Sosyo-ekonomik gelişme açısından Kastamonu geri kalmış

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 24. Dönem Milletvekili ve Genel Başkan Eski Yardımcısı, Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran dün ilimize geldi.

Sosyo-ekonomik gelişme açısından Kastamonu geri kalmış

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 24. Dönem Milletvekili ve Genel Başkan Eski Yardımcısı, Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran dün ilimize geldi.

CHP Kastamonu İl Başkanlığı binasında İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, Milletvekili Adayı Selami Çelebioğlu ve çok sayıda partilinin katılımı ile basın toplantısı düzenleyen Oran, 1 Kasım seçimleri sonunda tek başına iktidar olacaklarını söyledi. 

“KASTAMONU, MİLLİ MÜCADELENİN LOJİSTİK MERKEZİ”

Kastamonu’nun Türkiye’nin bir gerçeği olduğunu, Cumhuriyetin en önemli aydınlanma merkezlerinden birisi oluğunu belirten Oran, “Bugün Kastamonu’nun gelmiş olduğu noktaya baktığımız zaman ülkemizin de nasıl bir noktada olduğunu anlayabiliriz. Bu topraklarda 1919 yılında ilk kadınlar mitingi yapılmıştır. Yine bu toraklarda Mustafa Kemal Atatürk 1925 yılında İnebolu’da Şapka ve Kıyafet Devrimini gerçekleştirmiştir. İnebolu Limanı ile birlikte, Kastamonu Milli Mücadelenin lojistik merkezi durumuna gelmiştir. Şimdilerde bakıyoruz ki İnebolu Limanı çalışmıyor. Birilerine veriliyor, özelleştiriliyor ve şuanda faaliyette değil. Balıkçılar mağdur ediliyor, ticaret yapılamıyor. Yolların durumu, içme suyu ve kanalizasyon sorunları gibi ve hatta sağlık hizmetlerinde yaşanan sorunlar itibari ile Kastamonu, devletten hizmet alamayan bir şehir. Kalp damar hastalıkları ile ilgili merkez hala kurulamamış. Cumhuriyetin ilklerinin gerçekleştiği Kastamonu’da bugün ki haline baktığımız zaman Türkiye’nin nasıl yönetildiğini hep beraber görmüş oluyoruz. Kapatılan adliyeler ve beldeler de dahil bir çok sorun sayabiliriz. Maalesef 13 yıl boyunca Kastamonu’ya doğru dürüst bir hizmetin gelmediğini hep birlikte görüyoruz. Kastamonu sosyo-ekonomik gelişme açısından son derece gerilerde kalmış bir şehrimiz” diye konuştu. 

“TEK HEDEFİMİZ VAR TEK BAŞINA İKTİDAR OLMAK”

Yaptığı konuşmada basın özgürlüğü, bir önceki seçimde gerçekleşen koalisyon görüşmeleri ve Türkiye’nin genel gündemi hakkında konuşan Oran, 1 Kasım seçimlerinin oldukça önemli olduğunu söyledi. 
Oran, “Türkiye’yi karış karış geziyoruz ve alacağımız bir oyun peşindeyiz. Kimseye ödünç bir oy dahi veremeyiz. Milletvekili adayı olmasam da Türkiye’yi karış karış geziyorum. Yeter ki bir oy dahi olsa onu CHP’ye kazandıralım. Tek hedefimiz var tek başına iktidar olmak. CHP olarak her yerde olduğu gibi Kastamonu’da da iddialıyız. Türkiye’nin her yerinde birçok Kastamonulu vatandaşımız var. Özellikle İstanbul’da çok sayıda Kastamonulu var. 1 Kasım Seçimlerinde Kastamonu’da bir milletvekilini cepte görüyoruz” şeklinde konuştu.

ÇELEBİOĞLU: “AK PARTİ, KASTAMONU’DAN HAKETTİĞİNDEN FAZLA OY ALIYOR”

Kastamonu’da özellikle sağlık ve ulaşımda sorunların olduğunu ifade eden CHP Kastamonu Milletvekili Adayı H. Selami Çelebioğlu ise, AK Parti’nin 13 yıldır iktidar partisi olduğunu ve Kastamonu’da hak ettiğinden fazla oy aldığını, sorunların çözümü konusunda gevşek davranarak çözüm üretmediğini iddia etti. Çelebioğlu, “Kastamonu’dan meclise gönderilen iktidar partisi milletvekilleri şehrin sorunlarına hiçbir şekilde eğilmemişler. Sonuç itibari ile hizmet getirecek parti iktidar partisi ve o partinin de milletvekilleridir. Kastamonu Üniversitesinin Tıp Fakültesi ile ilgili sorunları var. İnebolu Limanı ile ilgili, Orman ile ilgili sorunlar var. HES sorunu var. Bunun gibi birçok sorunda iktidar partisi milletvekilleri bu konularda umursamaz davrandılar. Kastamonu’nun sorunları ile ilgilenecek başka bir milletvekili gelsin ki şehrimize faydası olsun dedim” şeklinde konuştu.

BIYIKLI: “1 KASIM, 7 HAZİRAN SONUÇLARINI ARATACAK”

CHP Kastamonu İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı ise toplantıda yaptığı konuşmasında, 7 Haziran Genel Seçim sonuçlarının iktidar partisi tarafından beğenilmediğini, milletin iradesine saygı duyulmayarak tekrardan milletin 1 Kasım tarihinde sandık başına götürüldüğünü söyledi. Bıyıklı, “Milletin iradesini hiçe sayıp milleti tekrardan sandığı götürenler inşallah 7 Haziran sonuçlarından daha da kötü bir durum ile karşılaşacaklardır” dedi.
 Toplantının ardından esnaf ziyaretlerinde bulunan Umut Oran ve partililer esnafların sorunlarını dinledi. Oran ayrıca STK ve oda başkanlarını da ziyaret etti.
 Mustafa İç

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER