‘Pek çok branşta doktor eksiğimiz var’

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Sağlık Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda bu kez Kastamonu’nun sağlık hizmetleri alanında yaşadığı eksiklikleri gündeme getirdi

‘Pek çok branşta doktor eksiğimiz var’

 

MİLLETVEKİLİ BALTACI, KASTAMONU’NUN ‘DOKTOR’ SIKINTISINI MECLİSE TAŞIDI

‘Pek çok branşta doktor eksiğimiz var’

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Sağlık Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda bu kez Kastamonu’nun sağlık hizmetleri alanında yaşadığı eksiklikleri gündeme getirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sunumuyla başlayan görüşmelerde söz alan Milletvekili Hasan Baltacı, Kastamonu’da atıl durumda bırakılan Daday Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Özel Uğurlu Hastanesi’nin Kastamonu sağlık sistemine entegre edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Cide Devlet Hastanesi’nin alt yapı sorunlarının çözülmesi için Cide Belediyesi’nin ek kaynağa ve desteğe ihtiyacı olduğunu kaydeden Milletvekili Baltacı, Kastamonu’daki doktor açığı nedeniyle ayda 2 binin üzerinde vatandaşın il dışına sevk edilmek zorunda kaldığını, bazı küçük ilçelerde kan tahlili bile verilemediğine işaret etti.

“RAKAMLARIN GERÇEKLERİ YANSITMADIĞINI HERKES BİLİYOR”

Milletvekili Baltacı, diğer milletvekillerinin sağlık sisteminin geneliyle ilgili yapmış olduğu eleştirilerin tamamına katıldığını ifade ederek şunları söyledi; “Ben burada sağlık sorunlarıyla ilgili olarak daha çok yerel birkaç sorundan bahsedeceğim ama ilk vakayı kamuoyuyla paylaştığınız günden bu yana açıkladığınız rakamların gerçekleri yansıtmadığını herkes biliyor. Vaka ile hastayı birbirine karıştırıp, milletten gerçekleri saklayınca bugünkü tablo kaçınılmaz oldu. Kastamonu’da salgınla mücadele edebilmek için gündeme getirdiğimiz önerilerimize önce kulak tıkadınız, 6 ay sonra uygulamak zorunda kaldınız. Vaka ve ölümlerin her geçen gün arttığı, sağlık tesislerimizin kilitlendiği Kastamonu’da 8 yıldır atıl durumda bulunan Özel Uğurlu Hastanesi ile 11 yıldır atıl vaziyette bulunan Daday Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin ivedilikle sağlık sistemine entegre edilmesi gerektiğiyle ilgili söylediğimiz sözler karşılığını bulamadı. Maalesef bu konuda en küçük bir adım bile atılamadı.

“CİDE DEVLET HASTANESİ’NİN ALTYAPISI İÇİN EK KAYNAK GEREKİYOR”

Milletvekili Hasan Baltacı, Cide ilçesinde yapımı devam eden devlet hastanesinin altyapı sorununu da dile getirerek şöyle konuştu;“Belediyeyi AKP’nin yönettiği dönemde Bağyurdu Köyü mahalleye dönüştürülmüş, hastane binası için de buradan yer gösterilmiştir. Bakanlığınızın su, kanalizasyon ve yol yapılmadan hastane inşaatına başlanamaz şartı olmasına ve bunu yazılı olarak dönemin belediye yönetimine bildirmesine rağmen ne yazık ki suyu, kanalizasyonu, yolu olmayan alanda hastane inşaatına başlanmıştır. Bağyurdu Köyünün mahalleye dönüştürüldüğü tarihten 31 Mart seçimlerine kadar 9 yıl geçmiştir. Bu süreçte belediyeyi yöneten AKP, eksiklerin tamamlanması için tek bir adım bile atmamıştır. 20 milyonun üzerinde borçla devralınan, yetmezmiş gibi İller Bankası gelirleri yarı yarıya kesilen Cide Belediyemizden bu eksikliklerin ivedilikle tamamlanması beklenmektedir. Buna rağmen belediyemiz, tüm personel ve ekipman gücüyle bu altyapı sorununu çözüme kavuşturmaya hazırdır fakat ek kaynak sağlanmalı ya da en azından ihtiyaç duyulan malzeme noktasında destek verilmelidir.”

“KASTAMONU’DA DOKTOR EKSİĞİ VAR”

Kastamonu Devlet Hastanesi’nin Eğitim ve Araştırma Hastanesi statüsüne kavuşturulduğu ancak doktor eksiği sorununun bir türlü çözüme kavuşturulamadığını aktaran Hasan Baltacı; “Tosya’da, Taşköprü’de, Araç’ta, İnebolu’da olmazsa olmaz birçok branşta doktor eksiği bulunmaktadır. Pınarbaşı’nda, Şenpazar’da, Seydiler’de vatandaşımız kan tahlili bile yaptıramamaktadır. Kastamonu’dan her ay 2 binin üzerinde hasta Karabük ve Ankara başta olmak üzere, başka illere sevk edilmektedir. Binlerce sağlık çalışanı atama beklerken, göreve hazırken bu açığın derhâl kapatılması gerekmektedir” diye konuştu. (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER