'Tedbirde Osmanlı'yı örnek almalıyız'

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Abdullah Aktaş, yaptığı yazılı basın açıklamasında sel felaketlerinin önüne geçilmesi için alınabilecek tedbirleri aktardı

'Tedbirde Osmanlı'yı örnek almalıyız'

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Abdullah Aktaş, yaptığı yazılı basın açıklamasında sel felaketlerinin önüne geçilmesi için alınabilecek tedbirleri aktardı.

İl Başkanı Aktaş, cennetten bir köşe olan Bozkurt ilçesinin sele teslim olduğunu hatırlatarak, ''Rabbim başta Bozkurt ilçemiz olmak üzere Abana, Çatalzeytin, İnebolu, Azdavay, Şenpazar ilçelerimizde yaşayan tüm kardeşlerimize sabırlar versin, vefat eden  tüm vatandaşlarımızın mekanlarını cennet eylesin, maddi ve manevi yaraların en kısa zamanda sarılmasını nasip eylesin inşallah. Ve rabbimden Bozkurt’umuzu gerekli tedbirler alarak resimlerdeki gibi tekrar güzel ve şirin bir ilçe haline bir an önce gelmesini temenni ediyorum'' dedi.

Ülkemizin bir çok bölgesinde sel felaketlerinin olduğunu hatırlatan Aktaş, ''Samsun Atakum, Hatay Erzin, Konya Bozkır, İstanbul Kağıthane, Elazığ Merkez ve Batman’daki ve Rize’deki ve diğer bölgelerimizde olan sel felaketleri, maalesef hepsinde can ve mal kayıpları millet olarak yüreğimizi yakıyor.Netice itibarı ile ülkemizde yaşanması olağan sel ve benzeri afetlerde can ve mal kayıplarının yaşanmaması için tedbirleri afet gelmeden önce almalıyız'' ifadelerini kullanarak önerdikleri tedbirleri şöyle sıraladı;

'' Dere yatağındaki yerleşim yerlerini derhal kaldırılmalıdır. Dere kenarlarına yapılaşmaya müsade edilmemelidir. Dere yataklarındaki sanat yapılarını akarsuyun akışını engeller nitelikte değil kolaylaştıracak şekilde yapılmalıdır. Dere yataklarının mansap şartlarının mutlaka sağlanması gerekir.Dereleri sulama amaçlı kullanırken gelişigüzel değil, dereye ve akışa zarar vermeden kullanılmalıdır. Dere kesitleri asla ve asla daraltılmamalıdır.Hiç bir şey bilmiyorsak Tarihimize bakıp ecdadımız dereler için Osmanlı nasıl tedbirler almış nasıl sanat yapıları yapmış onları inceleyip örnek almalıyız. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER