İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan YURDUN TEPE 2018-2019 KIŞ SEZONUNA HAZIR

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, Cumartesi günü Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC)’nde düzenlediği toplantıda Ilgaz Yurdun Tepe Kayak Tesisleri’ndeki son gelişmeyi gazetecilerle paylaştı. KGC’nin Basın Müzesi’ni de gezen Karahasan, Yurdun Tepe’deki hukuksal sürecinin çözüldüğünü ve kayak tesislerinin 2018-2019 kış sezonuna hazır olacağını müjdeledi. Karahasan, “26-27 Milyon toplam bir yatırımla önümüzdeki kış, yoluyla, günübirlik tesisiyle, kafeteryası, her şeyi ile bu tesisi inşallah açmış olacağız” dedi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan YURDUN TEPE 2018-2019  KIŞ SEZONUNA HAZIR

 

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, Cumartesi günü Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC)’nde düzenlediği toplantıda Ilgaz Yurdun Tepe Kayak Tesisleri’ndeki son gelişmeyi gazetecilerle paylaştı. KGC’nin Basın Müzesi’ni de gezen Karahasan, Yurdun Tepe’deki hukuksal sürecinin çözüldüğünü ve kayak tesislerinin 2018-2019 kış sezonuna hazır olacağını müjdeledi. Karahasan, “26-27 Milyon toplam bir yatırımla önümüzdeki kış, yoluyla, günübirlik tesisiyle, kafeteryası, her şeyi ile bu tesisi inşallah açmış olacağız” dedi. 

“ŞÜKÜRLER BU İŞİ ÇÖZDÜK”

Karahasan, “Hukukta kendi haline bırakılsaydı belki 2 sene daha bu iş sürerdi. Bu her geçen süre hem yatırım açısından, hem Kastamonu açısından büyük bir handikaptı. Yatırım dağda zeval oluyor bir taraftan, bir taraftan böyle bir potansiyeli Kastamonu turizmine sunamamış oluyoruz. Bunun için hukuk sürecini hızlıca bitirip, kalan işleri de tamamlayarak en kısa sürede yatırıma açma zorunluluğumuz vardı. Biz de bu bağlamda 2 yıldır Ilgaz ile ilgili hukukta çözüm arayışları içerisindeydik. Nihayet şükürler olsun bu hafta bu işi çözdük. Yüklenici firmanın avukatlarıyla beraber bir sulh ve mutabakat sözleşmesi imzaladık ki, bu işle yaklaşık iki yıldır uğraşıyorduk. Burada bitmiş bir yatırım var, son hazırlıkları tamamlanıp açılması gereken bir tesis ve müştemilat var. Şimdi önümüz açıldı, bizim 2018 yılında Özel İdarenin en önemli işlerinden bir tanesi de Ilgaz Yurdun Tepe Kayak Tesisleri’ni tamamlayıp 2018-2019 kışına hazır hale getirip açma hedefimiz olacak. Bu bizim için önemli bir hedef, bu Kastamonu için önemli bir hedef. Bu sulh ve mutabakat sözleşmesinden sonra biz firma ile karşılıklı davalarımızı geri çektik. 2018 yılı içerisinde onların ve bizim yapacağımız işler bir protokol çerçevesinde belirlendi ve imzalandı. Hızlıca işlerimizi tamamlayıp inşallah 2018-2019 kışına bu tesisi Kastamonu’ya kazandıracağız” dedi. 
“10 yıllık bir bakım sözleşmesi imzalıyoruz” diyerek konuşmasına devam eden Karahasan, şöyle konuştu: “10 yıllık bakım sözleşmesi çerçevesinde bunu kabul etmiyorlardı. Onlarla 10 yıl süre ile bakım sözleşmesini imzaladık. Bedelimizi ödeyeceğiz ancak 10 yıl süreyle onlar buranın bakımını yapacaklar. Bu çok önemli. Buranın işletilmesi ile ilgili bir ihale yapacağız. Bunun haricinde burada hızlıca tamamlanması gereken bir günü birlik tesis, bir kafeterya ve mevcut yolu var. Yolun projelerini, her şeyini hazırladık. Çok yakın bir zamanda ihaleye çıkıyoruz. Bu yol projesinin şuanda yüzde 60’a yakın ödeneği kasamızda mevcut. Burası zaten bir turizm yolu, Kültür Bakanlığı’nın projesindedir.  Geri kalan ödenekte verilecek. Yolla birlikte kafeterya ve günübirlik tesislerini dikkate alırsak 25 milyon TL civarında biz bir yatırım yapacağız. Bakım sözleşmesi hariç, yaklaşık 2 milyon TL civarındaki kalan işlerini de firma tamamlayacak. Yaklaşık 26-27 milyon toplam bir yatırımla önümüzdeki kış, yoluyla, günübirlik tesisiyle, kafeteryası, her şeyi ile bu tesisi inşallah açmış olacağız” şeklinde konuştu.

“ENGELLER KALKTI”

AK Parti İl Başkanı Halil Uluay’ın “Kastamonu’da proje çöplüğü oluştu, yatırımlar geç gidiyor, yatırımlar duraksıyor” ifadelerini Uluay’ın adını vermeden hatırlatan Karahasan, “Kastamonu’da işleri bitirmek için zamanında tamamlamak için, Kastamonu’yu hak ettiği potansiyellere kavuşturmak için mücadele eden, hakikaten mücadele eden bir ekip var. Birde bu işler olmasın diye önüne ket vuran bir ekip var. Biz sadece işler ile uğraşmıyoruz aynı zaman da bu işlerin yapılmasının önünde ki engelleri kaldırarak yolumuza devam ediyoruz. O tabi biraz işlerin uzamasına ve sarkmasına neden oluyor. Ancak geldiğimiz bugün itibariyle bunun önündeki engeller kalkmıştır.”

“KASTAMONU DAHA ÇOK TANINAN ŞEHİR OLACAK”

Kastamonu’nun 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesini de değerlendiren Karahasan, şöyle konuştu: “Bu Kastamonu’nun tanıtımı açısından çok önemli bir açılım. 2018 yılı boyunca Kastamonu’da birçok etkinlik düzenlenecek, organizasyon yapılacak ve bu noktada da kurumlar kendi üzerine düşeni yapacak. Biz bununla ilgili Valimiz ile birkaç değerlendirme toplantısı yaptık. 2018 yılı içerisinde Kastamonu’nun tanıtılması anlamında İl Özel İdaresi olarak üzerimize ne düşerse biz bunları yapmaya hazırız. Hem maddi hem manevi anlamda Kastamonu’yu 2018 yılında tüm dünyaya, özellikle Türk dünyasına tanıtmış olacağız. Birçok yabancı konuk gelecek, birçok etkinlik düzenlenecek ve inanıyorum ki, 2018 yılının sonunda Kastamonu daha çok tanınan, daha çok bilinen, daha çok tercih edilen bir şehir olacak.” 

“DİNLERE YAPILMIŞ KÖTÜLÜK”

Amerika Birleşik Devleti (ABD) Başkanı Donald Turmp’ın Kudüs’ü İsrail’i Başkent’i olarak tanımasına yönelik, Türkiye’nin Kudüs’e sahip çıktığını belirten Karahasan, “Ortada hiçbir gündem yokken, tüm Müslümanların ortak değeri olan Kudüs hiç olmadık bir şekliyle İsrail’in başkenti ilan ediliyor, dünyanın süper gücü bir devlet tarafından. Bu son derece yanlış, son derece gündemin dışında ve ‘Orta Doğu barışını sağlayacağım’ diyen insanların aslında Orta Doğu’ya koymuş olduğu bir dinamittir. Kudüs, bugünün değil, dünün değil, İslam dininin ortaya çıkmasıyla birlikte tüm Müslümanların ortak değeridir ve ortak değeri olarak da kalacaktır. Büyük devletlerin de bir an önce bu yanlıştan döneceklerini tahmin ediyorum. Çünkü bu barış getirmeyecektir. Bu sadece Müslümanlara yapılmış bir kötülük değil, aynı zamanda Yahudilere ve tüm dinlere yapılmış bir kötülüktür. Bu aslında daha geniş çerçevede düşünülürse bir insanlık suçudur” diyerek sözlerini tamamladı. 
Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER