'Kastamonuluların vicdanına havale ediyorum'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’nün bir gün erkene alınmasından dolayı Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’na tepki gösterdi

'Kastamonuluların vicdanına havale ediyorum'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’nün bir  gün erkene alınmasından dolayı  Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’na tepki gösterdi. 

Bakan Kasapoğlu’nun kendi programının yoğun olması nedeniyle “9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü” kutlama programını, 8 Haziran tarihine aldırıldığını söyleyen Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Kasapoğlu’na ve iktidara tepki gösterdi. Bakan Kasapoğlu’nun Kastamonu’nu tarihini, kendi programı kadar önemsemediğini savunan Kılıçdaroğlu, bu duruma Kastamonuluların sandıkta cevap vermesi gerektiğini söyledi. 

“9 HAZİRAN’I 8 HAZİRAN’A ALDILAR”

Siyasetçilerin tarihi çarpıtmamaları ve tarihi yozlaştırmamaları gerektiğini öne süren CHP Genel Başkanı Kılıçtaroğlu, “Çünkü o tarih, milletin ortak çabaları sonucu oluşan bir tarihtir. İnebolu’yu biliyoruz, Kastamonu’nun şirin bir ilçesi. İstiklal Yolu’nu da biliyoruz. İnebolu’dan başlayıp Ankara’ya gelen yol, İstiklal Yolu olarak tanımlanır ve İnebolu’nun tarihimiz içindeki değerini de biliyoruz. Milli Kurtuluş Savaşı’nda silahların orada geldiğini biliyoruz. Kadınların, yaşlıların, gençlerin o silahları nasıl taşıdıklarını, cepheye silahları nasıl götürdüklerini hepimiz biliyoruz. İnebolu’nun tarihimizde önemli bir yeri var. TBMM kararıyla 9 Nisan 1924’te İnebolu’ya İstiklal Madalyası verilmiştir. Bu madalyalar 3 İle verilmiştir ama ilçe olarak madalyalı tek ilçe İnebolu’dur ve her yıl İnebolular 9 Haziran’ı kurtuluş günü olarak kutlarlar hatta ilin yöneticileri de orada olur.  Ama bu yıl bir şey oldu; 9 Haziran’ı 8 Haziran’a aldılar, kutlamak için peki niçin? Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun programı müsait değilmiş, 9 Haziran’ı 8 Haziran’a alıyorlar. Ben bunu Kastamonuluların vicdanına havale ediyorum. Kastamonu’nun önemli tarihine bakan uymuyorsa, Kastamonu’ya bakana uyduruyorlarsa; herhalde sizin de sandıkta söyleyeceğiniz laflar olacaktır, oylar olacaktır” dedi. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER