Müzik indir

19 Ocak 2021 Salı

‘Halk perişan halde’

''Şov yapmak yerine; sağlık sistemine odaklanmalı''

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Kastamonu gündemine ilişkin basın toplantısı düzenledi

04 Aralık 2020 Cuma 10:20
''Şov yapmak yerine; sağlık sistemine odaklanmalı''
 

İL BAŞKANI ERBİLGİN'DEN AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ÇELİK'E TEPKİ:

''Şov yapmak yerine; sağlık sistemine odaklanmalı''

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Kastamonu gündemine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Erbilgin, toplantıda yaptığı açıklamada AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik’i şu sözlerle eleştirdi; “Hem salgın sürecinde hem de temelde Kastamonu’da sağlık hizmetleri açısından bir boşluk var. Bu nedenle hem Ballıdağ Hastanesi’nin hem de Uğurlu Hastanesi’nin bir an önce Kastamonu sağlık sistemine eklenmesi gerekiyor. Ayrıca araştırma hastanesi dediğimiz yerin bütün eksiklerinin giderilmesi, tam teşekküllü hizmetine devam etmesi gerekiyor. Bizim buradan, Metin Çelik beyden talebimiz; 2-3 ayda bir kere ‘şu kadar hekim atandı’ demek, vatandaşlarımıza şov yapmak yerine Kastamonu sağlık sistemini çok köklü bir şekilde ele almalı. Sayın Çelik’e gerekirse; ‘biz’ brifing veririz. Bu konuda tavrımız çok net.”

“ATIL HASTANELER HİZMETE AÇILMALI”

Salgın başladığından bu yana CHP olarak iktidarın salgınla mücadelede attığı adımların hiç birine karşı çıkmadıklarını belirten İl Başkanı Hikmet Erbilgin, şunları söyledi; “Hep şunu da yapalım, bu adımı da atalım dedik. Ama Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belliydi. 5 maskeyi dağıtmayan bu iktidarın vaka sayılarını gizlemeye çalışarak salgını önleyemeyeceği gün gibi ortadaydı. İlimizde salgınla mücadele de başarı sağlamak istiyorsak öncelikle; pozitif vaka sayısı, temaslı sayısı ve yoğun bakım hasta sayısı ve kayıplarımız günlük olarak kamuoyuyla paylaşılmalı, bilgi kirliliğinin önüne geçilmeli salgının ciddiyeti konusunda halkın bilinçlenmesine katkı sunulmalıdır. Kastamonu Eğitim Araştırma Hastanesi, İnebolu Devlet Hastanesi, Taşköprü Devlet Hastanesi ve Tosya Devlet Hastanelerimizdeki enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları ve iç hastalıkları uzmanı hekimi ve sağlık çalışanı sayımız acilen arttırılmalıdır. Sıklıkla dile getirdik. Atıl durumdaki hastanelerimiz bir an önce sağlık sistemine dahil edilmeli, yurttaşlarımızın mağduriyeti önlenmelidir.”

BALTACI, UZAKTAN EĞİTİM SORUNUNA ÇÖZÜM ARAYACAK

Salgın nedeniyle eğitimdeki aksamaları gündeme getirdiklerini söyleyen Hikmet Erbilgin, bilgisayar ve internete ulaşımı olmadığı için uzaktan eğitim alamayan ilimizde 7 bin 870 çocuğun olduğunu hatırlattı. Erbilgin; “Milli Eğitim ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nı bu konuda göreve davet etmiştik. Bilgisayara ve internete ulaşamayan bu çocuklarımızın mağduriyetlerinin giderildiğine ya da giderileceğine yönelik henüz tek bir açıklama yapılmadı. Milletvekilimiz Hasan Baltacı’nın Kastamonu’nun sorunlarını bizzat kendisine iletmek için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyaret ettiğini duyup apar topar Ankara’ya koşan, milyon TL’lerle Kastamonu’ya döndüklerini iddia edenlerin 7 bin 870 çocuğumuzun bilgisayar ve internet sorununun çözümü içinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kapısını çalmasını isterdik. Ama yine iş başa düşecek, yurttaşlarımızın ‘Bizim Hasan’ dediği vekilimiz sayın Baltacı bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecek” diye konuştu.

“TABLETLER TAM 55 GÜN GEÇİKMELİ ULAŞTI”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nu da tablet kampanyası nedeniyle eleştiren CHP İl Başkanı Erbilgin; “Yine eğitim konusunda Kastamonu Belediye Başkanı Vidinlioğlu’na 3 Ekim’de gerçekleştirilen Belediye Meclis toplantısında CHP Belediye Meclis grubunun tablet kampanyası önerisi üzerine ‘biz zaten 100 tablet sipariş etmiştik’ sözlerini hatırlatıp, tabletlerin akıbetini sormuştuk. Kampanyaya ilgi olmadı diyenlere belediyenin sipariş ettiği 100 tablet ne oldu diye sorduk. Bizim açıklamamızdan birkaç gün sonra Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu harekete geçmeye karar verdi ve kendisinin ifadesiyle ‘yaklaşık 100 öğrencimize’ tabletleri dağıtıldı. 3 Ekim’den önce siparişini verdik dedikleri tabletler 3 değil, 5 değil tam 55 gün sonra çocuklarımızın eline geçti. ‘CHP söyledi diye değil, biz zaten dağıtacaktık’ deseler de bilen biliyor! Uzaktan eğitimde 1 gün, hatta 1 saatin bile çok önemli olduğu gerçeği, ihtiyacımız yok dedikleri akıllarına inanın gelmezdi. Biz bu sözün takipçisi olmasak değil 55 gün, tabletler 155 gün de ancak dağıtılırdı. Çünkü onların aklı pandemi sürecinde ayakta kalmaya çalışan esnafa arkalarından 187’şer TL ceza göndermekte! Çünkü onların aklı belediyenin yemekhanesinde MHP Kadın Kollarına program organize etmekte! Keşke tüm Kastamonu’nun belediyesi olması gereken bir mekan tüm kadınlarımıza açık olsaydı” ifadelerini kullandı.

“MAKAM SAHİPLERİ SİYASİ İKTİDAR KARŞISINDA HİZAYA GEÇİYOR”

AK Parti İl Başkanlığı’na seçilen Doğan Ünlü’yü telefonla aradığını ve tebrik ettiğini dile getiren Erbilgin; “Ünlü’ye yapılan hayırlı olsun ziyaretlerinde Azdavay Kaymakamının da olması dikkatimi çekti ve bu konuda sosyal medya hesabımdan eleştiride bulundum. 3 koldan değişik açıklama geldi. AKP İl Başkanı Doğan Ünlü; ‘Azdavay Kaymakamı hayırlı olsun ziyaretinde bulundu’ dedi. İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal; ‘İl başkanımız ile kaymakam benim işyerinde tesadüfen karşılaştı’ açıklamasında bulundu. Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek ise ‘Ziyaret de yok, tesadüf de yok. Turizm bakanımız ile telefon görüşmesi yaptık, 1 milyon TL ödenek sözü aldık’ ifadelerini kullandı. Bazı basın yayın kuruluşlarımız da; ‘Memleketin bunca derdi varken’ yorumu getirdi. Önce şunun iyi bilinmesini isterim. Memleketin bunca sorununun temelinde tam da bu ayrıntı yatmaktadır. Kendisinden devlet adamına yakışır hareket etmesini beklediğimiz makam sahiplerinin siyasi iktidar karşısında hizaya geçmesi, adaletle hizmet etmek yerine sadakat gösterisinde bulunma çabası hem ülkemizin hem de memleketimizin bu halde olmasının sebebidir” dedi.

“ŞOV YAPMAK YERİNE; SAĞLIK SİSTEMİNE ODAKLANMALI”

Özel Uğurlu Hastanesi ve Daday’da atıl vaziyette bulunan Ballıdağ Hastanesi hakkında da konuşan İl Başkanı Erbilgin, şu ifadeleri kullandı; “Hem Özel Uğurlu Hastanesi hem de Ballıdağ Hastanesi ile ilgili Milletvekilimiz Hasan Baltacı defalarca açıklama yaptı. Burada kamuoyu duyarlılığı da yükseltmeye çalıştı. Ama iktidarın vekilleri bizim her şeyimiz yetiyor dedi. Halihazırda yapılan girişimleri de küçümsemeye çalıştılar. Geldik gördük ki böylesine acı bir deneyim üzerinden bu ihtiyacın tespit edilmesinden biz de memnun değiliz. Kimi kaynaklara göre; 19 kimi kaynaklara göre de; 22 yurttaşımız hayatını kaybetti. Dolayısıyla böyle bir acı tablodan ‘biz haklıyız’ demek; bizi hakikaten çok üzüyor. Ancak görünen o ki; hem salgın sürecinde hem de temelde Kastamonu’da sağlık hizmetleri açısından bir boşluk var. Bu nedenle hem Ballıdağ Hastanesi’nin hem de Uğurlu Hastanesi’nin bir an önce Kastamonu sağlık sistemine eklenmesi gerekiyor. Ayrıca araştırma hastanesi dediğimiz yerin bütün eksiklerinin giderilmesi, tam teşekküllü hizmetine devam etmesi gerekiyor. Bizim buradan, Metin Çelik beye talebimiz: 2 ayda 3 ayda bir kere ‘şu kadar hekim atandı’ demek yerine, vatandaşlarımıza şov yapmak yerine; Kastamonu sağlık sistemini çok köklü bir şekilde ele almalı. Sayın Çelik’e gerekirse biz brifing de veririz. Bu konuda tavrımız çok net.”

 “ESNAFLARIMIZIN MAĞDURİYETLERİNİN GİDERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Esnafları perişan eden, üreticileri çok zor durumda bırakan bir salgın sürecinde olduğumuzu hatırlatan CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin; “Buna yönelik, Cide Belediyesi, Araç Belediyesi ve Daday Belediyesi kendi açıklamalarını yaptılar. Yine iktidarın maske dağıtmayı bile beceremediği dönemlerde belediyelerimiz yurttaşlarımıza maskeleri ulaştırması için ciddi bir gayretleri vardı. Belediyelerimizin yardımlarının engellendiği, hesaplarına blokelerin konulduğu bir süreç yaşadık. İktidardan da beklentimiz; esnaflarımızın bütün mağduriyetlerinin doğru bir biçimde giderilmesidir.” (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV