'Demokrasimize düşman olanları unutmayacağız'

AK Parti İl Başkanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması yapıldı

'Demokrasimize düşman olanları unutmayacağız'

AK Parti İl Başkanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması yapıldı. Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının idam edilişinin 60'ncı yıl dönümünde  İl Başkanı Doğan Ünlü tarafından yapılan açıklamada Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının CHP'nin antidemokratik uygulamalarına son verdiğini iddia edilerek, 15 Temmuz Darbe Girişimine atıfta bulunuldu ve 'Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız' denildi.

27 Mayıs'ın Türkiye'deki ilk darbe olduğunu hatırlatan İl Başkanı Ünlü, ''27 Mayıs Askeri Darbesi ile birlikte Anadolu’nun yetiştirdiği çok sayıda vatan evladı yine vatanı için bedel ödemek durumunda bırakılmıştır.Her bir vatandaşımızın gönlünde yer edinen, hamuru vatan sevgisi ile yoğrulmuş milletin evlatları hukukun vesayet altına alındığı dönemlerde işkenceler görmüş, idam sehpalarında şehit edilmiştir. Darbelerle birlikte meydana gelen vesayet hegemonyası hem bu ülkenin geleceğini hem de milletimizin demokrasi, ekonomi, moral ve motivasyonunu öğütmüştür'' ifadelerine yer verdi.

1950 yılında iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının CHP iktidarının antidemokratik uygulamalarını rafa kaldırdığını iddia ederek, ' Türkiye’ye çağ atlatmış, milletin milli, manevi değerlerini iade- i itibar etmişlerdir. Tek parti rejiminin ülkemize yaşattığı en büyük zulüm olan Türkçe Ezanı özüne döndürerek, Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermişlerdir'' dedi.

Ünlü, şöyle devam etti; ''Takvimler 27 Mayıs 1960’ı gösterdiğinde, milli iradenin yüksek teveccühü ile dönemin tek parti zihniyetini geride bırakarak iktidara gelen Demokrat Parti, darbeci, vesayetçi zihniyet tarafından 'alaşağı edilmiştir.1961 Eylül’ünde ise Adnan Menderes ve arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatih Rüştü Zorlu ile Maliye Bakanı Hasan Polatkan mizansen yargılamalar sonucu idam sehpasına çıkarılmış, aileleriyle helalleşmelerine dahi izin verilmeyen milletin evlatları, idam sehpasında bile Milletimizin saadetini düşünerek hayata veda etmişlerdir.27 Mayıs’ta başlayan darbeler 12 Eylül, 12 Mart, 28 Şubat ile devam etmiş ve milletimize büyük zararlar vermiştir.Yalnızca milletin evlatları değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti karanlığa gömülmek istenmiştir. 27 Nisan E-Muhtırası, 15 Temmuz Darbe Girişimi ile uyandırılmaya çalışılan bu karanlık odaklar, Aziz Milletimizin 15 Temmuz Gecesi gösterdiği kararlılık ile sekteye uğratılmış ve ilelebet engellenmiştir. Türkiye’de darbeler tarihi bir daha açılmamak üzere 16 Temmuz sabahı itibariyle kapanmıştır. Sahneye koyulmak istenilen oyunlara, Türkiye’ye diz çöktürmek istenen her eyleme karşı milletine ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir. Kişiler değişse de asırlardır süregelen oyunların farkında olan bizler halkımız ile birlikte Hak mücadelemizi sürdürmeye, ülkemizi her çeşit saldırıya karşı müdafaa etmeye devam edeceğiz. 17 Eylül karanlık gecesinin 60’ıncı yılında, surda bir gedik açarak nesillere yol veren, daha demokratik ve özgür bir ülkede yaşayabilmemiz için canlarını feda eden Adnan Menderes, Fatih Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız.'' (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER