''Huzurevindeki gerçeği gizlemeyin''

Milletvekili Baltacı'dan Bakan Selçuk'a: “111 testten 88'inin pozitif çıktığı doğru mudur?”

''Huzurevindeki gerçeği gizlemeyin''

 

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, ülke ve Kastamonu olarak kovid-19 salgını nedeniyle zor bir süreçten geçildiğini hatırlatarak; “2021 yılı merkezi yönetim bütçe görüşmelerinde bana ulaşan yardım talepleri ve iddialar üzerine, bundan 4 gün önce Aile Çalışma ve Soysal Hizmetler Bakanı sayın Zehra Zümrüt Selçuk’a Kastamonu Huzurevi’nde kovid-19 testi pozitif çıkan ve kovid-19 nedeniyle yaşlı ve bakıma muhtaç kişiler ile personelden hayatını kaybeden olup olmadığını sormuştum. Sayın bakan, bu sorumuzu yanıtsız bırakmış, şuana kadar da yazılı olarak cevaplamamıştır. Ancak geçen bu süreçte gerek sağlık, gerekse kurum çalışanlarımızdan ve yaşlı yakınlarımızdan aldığımız telefonlar Kastamonu Huzurevimizdeki durumun endişe verici boyutlara ulaştığını gösteriyor” dedi.

“TESTLERİ POZİTİF ÇIKTIĞI HALDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDEN VAR MIDIR?”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un huzurevlerinde her türlü tedbirleri aldıklarına dair yaptığı açıklamaya atıfta bulunan Milletvekili Baltacı, şöyle devam etti; “Açıklama, Bakan Selçuk'un yaşanan durumdan bihaber olduğunu gösteriyor. Buradan Bakan Selçuk’a yeniden sormak istiyorum; huzurevi sakinlerinin solunumsal semptomları günlük sorgulanmış, düzenli olarak kayıt altına alınmış mıdır? Hastaneye muayeneye götürülen yaşlı ve bakıma muhtaçlarımızın, Araç Yaşlı Bakım Merkezi kapatıldığı için karantina uygulanmadan huzurevine geri alındığı doğru mudur? Huzurevimizde geçtiğimiz hafta Cuma günü yapılan 111 testten 88’inin pozitif çıktığı doğru mudur? 4 yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşımızın hayatını kaybettiği doğru mudur? 16’sı yaşlı ve bakıma muhtaç, 29’u ise personel olmak üzere 45 vatandaşımızın yurtlarda tedavi altında olduğu doğru mudur? Testleri pozitif çıktığı halde halen çalışmaya devam eden personel var mıdır?”

Sağlık Bakanlığı'nın vaka sayılarını gizleyerek ülkeyi acı bir tabloyla baş başa bıraktığını iddia eden Baltacı; “Kastamonu Huzurevi’ndeki gerçeği gizlemenin hiçbirimize faydası olmadığı açıktır. Yaşlılarımız ve çalışanlarımızın hayatı bizim için değerlidir. Konunun kamuoyuna yansıtılmaması için hem kurum, hem de sağlık çalışanlarına baskı yapmak yerine, sorumluluk sahiplerini gereken tedbirleri bir an önce almaya, konuyla ilgili kamuoyunu aydınlatmaya davet ediyorum” dedi. (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER