‘Cumhuriyeti kuranlara saygısızlık’

Kastamonu Valiliği tarafından organize edilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programında Jandarma Komando Eğitim Alayı Komutanlığı’nca gerçekleştirilen gösteride askerlerin Türk Bayrağı ve Atatürk posterinin yanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın posterini de açması CHP’de rahatsızlığa neden oldu

‘Cumhuriyeti kuranlara saygısızlık’

Kastamonu Valiliği tarafından organize edilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programında Jandarma Komando Eğitim Alayı Komutanlığı’nca gerçekleştirilen gösteride askerlerin Türk Bayrağı ve Atatürk posterinin yanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın posterini de açması CHP’de rahatsızlığa neden oldu.

Vali Avni Çakır, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Garnizon Komutanı J. Alb. Yücel Ercan, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve çok sayıda vatandaşın katıldığı kutlama programında komandoların gösterisi sırasında Atatürk posteriyle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın posterinin açılması CHP’lilerin tepkisini çekti.

BALTACI: “BAYRAM MİLLETİN, VALİ DEVLETİNDİR”

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ebedi başkomutanının Gazi Mustafa Kemal Atatürk olduğuna vurgu yaptı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi kutlama programında partili cumhurbaşkanının posterinin açılmasının hadsizlik olduğunu iddia etti.

Baltacı törende yaşanan görüntüyle ilgili; “Bayram milletin, vali devletindir. Bu ülkenin kurucusu ve ebedi Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Partili Cumhurbaşkanı’nın posterinin şov için askerlerimizin elini tutuşturulması hadsizliktir” diye konuştu.

“ATATÜRK’LE BİR VE EŞİT DEĞİLDİR”

CHP İl Başkanlığı tarafından Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunma töreninde de konuyla ilgili eleştirilerini sürdüren Hasan Baltacı şunları söyledi; “Sabah valilik tarafından Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir tören yapıldı, biz de katıldık. O törende ne yazık ki askerimize bir poster açtırıldı. Askere giden bilir, askerimiz bu ülkenin tamamından sorumludur. Askere giden bu ülkenin tamamının bekçisidir, bu ülkede yaşayan 84 milyonun evladıdır. O askerin eline, hele de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanının posterini verip de burada açtırmak bu halka, Cumhuriyeti kuranlara saygısızlıktır. Hiç kimse unutmasın; ‘Ya istiklal, ya ölüm’ emrini veren Mustafa Kemal Atatürk’le çocuklarına çürük raporu alıp da askere göndermeyenler bir ve aynı değildir. Kendilerini Mustafa Kemal Atatürk’le asla eşitlemesinler. Hiç kimse unutmasın; ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diyenlerle, egemenlik ‘şahsım’ diyenler ve şahsının çocuklarının kasalarına bu memleketin alın terini akıtanlar bir ve aynı değildir. Cumhuriyetin ikinci yüzyılının şafağındayız, 2 yıl kaldı. Cumhuriyeti yeniden ayağa kaldıracağız. Bu İstiklal Yolu’nu tarihine yakışır şanlı bir yol haline getireceğiz. Sonucu belirleyecek olan bizlerin, sizlerin kararlılığı, inancı ve cesaretidir. Durmak yok bu yolda. Bu yolu bağımsızlık ve özgürlükle buluşturana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Asla geri adım atmayacağız, bunu böyle bilsinler. Cumhuriyetin ikinci yüzyılı emekle, alın teriyle kurulacak. Liyakat ve adaletle gelecek kuşaklara emin ellerde aktarılacaktır. Buna olan inancımla Cumhuriyetin doğum günü kutlu olsun, Cumhuriyetimizin ilanının 98’nci yıl dönümü kutlu olsun.”

ERBİLGİN: “POSTERİN ASKERİMİZİN ELİNE TUTUŞTURULMASI DOĞRU OLMADI”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin de; “Milli bayramlarımız şov alanı” değildir ifadeleriyle tepkisini dile getirdi. Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın posterinin açılmasının doğru olmadığını, daha önce AK Parti ve MHP’ye oy vermiş seçmenlerin de bu durumdan büyük rahatsızlık duyduğunu iddia eden Erbilgin; “Ordu, Türk Milletinindir. Asker hepimizin kardeşi, evladıdır. Ve dahi ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bayram milletin, vali devletindir. Milli bayramlarımız şov alanı değildir. Bugün AKP Genel Başkanının posterinin askerimizin eline tutuşturulması doğru olmamıştır” ifadelerini kullandı.

“KASTAMONU VALİLİĞİ MİLLİ BAYRAMLARIMIZI FENER ALAYI EŞLİĞİNDE KUTLAMAYA BAŞLADI”

CHP İl Başkanlığı olarak gerçekleştirdikleri çelenk sunma töreninde konuşan Hikmet Erbilgin;  “Cumhuriyetimizin birinci yüzyılının tamamlanmasına iki yıl kala ve ikinci yüzyılının şafağında Cumhuriyet Halk Partisi, milli bayramlarımızı yeniden bu millete ait kılmak için kararlıdır, onun için yol yürümektedir. Önceki milli bayramlarımızda, belki bu alanda olanların tamamının emek verdiği, katıldığı fener alayı yürüyüşleri gerçekleştirdik. Bu yürüyüşlere kimi zaman valilik makamınca izin verilmek istenmedi. Kararlı duruşumuz sayesinde fener alaylarımızı gerçekleştirdik, milli bayramlarımızı kutlaya geldik. Ancak dün bizim de bahtiyar olduğumuz bir yaklaşımla artık Kastamonu Valiliği milli bayramlarımızı fener alayı eşliğinde kutlamaya başladı. Bunda Cumhuriyet Halk Partililerin emeği çoktur, sağ olun var olun. Dün, Abana’da Milli bayramımız dolayısıyla arkadaşlarımızla bir araya geldik. Azdavay’da fener alayı yapma kararı aldığımızda içinde karamizahı da barındıran ama bizi mutlu eden bir karar aldı Azdavay Kaymakamlığı… Artık Azdavay’da da fener alayı düzenleniyor. Çünkü oraya biz gitmeye karar vermiştik, şimdi orada da fener alayı düzenleniyor.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER