüyorlar. Demek ki bu ihale daha öncesinde gerçekleşmemişti. Doğan Ünlü’den bundan 3 ay önce tasarruf tedbirleri kapsamında yolun ihale olup, iptal edildiğini bal gibi kendisi de biliyordu. Hem Kastamonu kamuoyunda hem de milletvekili Hasan Baltacı’nın TBMM’de sorunu defalarca gündem yapması sonucu; Ulaştırma Bakanı bu yolda inceleme yapmak durumunda kalmış, Genel Müdürlük ise ihale olurunun iptalinden vazgeçmek durumunda bırakılmıştır. Daday Yolu’nun ihale edilmesi Kastamonuluların başarısıdır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin başarısıdır. Milletvekili Hasan Baltacı’nın bu konudaki açıklamalarının yolun yapılması için ihaleye çıkılması gerektiğindeki ısrarının ne kadar doğru ve haklı olduğu bir kez daha görülmüştür” ifadelerini kullandı.

“KİRALIK ARAÇLARA, TÖREN DÜZENLEDİLER”

Tarım İlçe Müdürlüklerinde kiralanan araçlara düzenlenen töreni eleştiren Erbilgin;“Bu memlekete sunacak ve verecek hizmeti kalmayanlar Avrupa Birliği tarafından fonlanan İPARD Projeleri kapsamında, Tarım İlçe Müdürlükleri için kiralanan araçlar için tören düzenleyecek duruma düşmüşlerdir. Kamuoyuna sanki araçların mülkiyeti Tarım İlçe Müdürlüklerine verilmiş algısı oluşturmak amacıyla, kiralanan araçlara tören düzenlemişlerdir” dedi.

“BELEDİYE CADDESİ’Nİ KİM DOLAŞIRSA DOLAŞSIN, TABLOYU GÖRECEKTİR”

Esnaflara yapılan destekler hakkında da konuşan CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, şu ifadeleri kullandı; “Esnaflarla ilgili açıklanan desteklerde kamuoyunu yanıltıcı bir veri var. Öncelikle deftere tabi olma şartı var ve cirosunun yüzde 3’ü kadar yardım yapılacak. Bu çok temsili simgesel yardımlar olacağını önümüzdeki günlerde yine esnaf arkadaşlarımızdan duyacağız. Aslında Esnaflar Odası tüm verileri Kastamonu’yla paylaşıyor. Ne kadar esnafın dükkânını kapattığı gibi bilgileri paylaşıyor. Kapitalizmin merkezi dediğimiz AVM’de esnafa doğrudan yapılan yardımlar ülke bütçesinin yüzde 27’si civarında. Ancak esnafa yapılanlar, Toplam Gayrı Safi Milli Hasıla’nın yüzde 1 buçuğu birle değil, bu yardım da değil. Dünyada pek çok ülke esnafına karşılıksız hibe verirken bizimkisi bir zahmet yüzde 1 buçuk civarında esnafı borçlandırmış durumda. Dolayısıyla esnaf sahipsiz durumda. Şu Belediye Caddesi’ni kim dolaşırsa dolaşsın, tabloyu görecektir.”

“BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

Kastamonu’da ilçelerinde Cumhur ittifakı çatlakların olduğunu savunan Erbilgin, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Taşköprü Kastamonu’nun en büyük ilçelerinden bir tanesi. Buranın belediye başkanı bir saldırıya muhatap oldu. Hiçbir açıklama yapılmadı. Nasıl oldu hangi aşamaya gelindi bununla ilgili hiçbir açıklama hala yok. Her şeyi örtmeye çalışan, ‘Aman ittifakımıza zarar gelmesin’ düşüncesinde olan bir anlayış var. Ama öyle bir şey ki; hayatın gerçeği her gün Cumhur İttifakının yüzüne çarpıyor.  Sadece Taşköprü değil, Bozkurt’ta AKP Belediyesi’ne karşı MHP yöneticilerinin açıklamaları var. Bir zahmet sahip çıkamadılar kendi arkadaşlarına ama İnebolu Belediyesi’nde işten çıkarılanlar var. Doğanyurt’ta MHP’li meclis üyesinin denetim komisyonuna sunduğu raporlar var. Azdavay’da Belediye Başkanıyla ilçe başkanının arasında sert tartışmalar var. Bıçak kemiğe dayandı. Dolayısıyla AKP ve MHP, biraz yönetim organlarının baskısıyla ittifakı yürütmeye çalışıyor.”(Hüseyin Hüsnü Aykaç)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV