'Tekrar inceleme isteyeceğim'

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Fatih Dağıstanlı’ya canlı yayında konuk oldu

'Tekrar inceleme isteyeceğim'

 

KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI GALİP VİDİNLİOĞLU:

'Tekrar inceleme isteyeceğim'

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Fatih Dağıstanlı’ya canlı yayında konuk oldu. Kastamonu Belediyesi Eski Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Kürşat A.'yla ilgili gelen soruları yanıtlayan Vidinlioğlu,  şahsın; kendilerinden bir önceki dönem belediyenin AK Parti’deyken çalıştığını, MHP’nin göreve gelişiyle beraber Kürşat A.'yla çalışmak istemediklerini belirtmeleri üzerine şahsın istifa ettiğini açıkladı. Başkan Vidinlioğlu, konuyla alakalı gelen diğer soruları da yanıtladı.

“SADECE İSTİFA ETTİĞİNDE GÖRÜŞTÜM”

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, kendilerinden önce AK Parti döneminde belediyede çalıştığını söylediği Kürşat A.'nın geçmiş dönemdeki ilişkilerini çok fazla bilme şansı olmadığını belirterek; “Ben göz hekimiyim, belediyeyle çok fazla işim olmuyordu. Genel başkanımızın uygun görmesiyle belediye başkanlığına aday oldum ve halkın da teveccühüyle 31 Mart’ta belediye başkanı oldum. Tabii kulağa gelen ifadeler her dönemde olur. Şimdiki dönemde, benim dönemimde de vardır. Herkesi memnun etmeniz belediyecilikte mümkün değil. Her belediye başkanının da kendi ekibiyle çalışma gibi bir şansının olması lazım. Ben de bu anlamda belediye başkanı olduktan hemen sonra, zaten ilk ve son görüşümdür Kürşat Bey’i, birlikte çalışamayacağımızı, kendi yol arkadaşlarımla yürümek istediğimi ifade ettim. Dolayısıyla o da bunu anlayışla karşıladı ve bizim son görüşmemiz oldu, belediyeden ayrıldı” dedi.

“BİR ŞEY BULMUŞ OLSAYDIM SAVCILAĞA VERMEKTEN TEREDDÜT ETMEZDİM”

Kastamonu Belediyesi’nin bu kişinin yaptığı olumsuzluklardan haberdar olduğu ve bununla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına iletilmediği yönündeki iddialara yönelik cevap veren Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu; “Daha önce geniş katılımlı organizasyonlarda belki aynı ortamda bulunmuşuzdur ama yüz yüze gelmişliğimiz, sohbet etmişliğimiz yok. Belediye denetlenen bir kurumdur. Bizden 1 buçuk 2 ay öncesinde mülkiye müfettişleri gelip, incelemelerini yaptılar. Dolayısıyla bir şey bulmuş olsam, Savcılığa vermekten tereddüt etmem. Ama ben öyle bir şeye rastlamadım. Aslında büyük paraların, büyük işlerin döndüğü bir yer de değil Kültür İşleri. Ama varsa da denetlenmeye her zaman için açığız. Ortada, ‘İttifak dolayısıyla biz savcılığa gitmiyormuşuz ve sanki biz ittifak bünyesinde hareket ediyoruz da onun için koruyoruz’ gibi iddialar var. Herkesin ferdi olarak savcılığa böyle bir durumda gitme hakkı var. Daha öncesinde de benzer şeyler oldu, ben yine aynı şeyi söyledim. Beni bilenler bilir. 50’li yaşlarımı geçmiş biriyim. Bugüne kadar da böyle aksak işlerle anılmadım. Hiçbir şeyin de ben üstünü örtmem. Böyle bir şeyde de kimseye kazandıracağım bir şey yok. Biz zaten beytü-l mala sahip çıkalım diye aday olduk. Genel Başkanımızın arzusu da bu yöndeydi. Ben de aday oldum ve kazandım. Her kör kurşunda da kendi adıma hesabımı veririm. Ama benden önceki dönemle ilgili bu şekildeki iftiralar varsa herkesin yargıya başvurma hakkı var. Zaten incelenmeye de açık bir kurum, gizlisi saklısı kalmaz” dedi.

“O DÖNEME İLİŞKİN İNCELEME YAPILACAK”

Belediyenin, Kürşat A.'nın müdürlük yaptığı dönemde zarara uğratılma ihtimalinin olup olmadığı ve bu konuyla ilgili o döneme ilişkin incelemelerin yapılıp yapılmayacağı sorusuna cevap veren Başkan Vidinlioğlu; “Bununla ilgili arkadaşlarımdan o döneme ilişkin tekrar bir inceleme isteyeceğim. Fakat bu tarz incelemelerden ne çıkar doğrusu ben bilmiyorum. Bu tarz iddialar ve kamu zararı varsa bu açığa çıkar, bunu neden gizleyelim? Kürşat Bey’in mal varlığını bilmem. Muhtemelen mal varlığı ile ilgili nereden bulunduğuna ilişkin ifadesini verecektir. Hayatımda bir defa yüz yüze geldiğim insana mal varlığını soracak da değilim” dedi.

“VARSA BÖYLE BİR İDDİALARI, YARGI ORADA”

Kastamonu’da Cumhuriyet Halk Partililerin, MHP’nin 2019 Yerel Seçim Dönemi’nde belediyedeki yolsuzlukları belgeleriyle gündeme getirdiklerini, 31 Mart 2019’dan sonra da söz konusu iddiaları dümen altı ettiğine yönelik iddialarını da yanıtlayan Başkan Vidinlioğlu; “CHP’nin eğer böyle bir iddiası varsa, yargıyı geciktirmekten benimle ilgili suç duyurusunda bulunabilirler. Söyledikleri külliyen yalandır, böyle bir şey olmadı. Biz seçim döneminde yapacağımız şeyleri söyledik. Biz kimseyle kavga etmedik. Benim yapım zaten kavgacı değil. Ben Kastamonu’da dürüst ve güvenilir bir insan olarak biliniyorum. Parayla pulla işim yok. Tabi ki seçim döneminde dedikodular oldu, insanların dedikodularının önüne geçemem. Ama ben hiçbirini bilmem, görmem. Böyle bir şey söz konusu bile olmadı. Biz çıktık seçim kampanyamızı yaptık halk da bizi seçti. CHP’li arkadaşlara tavsiyem eğer bizimle ilgili böyle iddiaları varsa yargı orada. ‘Bu dönemin incelenmesini istiyoruz’ diye yargıya başvurabilirler. Ama benle ilgili yargıyı geciktirmekten bahsediyorlarsa hoş bir tabir ve tavır değildir. Kendilerine biraz daha bu anlamda benimle ilgili konuşurken daha aklıselim konuşmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.  (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER