‘Sel bölgesinde müthiş bir koordinasyonsuzluk var’

AFET SONRASI CHP’Lİ BELEDİYELER SAYESİNDE ÇALIŞMALARIN KOORDİNE EDİLDİĞİNİ ÖNE SÜREN MİLLETVEKİLİ BALTACI: ‘Sel bölgesinde müthiş bir koordinasyonsuzluk var’

CHP İl Başkanlığı’nda geçtiğimiz Cumartesi günü, Merkez İlçe Danışma Kurulu Toplantısı düzenlendi. Toplantıya CHP Milletvekili Hasan Baltacı, İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Merkez İlçe Başkanı Dilek İlke Karabacak, Kadın Kolları İl Başkanı Gülcan Topalşabanoğlu, Gençlik Kolları İl Başkanı Alican Yılmaz ve çok sayıda partili katıldı.

KARABACAK; “HER GÜN, YENİ BİR KÂBUSA UYANIYORUZ”

Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP Merkez İlçe Başkanı Dilek İlke Karabacak; “Ülkemizde abartısız her gün, yeni bir kâbusa uyanıyoruz. Kadının, işçinin, gencin, emeklinin, çiftçinin, esnafın, memurun, asgari ücretlinin, aydınların, tüm toplumun zor zamanlardan geçtiği böyle bir dönemde gerçekleştirdiğimiz bu toplantı bize dayatılan karanlıktan çıkışın rotasını doğru saptamak, kenetlenmek ve başarmak yolunda önem taşıyor. Türkiye Cumhuriyeti; demokrasi, hukuk, özgürlükler adına en zor zamanlarını geçiriyor. ‘Saray hükumeti’ anlayışının ayakları altında adeta can çekişiyor. 19 yıllık AKP iktidarında talan edilen Cumhuriyet kazanımlarını tekrar geri almak, adil, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışını egemen kılmak, yoksul halkımızın refah seviyesini hak ettiği düzeye çıkartmak, çocuklarımızı ve kadınlarımızı korumak, satılan fabrikalarımızı, geri alarak evlatlarımıza daha yaşanır bir ülke bırakmak gibi kutsal ve başarmak zorunda olduğumuz bir görevimiz var. Şunu net olarak söylemeliyim ki; ülkemizi tekrar ayakları üzerine dikmek, vatandaşlarımızı çektiği sıkıntılardan kurtarmak ancak; demokrasi ve adaletle işleyecek demokratik hukuk devletine olan bağlılık, evrensel insan hakları ilkelerine saygı, Cumhuriyetimizin kazanımlarını ve milletimizin değerlerini koruyup kollama inancıyla bugünlere gelen Millet İttifakı birlikteliği, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı ile mümkün olacaktır. İktidarın anahtarı da her bir partilimizin inançla, inatla, yılmadan çalışmasından geçmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu Merkez İlçe Örgütü olarak partimizin Türkiye’de ve Kastamonu’da iktidar olması için var gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Görev ve sorumluluklarımızı eksiksiz yerine getireceğiz” dedi.

“KÖY TOPLANTILARINA DEVAM EDECEĞİZ”

Parti olarak düzenledikleri toplantılara devam edeceklerini söyleyen Karabacak; “Merkez İlçe Başkanlığımız koordinasyonunda planladığımız ve olumlu geri dönüşler aldığımız köy toplantılarımıza Haziran ayında başladık. Bugüne kadar 9 bölgede 99 köyümüzdeki vatandaşlarımızla bir araya geldik. Seçimden seçime köydeki vatandaşına ulaşan siyasetçilerden olmayacağımıza dair önce kendimize, sonra o köyde yaşayan vatandaşımıza söz verdik. Hasat dönemi nedeniyle ara verdiğimiz, 7 bölge, 78 köyümüzdeki hemşerilerimizle Ekim ayından itibaren buluşmalarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu toplantılarda tarım arazilerimizi parça parça yok eden, yanlış tarım politikalarıyla ülkemizi, Kastamonu’muzu tarımda kendi kendine yeten konumdan hızla uzaklaştıran AKP’nin her geçen gün yoksullaştırdığı çiftçilerimizin sorunlarını dinliyoruz. Gübreye, yeme, ilaca, mazota bir yıl önceki fiyatına göre iki katı ödemek zorunda bırakılan, bankalara borcu 2002’ye göre 56 kat artan, yirmi birinci yüzyılda halen elektrik, su, yol problemi yaşayan hemşerilerimize partimiz iktidarında, tarım ve hayvancılık alanında uygulamaya koyacağı politikaları kararlılıkla anlatıyoruz. Bıkmadan, usanmadan anlatmaya devam edeceğiz. Bu toplantılarımız sayesinde köylerimizdeki üye sayımızı arttırıyor, en ücra köyümüzde kimin cenazesi var, kimin oğlu askere gidiyor, hangi annenin çocuğu hastalanmış, hangi yaşlımızın ihtiyacı var biliyor, o köyümüzden haberdar oluyoruz. Orada bir köy var uzakta demiyoruz, gidiyor, görüyor, dokunuyoruz. Sadece kırsalda yaşayan vatandaşımız mı dertli? Hayır. Köylerde olduğu gibi şehir merkezinde yaşayan vatandaşlarımız da mutsuz, huzursuz, geleceğe kaygıyla bakıyor, yarını göremiyor” şeklinde konuştu.

“HER EVDE İŞSİZ VAR”

Açıklamalarına devam eden Merkez İlçe Başkanı Karabacak; “Kastamonu’da yoksulluk ülke genelindeki yoksulluktan bir kat daha fazla. Yaptığımız ziyaretlerde, saha çalışmalarında şunu üzülerek görüyoruz; şehrimizin arka mahallelerinde var olduğunu düşündüğümüz yoksulluk bugün artık apartmanlara, sitelere girmiş. Apartmanda, sitede ikamet edip elektriği kesilen, doğalgazı yanmayan haneler var. Bebeğine bez, süt alamayan babalar, anneler var. Her evde işsiz var. İşi olansa kaybetme korkusuyla gece başını yastığa koyuyor. Her ev tenceresini kaynatmakta zorluk çekiyor. Artık bazı hanelere şampuan girmiyor, deterjan almaktan vazgeçmek zorunda kalan haneler var. Bundan AKP Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel’in haberi var mı, yok. Atadıkları müdürler kendilerine saraydan bozma makam odaları inşa ederken, veliler çocuklarını okullara servise verecek parası olmadığı için yürüyerek gönderiyor. Kastamonulu hemşerilerimiz tedavi olabilmek, muayene sırası alabilmek için telefonda kuyrukta bekliyor. Sıra alabilen ya aylar sonra muayene olabiliyor, ya da büyükşehirlerde derdine derman aramak zorunda kalıyor. Bu şehrin insanları sevk yollarında perişan oluyor. AKP Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel, 19 yıllık iktidarlarında Kastamonu’yu sağlıkta nereden nereye sürüklediklerini görmek istiyorsa şehrin billboardlarına bakmalıdır. Karabük’teki özel bir hastanenin billboardlarda dönen reklamlarına bakınca yüzü kızarmıyorsa, vicdanı sızlamıyorsa söylenecek söz kalmamış demektir. Bu şehirde 196 öğrenci ortaokulu, 4 bin 215 öğrenci lise eğitimini açıktan devam ettirmek zorundaysa, öğretmen onuruna yakışmayan ücretli öğretmenlik uygulamasıyla bu ildeki 236 öğretmen açığı kapatılmaya çalışılıyorsa Kastamonu artık sözün bittiği yerdedir. Sadece Kastamonu’da 2018 yılından bu yana 74 vatandaşımız canına kıymışsa, yine 2018 yılında bu yana bu şehirde 345’i kadın 674 vatandaşımız canına kıymayı düşünmüşse bu şehir sözün bittiği yerdedir. AKP tepeden tırnağa yoksul halkın çığlığına kulağını tıkamış, gözünü kapatmıştır. Halkı duymayan, halkı görmeyen bu anlayış elbet gün gelecek hesap verecektir” dedi.

ERBİLGİN: “BUGÜN CHP İKTİDARIN EŞİĞİNDE”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin de, il başkanlığındaki konferans salonuna geçtiğimiz günlerde vefat eden İl Sekreteri Mehmet Sezer’in isminin verildiğini hatırlatarak; “Bu salonda bulunanların birçoğunun babası, annesi bu partinin bayrağını bu ülkede iktidar yapmak için çok mücadele etti ve bugün bu parti iktidarın eşiğinde. Eğer bugün Türkiye’de iktidarı konuşabilecek hale gelmişsek, işte o insanların emekleri sayesinde. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde ve dostlarımızla birlikte Cumhuriyetimiz 2’nci yüzyıla giderken, Türkiye’de yeni bir tarih yazmanın, yeni bir öykü yazmanın, yeniden millet olmanın eşiğindeyiz. Bunu her gün yaşayıp, görüyoruz. Öyle ise, Genel Başkanımızın çabalarıyla örtüşen bir parti çalışmasına, her gün ülkenin bir köşesinde olan Genel Başkanımızın çalışkanlığı ile örtüşen bir parti yönetici sorumluluğunu her birimiz taşıyoruz ve daha ileriye doğru götüreceğiz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın” ifadelerini kullandı.

“BU ÜLKEDE 2 TANE ADALET ANLAYIŞI VAR”

Ülkede 2 tane belediyecilik anlayışı olduğunu söyleyen Erbilgin; “Birisi ‘süt girmeyen çocuklu hane kalmayacak’ diye bir anlayış, birisi insanlarımız için ‘her mahalleye bir Halk Ekmek’ diyen bir anlayış, birisi ‘her mahallede çocuk kreşi’ diyen bir anlayış, yani milletini önceleyen bir anlayış. Diğer anlayış Kastamonu merkezde olduğu gibi birbirinin çocuklarını zengin etme gayretinde olan, birbirinin yaptığı yolsuzlukları aklama gayretinde olan bir anlayış. Biz birinci amacın temsilcileriyiz. Kendi çocuklarını zengin etme derdinde olanlar artık tarihe gömülecek. Bu şehrin emeğini, bu şehrin suyunu, bu şehrin hakkını birbirinin cebine koymak isteyenleri zaten Kastamonulular görüyor. Bu ülkede 2 tane adalet anlayışı var. Birisi her birimiz için eşit ve adil, her birimiz için hakkaniyetli bir yargıyı savunanlar. Diğeri birbirini aklamaya çalışanlar. Cebine parayı koyunca FETÖ’cüleri cezaevinden çıkaran anlayış. Biz birinci anlayışın yanında yer alacağız. Bir şehirde 2 tane yatırım anlayışı var. Bu millet için yeni tarım alanlarını; İstanbul’da İmamoğlu, Ankara’da Mansur Yavaş, İzmir’de Tunç Soyer, Cide’de Mehmet Eşref Mutlu, Araç’ta Satılmış Sarıkaya, Daday’da Hasan Fehmi Taş; bunları inşa etmeye çalışan, yani üretimi önceleyen bir anlayış. Diğeri eğer bir çivi çakacaksa, kendi müteahhidinin cebine gitsin diyen bir anlayış. Biz birinci anlayışın yanında yer alacağız” dedi.

BALTACI: “SEL FELAKETİNİN TEK BİR SORUMLUSU YOK”

CHP Milletvekili Hasan Baltacı ise, siyasi faaliyetlerinin olanca hızıyla devam ettiğini vurgulayarak; “11 Ağustos’ta yaşanan sel felaketi olmasıydı, adım atmadığımız mahalle, sokak, köy neredeyse kalmayacaktı. 11 Ağustos’ta Seydiler’de İlçe Danışma Kurulu Toplantımızı yaparken aldığımız haberle birlikte hemen sel felaketinin yaşandığı ilçelere doğru hareket ettik. Felaketin büyüklüğüne o gün gözleriyle görmeyenler inanmayabilirler ama çok büyük felaket yaşandı. O gün felakette hayatını kaybeden yurttaşlarıma Allah’tan rahmet diliyorum. Olayın ilk anından beri ben ve il başkanım oradaydık. Daha sonraki süreçte de ben, il başkanımız, ilçe başkanlarımız, parti yöneticilerimiz, üyelerimizle bu felaketin yaralarını nasıl sararız, üstesinden nasıl geliriz diye sürekli felaket bölgesinde olduk. Bu konuyla ilgili çok kapsamlı açıklamalar yaptık. Süreci başından sonuna kadar yaşananları gerek ben, gerek il başkanımız, gerekse bölgeyi ziyaret eden milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız ve Genel Başkanımız yakından takip etti ve çok önemli açıklamalar yaptılar. Peki süreç burada bitti mi? Süreç burada bitmedi. Bunu ilerleyen süreçlerde de, özellikle mağdur olan vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi, sel felaketinin yaşandığı bölgelerdeki ilçelerimizin yeniden ayağa kaldırılmasındaki faaliyetlerinde CHP’nin üzerine çok önemli görevler düşüyor. Öncelikle meclisin açılmasıyla birlikte yaşananların tamamının araştırılması için bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını Meclis’e taşıyacağız. Bu sorumluluk benim. Meclis’te kurulacak komisyonda felaketin ilk anından itibaren yaşanan bütün süreci değerlendireceğiz. Sürecin ilk başında bir HES tartışması aldı başını yürüdü. Bu konuyla ilgili çok açıklama yaptık. Bu felaketin tek bir sorumlusu yok. Bir dizi sorumlusu var. Yıllarca uygulanan bir imarlaşma faaliyetinin sorumluluğu var. Yapılan HES’in sorumluluğu var. Şuursuzca katledilen ormanların, dere kenarlarını, çay kenarlarını imara açanların sorumluluğu var. Bütün bunlarla alakalı Meclis’te bir Araştırma Komisyonu kurdurarak, Meclis gündemine taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

“KOORDİNASYONSUZLUK BUGÜN HALA DEVAM EDİYOR”

Yaşanan süreçte devletin bütün kurumların bölgede olduğunu söyleyen Milletvekili Baltacı; “Devletin bütün imkânları, bütün kadroları, aracı, ekipmanı, her şeyi orada olmasına rağmen bu süreci yönetecek bir aklın olmadığına vurgu yapmıştık. O gün olan koordinasyonsuzluk bugün hala devam ediyor. Metin Çelik, ‘Bozkurt’ta 71 tane köprü yıkıldı, bunları tamir edeceğiz’ dedi. 10 gün öncede sayın Bakan bir açıklama yapmıştı, ‘116 tane köprü yıkıldı’ demişti. Bunlar bizi dinlemedikleri gibi, halkı dinlemedikleri gibi, aslında birbirlerini de dinlemiyorlar ve aralarında müthiş bir koordinasyonsuzluk var. Sağ olsun büyükşehir belediyelerimiz sürecin en başından beri ekipleriyle, elemanlarıyla, kadrolarıyla bölgede olduklarından dolayı yaralar bir an önce sarıldı ve ilçelerin ayağa kaldırılma faaliyetleri devam etti. Ben orada olan bütün büyükşehir belediyelerimize, ilçe belediyelerimize ve il belediyemize teşekkür ediyorum. Bölgeyi ziyarete gelen ve çalışmaların koordinesini sağlayan belediye başkanlarımıza da teşekkür ediyorum. İyi ki geldiler, çünkü müthiş bir koordinasyonsuzluk vardı. Bu koordinasyonsuzluk oradaki yaraların sarılması ve özellikle Bozkurt’un ayağa kaldırılması noktasında önemli bir eksiklikti” dedi.

“BİZ DEVRİMCİ BİR PARTİNİN ÇOCUKLARI OLARAK BURADAYIZ”                                                                                    

Süreci takip ettiklerini ve hiç kimsenin mağdur olmaması için çabaladıklarını söyleyen Milletvekili Baltacı; “Sayın Soylu, yaptığımız açıklamalardan rahatsız olmuş. Ben ve il başkanımı kastederek, ‘Onların feleğini şaşırtırız’ diye ifade kullanmış. Şimdi buradan Süleyman Soylu ’ya sesleniyorum; Biz emperyalizmin ordularına direnmiş bir partinin çocukları olarak, biz devrimci bir partinin çocukları olarak işte buradayız. Ne senden nede senin ağa babalarından korkmuyoruz. Bizim Süleyman Soylu gibi suç örgütü lideriyle çekilmiş fotoğrafımız yok. Bizim Süleyman Soylu gibi uyuşturucu kaçakçılarıyla çekilmiş fotoğrafımız yok. Bizim fotoğrafımız İstiklal Yolu’ndadır, Dumlupınar’dadır, Sakarya’dadır, TBMM’nin kuruluşundadır, 19 Mayıs’tadır, Samsun’dadır. Onun için bu değil milletvekili, bu partinin değil il başkanı, en genç üyesinden en yaşlı üyesine kadar hiçbiri Süleyman Soyludan korkmaz. Felek oradaysa CHP burada. Onun için yolumuza devam edeceğiz. Niye tehdit ediyorlar? Çünkü biliyorlar ki, iktidarları tehdit altında. Bu iktidar değişecek, bu düzen değişecek” ifadelerini kullandı. (Furkan Karaca)

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2021, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER