‘Geleceğimizi karanlıktan kurtaracağız’

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, kovid-19 salgını gölgesinde gerçekleştirilen yüz yüze eğitime ilişkin değerlendirmelerde bulundu

‘Geleceğimizi karanlıktan kurtaracağız’

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, kovid-19 salgını gölgesinde gerçekleştirilen yüz yüze eğitime ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Partisinin Tosya İlçe Danışma Kurulu Toplantısında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ülkeyi krize sürüklediğini iddia eden Erbilgin, bu krizden en fazla etkilenen alanın da eğitim olduğunu öne sürdü. 19 yıllık AK Parti iktidarının liyakatten uzak şekilde ülkeyi yönettiğini ve eğitim sistemini yapboz haline getirdiğini savunan Hikmet Erbilgin, yönetimsel sıkıntıların salgın sürecinde daha da derinleştirdiğini söyledi.

“1 MİLYON 459 BİN ÖĞRENCİ İNTERNETE ERİŞEMİYOR”

2 milyon 316 bin öğrencinin uzaktan eğitimin yürütüldüğü EBA sistemine ulaşamadığını kaydeden İl Başkanı Erbilgin; “1 milyon 459 bin öğrenci ise internet erişimine sahip değildir. Bu yetersizliklerle beraber, uzaktan eğitimden bir şekilde yararlanabilen öğrencilerimiz de dahil olmak üzere çok büyük bir öğrenim kaybıyla karşı karşıya olduğumuz açıktır, iktidarın salgın döneminde eğitim alanında ortaya koyduğu tercihler, var olan fırsat eşitsizliklerinin daha da derinleşmesine yol açmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın salgın süresince ortaya çıkan öğrenme kaybının boyutlarını ölçme ve bu kaybın telafisi için derhal gerekli bilimsel çalışmaları başlatması gerekmektedir. 6 Eylül 2021'de yüz yüze eğitim tekrar başlamış, öğretmenlerimiz ve çocuklarımız okullarına kavuşmuşlardır. Uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitime dönüşün büyük bir mutluluk yaratması gerekirken, yetersizlikler nedeniyle eğitimin tüm paydaşlarında derin kaygılar ortaya çıkmıştır. Okullarda ihtiyaç duyulan 101 bin yardımcı hizmet personeli hala atanmamıştır. Okullarımızda hijyenin korunmasını sağlayacak bu atamaların derhal gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Gerekirse Milli Eğitim Bakanlığı'na ek kaynak aktarımı yapılabilir” dedi.

“43 BİN 627 DERSLİK İHTİYACI VAR”

Yüz yüze eğitimle birlikte okullarda çok sayıda kovid-19 vakalarının ortaya çıktığını hatırlatan Erbilgin; “Sosyal mesafenin korunabilmesi için sınıfların seyreltilmesi gerekirken, birçok okulda öğrenciler kalabalık sınıflarda derslere girmektedirler. Bazı okullarda farklı düzeylerde sınıfların aynı dersliklerde eğitim gördüğü bilinmektedir. Bunun en büyük sebebi 43 bin 627 derslik ihtiyacıdır. Yandaşlara, beşli çeteye, saray beslemelerine kaynak ayıran iktidar; çocuklarımızın sağlığı, eğitimi ve geleceği için gereken bu ihtiyacı karşılamamaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, buradan bir kez daha ilan ediyoruz; genel başkanımızın da belirttiği gibi, biz çocuklarımızın eğitimi için bu ihtiyacı karşılamaya hazırız. Gerekli sayıda derslik ve okulu, ihtiyaç duyulan yerlerde belediyelerimiz eliyle inşa etmeye hazırız. Arsa gösterildiği anda belediyelerimiz gerekli çalışmayı başlatacak ve en kısa sürede ihtiyaç duyulan derslikleri eğitim ve öğretime hazır hale getireceklerdir. Aynı şekilde, tamirata ve onarıma ihtiyaç duyan derslik ve okullar için de partimiz ve belediyelerimiz harekete geçmeye hazırdır” diye konuştu.

“İKTİDARIMIZDA ATANAMAYAN ÖĞRETMEN KALMAYACAK”

Öğretmenlerin de önemli sorunlarının olduğunu kaydeden Hikmet Erbilgin, şu ifadeleri kullandı; “İlk olarak öğretmen açığının kapatılması gerekmektedir. Sayıştay raporlarına göre 138 bin, MEB'in raporuna göre 107 bin öğretmen ihtiyacı vardır. Şu ana kadar yalnızca 20 bin atama yapılmış, öğretmenlerden gelen tepkiler üzerine Erdoğan, 15 bin ilave atamayı müjdeymiş gibi duyurmuştur. Bu atamaları gerçekleştirmemek ise sarayın bilinçli tercihidir. Biz bu tercihleri değiştireceğiz. CHP iktidarında Türkiye'nin atanamayan öğretmenler diye bir sorunu kalmayacak. Bizim tercihlerimiz açık ve nettir; Toplumdaki en önemli meslek gruplarından birini öğretmenlerin oluşturduğunun farkındayız. Öğretmenlerin haklarını ve çalışma koşullarını yasal güvenceye kavuşturacak Öğretmenler Meslek Kanunu'nu çıkaracağız. Bununla birlikte, hak kayıplarının önüne geçmek için sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen gibi garabetleri ortadan kaldıracak, kamuda çalışan tüm öğretmenlerin insanca koşullarda eşit şartlarda ücret almalarını ve özlük haklarına sahip olmasını sağlayacağız. Öğretmenlerin 3600 ek gösterge hakkını teslim edeceğiz.”

GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ

CHP’nin gelecek nesiller için eğitime çok önem verdiğini belirten Erbilgin; “Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadeleriyle, ‘Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.’ Bugün maalesef saray rejiminin elinde devletin eğitim politikası, 100 yıl önce inşa edilen Cumhuriyetin eğitim felsefesinin gerisine düşmüştür. Bu nedenle eğitim üzerine konuşurken teknolojiden, bilim insanı yetiştirebilmekten, çağın gereklerinden bahsetmek yerine çok temel sorunlar üzerine mücadele vermek durumunda kalıyoruz. Ancak buna mecbur olmadığımızın farkındayız. CHP iktidarında; rantı yandaşlara harcamak yerine geleceğimize ayıracağımız kaynaklarla eğitimin tüm paydaşlarının ihtiyaçlarının karşılandığı, tüm çocuklarımızın nitelikli eğitime ulaşabildiği, hiçbir ailenin çocuklarının geleceğinden endişe duymadığı, öğretmenlerin güvenle yeni nesilleri yetiştirdiği eşit ve adil bir eğitim sistemini inşa edeceğiz. O gün gelene kadar, imkânlarımız doğrultusunda, çocuklarımızın eğitimi için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Biz hazırız, geleceğimizi karanlıktan kurtaracağız” dedi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER