‘Milyonlarca memur, CHP iktidarını bekliyor’

CHP İL BAŞKANI HİKMET ERBİLGİN, 3600 EK GÖSTERGE TALEBİNE DİKKAT ÇEKTİ

CHP, Türkiye genelinde eş zamanlı olarak 3600 ek gösterge ile ilgili basın açıklaması düzenledi. Bu kapsamda CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin de Nasrullah Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Merkez İlçe Başkanı İlke Karabacak, Kadın Kolları İl Başkanı Gülcan Topalşabanoğlu, Gençlik Kolları İl Başkanı Alican Yılmaz ve çok sayıda partili katıldı.

İl Başkanı Erbilgin, iktidarın 24 Haziran seçimleri öncesinde 3600 ek gösterge konusunda söz verdiğini, ancak bugüne kadar hiçbir adımın atılmadığını hatırlattı. Milyonlarca memurun 3600 ek göstergeyi yıllardır beklediğini kaydeden Hikmet Erbilgin, milyonlarca kamu çalışanının devlete verdiği hizmetin karşılığını almak istediğini kaydetti.

“MİLYONLARCA MEMUR 39 AYDA EZİLDİKÇE EZİLDİ”

Memurların emekli olduğunda da insanca yaşayabileceği bir ücreti talep ettiğini dile getiren Erbilgin, “Ömrünün yarısını devletine hizmet etmekle geçiren memurlarımız, hanlar, hamamlar, yazlık-kışlık saraylar, lüks otomobiller veya uçaklar değil, yalnızca bir nebze olsun insanca yaşayabileceği ücrete sahip olmak için 3600 ek gösterge talebinde bulunuyor. Ne yazık ki, AKP iktidarı; seçim dönemlerinde, altı bir türlü dolmayan, vaatten öteye gitmeyen müjdelerle insanlarımızın geçim dertleri üzerinden oy devşirmeye, gündem değiştirmeye çalışmaya devam ediyor. 24 Haziran seçimleri öncesi AKP Genel Başkanı ne demişti; ‘Bir müjdemiz var. Polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerimize bir müjde vermek istiyorum. Polislerimizin, öğretmenlerimizin, hemşirelerimizin, din görevlilerimizin ve diğer idarecilerimizin emeklilik ek göstergelerini 3600’e çıkaracağız. Buradaki adaletsizliği inşallah gidermiş oluyoruz. Böylece ülkeleri ve milletleri için fedakârca çalışan bu kamu görevlilerimizin emekliliklerinde de verdikleri hizmetlerin karşılığını alabilmelerini temin ediyoruz.’ Peki, ne oldu? AKP’nin seçim beyannamesinde bile yer almayan, yalnızca lafla taahhüt ettiği 3600 ek gösterge ile ilgili genel seçimlerin üzerinden tam 39 ay geçmesine rağmen hiçbir düzenleme yapılmadı. Milyonlarca memur artan enflasyonun, dövizin, borçların, ekonomik krizin, mutfak yangınlarının altında 39 ayda ezildikçe ezildi” dedi.

“5’Lİ ÇETE MİLYONLARCA MEMURUMUZDAN DAHA MI BÜYÜK?”

Memurların iktidar tarafından yüz üstü bırakıldığını öne süren İl Başkanı Hikmet Erbilgin; “3600 ek gösterge, çalıştıkça yoksullaşan, emekli olduğunda da açlık sınırı altında yaşamını sürdürmeye çalışan milyonlarca memurumuz için hayati önem taşıyor. Memurlar geçinemiyor, iktidara defalarca bu sorunun çözümü için yaptığımız çağrılar, iktidar tarafından hep kulak ardı edildi. AKP Genel Başkanı her defasında ‘dünya 5’ten büyüktür’ derken, 5’li çeteye bugüne kadar 131 kez vergi indirimi yaptı. Yıllardır 3600 ek gösterge hakkını bekleyen memurlarımız için soruyoruz; 5’li çete milyonlarca memurumuzdan daha mı büyüktür? İktidar, lüks uçaklara, milyonlarca liralık makam araçlarına, yazlık ve kışlık saraylara, her türlü israfa ve şatafata harcayacak kaynağı bulurken, 3600 ek gösterge hakkını bekleyen milyonlarca memurumuz için mi kaynağı bulamıyor? Kendi döneminde Londra’daki bir avuç tefeciye 191 milyar dolar faiz ödeyen iktidar, 3600 ek gösterge hakkını bekleyen milyonlarca memurumuza mı kaynak bulamıyor? Bu yılın sadece ilk 8 ayında, ballı müteahhitlere 20 milyar TL’ye yakın garanti ödemesi yapan iktidar, 3600 ek gösterge hakkını bekleyen milyonlarca memurumuza mı kaynak bulamıyor? Biliyoruz ki, ülkemizin kaynakları, memurlarımızın 3600 ek gösterge hakkının karşılanması için fazlasıyla yeterli. Bu kaynakların halka aktarılmaması ise bilinçli bir tercihtir. Bu ülkenin namuslu, dürüst, ahlaklı memurları çalışmaları karşılığında hakkı olanı istiyorken iktidar yine bir sonraki seçimde 3600 ek göstergeyi müjde diye duyuracak” diye konuştu.

“MİLYONLARCA MEMUR, CHP İKTİDARINI BEKLİYOR”

İktidarın yıllardır halkın kaynaklarını yandaşlara ve tefecilere dağıttığını iddia eden CHP’li Erbilgin, şu ifadeleri kullandı; “Son olarak 3600 ek gösterge hakkını bekleyen memurlarımıza bir söz de Çalışma Bakanlığı tarafından verildi. Bu yıl gerekli çalışmaların yapılacağı ve 3600 ek gösterge konusunun çözüleceği söylendi. Her zaman olduğu gibi yine 3600 ek gösterge hakkı, milyonlarca memura verilen bir vaat olarak kaldı. Milyonlarca öğretmen, sağlık çalışanı, polis, din görevlisi ve infaz koruma memurları artık iktidarın sözde vaatlerine inanmıyor. Her yıl 3600 ek gösterge hakkı için oyalanan, hayalleri suya düşürülen memurlarımız, iktidarın samimiyetine güvenmiyor. Milyonlarca memur 3600 ek gösterge hakkı için CHP iktidarını bekliyor. İktidarımızda, yıllardır sözde vaatlerle ve içi boş müjdelerle bekletilen; öğretmenlerimizin, tüm sağlık çalışanlarımızın, polislerimizin, din görevlilerimizin, infaz koruma memurlarımızın, 3600 ek gösterge talebini derhal hayata geçireceğiz. İktidarın yıllardır yaptığı umut tacirliğine, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında son vereceğiz.” (Furkan Karaca)

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2021, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER