Türk Ocağı Genel Kurulu Yapıldı

Türk Ocakları Derneği Kastamonu Şubesi 4. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel kurulda konuşan Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz, dernek yönetimi olarak geçen üç yıl içerisinde ülkenin önemli meseleleriyle ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini, görüşlerini açıklamak ve kamuoyunu bilgilendirme amacıyla zaman zaman açıklamalarda bulunduklarını belirtti

Türk Ocağı Genel Kurulu Yapıldı

 

Türk Ocağı Genel Kurulu Yapıldı

Türk Ocakları Derneği Kastamonu Şubesi 4. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel kurulda konuşan Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz, dernek yönetimi olarak geçen üç yıl içerisinde ülkenin önemli meseleleriyle ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini, görüşlerini açıklamak ve kamuoyunu bilgilendirme amacıyla zaman zaman açıklamalarda bulunduklarını belirtti.

2014 yılında 5 etkinlik gerçekleştirdiklerini ifade eden Mehmet Serhat Yılmaz, şu ifadeleri kullandı; “2015 yılı içerisinde 13 etkinlik düzenlenmiştir. 2016-2018 yılları arasında ise 25 etkinlik gerçekleştirilmişti. 2018-2021 yılları arasında ağırlıklı olarak konferans ve Ocakbaşı toplantıları şeklinde faaliyetler gerçekleştirdik. Milli Mücadele hareketinin 100. Yılı münasebetiyle Hüsnü Açıksöz’ün İstiklal Harbi’nde Kastamonu adlı eserini ailesinin muvafakatini alarak 100. Yıla armağan eser olmak üzere Ocağımız tarafından yeniden yayınlayıp ücretsiz dağıtımı yapılmıştır. Türkiye'nin önemli meseleleri ve Türk Dünyasını ilgilendiren meseleler hakkında basın açıklamalarında bulunduk. Üniversite öğrencilerine üyelerimizin katkısıyla eğitim bursu verilmiş ve verilmektedir. Burs yardımı yapan üyelerimize huzurlarınızda teşekkür ederim. Allah onlardan ve hizmetlerinden razı olsun. Son üç yıldır gençler için düzenli olarak Cuma günleri “Genç Okuma Grubu” adı altında kitap okuma ve anlatım günleri planladık ve başarıyla bu faaliyetlerimizi yürüttük.”

“DOĞU TÜRKİSTANLI KARDEŞLERİMİZİN FERYATLARINI DÜNYA BİR TÜRLÜ DUYAMADI”

Doğu Türkistan’daki olumsuz gelişmelerden bahseden Şube Başkanı Yılmaz, “Kadim vatanlarında Çin zulmü altında olan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin feryatlarını dünya bir türlü duyamadı, Türkiye’de dahi maalesef fazla bir karşılık bulamadı. Onların hukukuna sahip çıkmak hem bizlerin hem de Türk Hükümetlerin millî, dinî ve insanî görevdir. Türkiye'de şiddete başvurmadan seslerini duyurmak için yaptıkları eylemlerin de zaman zaman engellendiğini duyuyor, üzülüyoruz” dedi.

Kovid-19 salgını ve uygulanan tedbirler kapsamında toplantı sadece dernek üyelerinin katılımıyla sınırlı tutuldu. Kongre divan başkanlığına Prof. Dr. Yaşar Nuri Şahin, kâtip üyeliklere ise Dr. Yasin Akgöz ve Recep Tokat seçildi.

Yönetim Kurulu Asil Üyelikleri: Mehmet Serhat Yılmaz, Cevdet Yakupoğlu, Rafet Aslan, Hakan Ada, Kamil Akgün, Metin Ekici, Yasin Akgöz. Yönetim Kurulu Yedek Üyelikleri: Ali Osman Kurtçu, Rafet Tiryaki, Nedim Afacan, Hamdi Özden, Serkan Altıkulaç, Ferhan Çapraz, Salih Üzümcü Seçildiler. Denetim Kurulu Asil Üyeliklerine İbrahim Küçükbasmacı, Hasan Hüseyin Kaplan ve Ercan Çelebi, Denetim Kurulu Yedek Üyeliklerine ise Ayhan Avanoğlu, Kutalmış Gökkuş ve Saim Sarıkaya seçildiler. Kurultay Delegeleri Asil: Rahmi Galip Vidinlioğlu, Mustafa Eski, Rıza Büyükata. Yedek üyeliklere ise Mehmet Serhat Yılmaz, Cevdet Yakupoğlu ve Abdullah Ünal seçildiler. Türk Ocakları Kastamonu Şubesi Hars Heyeti Üyeliklerine ise Genel Kurulda oy birliği ile Mustafa Eski, Yaşar Nuri Şahin, Rahmi Galip Vidinlioğlu, Güler Tuluk, Mehmet Feyyaz Pattabanoğlu, Rıza Büyükata, Rafet Tiryaki, Muharrem Avcı, Nedim Afacan ve Abdullah Ünal seçildiler. (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER