'Tam da görevden alınacak il başkanı'

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü'nün kendisi ve partisi hakkındaki eleştirilerine cevap verdi

'Tam da görevden alınacak il başkanı'

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü'nün kendisi ve partisi hakkındaki eleştirilerine cevap verdi. Ünlü'nün kendisini yalanladığını öne süren Erbilgin, '''Bu adam tam da görevden alınacak bir il başkanı' ifadeleriyle mevkidaşına yüklenirken; kendilerinin selin sebebini 'HES' olarak göstermediklerini söyledi. 

Hikmet Erbilgin, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün açıklamasında, diğer belediyelerden gelen yardımlardan hiç bahsetmemesine tepki göstererek, AK Parti İl Başkanı Ünlü’nün siyasi propaganda yaptığını söyledi. İl Başkanı Erbilgin, Devrekâni Çatak köyündeki iddialara ilişkin İl Başkanı Ünlü’nün kendi kendini 45 saniyede yalanladığını ifade ederek; “Bütün köy ve ilçelerde zarar görüp görmediğine bakılmaksızın yardım yapıldı’ dedi ve 45 saniye sonra ‘Cide’ye, Daday’a dağıtmadık, sadece afet bölgelerine dağıttık’ dedi. Ünlü kendi kendini yalanlar hale gelmiş bu akıl sağlığı ve hırsla alakalı bir mesele” dedi.

ERBİLGİN; “MESELELERİ GÖRMEZDEN GELİYOR''

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün açıklamasında, kendilerini siyasi propagandayla itham ettiklerini hatırlatan CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, asıl propagandayı AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün yaptığını dile getirerek; “Açıklamasında her nedense bu ülkedeki bütün belediyeler olmak üzere sel felaketine yetişmiş, hiçbir belediyemizi ve hiçbir belediyeyi anmadı. Yaklaşık 30 belediyemizden sadece Kastamonu için; 449 personel, 253 araç, yaklaşık 33 tır kapasitesindeki içme suyu, 10 bine yakın gıda kolisi, 2 mobil yemek tırı, 2 mobil fırın çok sayıda arama kurtarma ekipmanı, kurtarma köpekleri, insani yardım malzemesi, hijyen malzemesi ve bebek ürünü gönderildi. Bunların önemli bir bölümü AFAD ekiplerine teslim edildi. Afet bölgelerinde toplamda ise; 615 personel, 215 iş makinesi, 125 hizmet aracı olmak üzere 387 araç 54 tır su, 22 binden fazla gıda kolisi, 3 mobil mutfak tırı, 3 mobil fırın, 2 mobil şarj ünitesi 60 motopon, 15 jeneratör, 10 tır hijyen malzemesiyle afet bölgelerindeydik. Ancak Ünlü, bu meseleleri görünmez kılmaya çalışıyor. Felaketin ilk 3 gününde irade almaktan tereddüt edenler, ‘Bakanlardan ya da saraydan bir azar işitir miyiz?’ diye, Büyükşehir Belediyelerimizden ve diğer Belediyelerden gelen ekiplerimizin sevkinde tereddüt yaşadılar. Örneğin Abana Belediye Başkanı Yunus Akgül, talimat vermekte tereddüt yaşadı. Bu nedenledir ki kimi kaymakamlarımız İl Özel İdare Genel Sekreterimiz görevden alındı. 5 vali koordinesiyle beraber Kastamonu valisi etkisiz hale getirildi. Süreç 5 vali ve Bakan üzerinden yürütülmeye çalışıldı. Bunu bütün kamuoyu biliyor”

“ADAM TAM DA GÖREVDEN ALINACAK BİR İL BAŞKANI”

'Bu adam tam da görevden alınacak bir il başkanı' ifadeleriyle Ünlü'ye yüklenen Erbilgin, ''Sabah 10-11 civarında öğleye doğru Bakanımız dahil olmak üzere her yeri bilgilendirdim diyor. Yine marifetmiş gibi; ’18.30-19.00 arasında helikopter geldi’ diyor.  Eğer Bakanı öğlen bilgilendirdiyse 7-8 saat sonra helikopter gelmiş, yazık günahtır. Bunu İktidar Partisi’nin İl Başkanı söylüyor. Oturup bir düşünmesi lazım'' dedi.

“HİÇBİR AÇIKLAMAMIZDA SELİN SEBEBİNİ HES OLARAK GÖSTERMEDİK”

İl Başkanı Erbilgin, kendisinin ve Milletvekili Hasan Baltacı’nın hiçbir açıklamasında HES’in selin sebebi olarak göstermediklerini belirterek; ‘Ne ben, ne de Milletvekili Hasan Baltacı hiçbir açıklamamızda selin sebebini HES olarak göstermedik. Ulusal bir ajansta, Bozkurt’taki felakette HES’in patladığı yönünde bir bilgi var’ anlamında kamuoyuna açıklama geçildi. Yine bir partinin il başkanı can kayıplarını olduğu yerde hakikati karartıyorsa hem bu dünyada hem öbür dünyada yatacak yeri yoktur. Eski Milletvekili Murat Demir in de HES konusuyla ilgili HES patladı diyerek çektiği video var. Demir, bu açıklamayı, saat 10.30-11.00 civarında kaldırdı. Kamuoyuna meselenin HES’ten kaynaklandığını duyuran; Murat Demir ve o Ulusal Haber Ajansı’dır” dedi.

 “80 CANIN SORUMLULUĞU 1 MÜTEAHHİTTE KALDI”

Kamuoyunu olanları doğru bir şekilde aktarmanın namus borcu olduğunu ifade eden Erbilgin; “Kastamonu Valiliği ve devlet kurumları olaylar yaşanırken tweet atmakla meşgul. ‘Hayır, bu mesele HES değildir’ demekle meşgul. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yemeyip içmeyip HES’leri savunmakla meşgul. Yurttaşı kurtarmak değil, diğer meselelerle meşgul. Bizim ilk yaptığımız çağırı arama kurtarma ekipleri artırılsın, acil ihtiyaçlar karşılansın ve Kastamonu afet bölgesi ilan edilsin. Felaketin ilk gününden itibaren somut açıklamalarda bulunduk. Kamuoyunu doğru bir şekilde bilgilendirmeye çalıştık. DSİ dediki ‘Benim sorumluğum yok.’ OGM dediki ‘Benimde sorumluluğum yok.’ Valilik de‘Benim sorumluluğum yok’ dedi. 80 canın sorumluluğu 1 müteahhitte kaldı” dedi.

“VALİNİN YAPACAĞI AÇIKLAMAYI İL BAŞKANI YAPIYOR''

AK Parti İl Başkanı’nın açıklamasında kendi kendini yalanladığını öne süren Erbilgin;“Devrekâni’de yardımların AKP ilçe başkanı eliyle, kendi köyü Çatak’ta dağıtıldığına yönelik kamuoyunda böyle bir iddia var. Konuyla ilgili ‘Vali ve İçişleri Bakanı açıklama yapabilir’ dedim. Hiç kimse açıklama yapmadı. Basın açıklamasının sonunda Doğan Ünlü bizim söylediğimiz gibi ‘Bütün köy ve ilçelerde zarar görüp görmediğine bakılmaksızın yardım yapıldı’ dedi ve 45 saniye sonra ‘Cide’ye, Daday’a dağıtmadık, sadece afet bölgelerine dağıttık’ dedi. Ünlü kendi kendini yalanlar hale gelmiş bu akıl sağlığı ve hırsla alakalı bir mesele. Bir ilin Valisinin yapması gereken açıklamaları Ak Parti İl Başkanı yapıyor. Bu Türkiye parti devletine doğru gidiyor demektir. Bütün siyasiler ve Türkiye Bozkurt’un üzerine titredi bunu AKP propagandasına çevirmek vicdan meselesidir. Afet bölgelerinde her bir yurttaşımızın haklarını savunmaya çalışıyoruz ve ihtiyaçlarına koşuyoruz. Kameralar önünde biz her ihtiyaca yetiştirmeye çalışıyoruz diyen bakan, kamera arkasında Bozkurtluları nankörlükle suçladığını biliyorum. Bakanım benim hasarım daha fazla bu kadar para veridi dediğinde ‘Siz nankörsünüz’ diyen bakanı biliyoruz. Bütün yetki elinde hat mi bildirecekmiş biz buradayız. Ülkede hak ve adaletin korunması gerektiği yerde Süleyman Soylu’lardan çekinmeyiz” dedi. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER