Müzik indir

20 Ocak 2021 Çarşamba

MHP, ittifaka sadık

CHP'den '3 bin 100' kampanyası

Chp il başkanlığı tarafından asgari ücret için imza kampanyası başlatıldı

28 Aralık 2020 Pazartesi 10:58
CHP'den '3 bin 100' kampanyası
 

CHP Kastamonu İl Başkanlığı tarafından Nasrullah Meydanı’nda asgari ücretin 3 bin 100 TL’ye yükseltilmesi için stant kurularak imza kampanyası başlatıldı. Stant açılışında konuşan CHP Kastamonu İl Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Özlem Eylem Kurt, “Bir işçi ve ailesinin asgari geçimini sağlayacak net asgari ücretin 1 Ocak 2021 tarihinden geçerli olmak üzere aylık 3 bin 100 TL olmalıdır. Bu ücret, TÜİK tarafından hazırlanarak yayımlanacak Ücretliler Geçinme Endeksindeki artış oranları ile milli gelirdeki artış oranları doğrultusunda arttırılmalıdır” dedi.

“ASGARİ ÜCRET GEÇİMLİK ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKARILMASI GEREKMEKTEDİR”

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini eleştiren Parti Sözcüsü Kurt, şu ifadeleri kullandı; “Türkiye’yi uçuracağı söylenerek uygulamaya konulan, tek bir kişinin karar verici olduğu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, çalışanlar için bir çöküş sistemi olmuştur. Bu sistemin yarattığı ekonomik tahribat nedeniyle çalışanlar yoksullaşmış, ücretlilerin satın alma gücü düşmüştür.Sosyal Güvenlik Kurumu 2019 yılı İstatistik Yıllığı verilerine göre Türkiye’de asgari ücretle çalışan işçi sayısı 7 milyon 423 bin 402 kişidir ve sigortalı işçilerin yüzde 51.86’sını oluşturmaktadır. Bu rakamlara kayıt dışı ekonomide çalışan işçiler dâhil değildir. Kayıt dışı istihdam oranı TÜİK Eylül 2020 verilerine göre yüzde 32,2’dir. Bu nedenle asgari ücretle çalışan işçi sayısının 10 milyona yakın olduğunu söylemek de mümkündür. Mevcut asgari ücret ne yazık ki, bir geçim ücreti olmaktan çıkmıştır. 2 bin 943 TL brüt asgari ücretten 1 işçinin eline net 2 bin 324 TL geçmektedir ve asgari ücret 4 kişilik bir ailenin sadece asgari gıda ihtiyacını bile karşılamaktan uzaklaşmıştır. Türk-İş Konfederasyonunun verilerine göre açlık sınırı 2020 Kasım ayı itibariyle 2 bin 516 TL iken yoksulluk sınırı 8 bin 197 TL’dir. Bu çerçevede bu ücretin en azından geçimlik ücret seviyesine çıkarılması gerekmektedir.”

“KAYIT DIŞI İSTİHDAM GİBİ BİR TAKIM EKONOMİK SORUNLAR ORTAYA ÇIKIYOR”

Yaklaşık 10 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücretin belirlenme sürecinin adaletten ve hakkaniyetten uzak bir biçimde masaya yatırıldığını iddia eden Kurt; “Dünyada asgari ücret uygulanan ülkelerde asgari ücretliler birçok mekanizma ile ayrıca korunmaktadırlar. Türkiye'de ise asgari ücretlilerin korunduğu herhangi bir sistem bulunmamaktadır.  Asgari ücret üzerindeki vergi yükü net geliri azaltmakta ve dolaylı olarak da işverenlerin maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır.  Öncelikle çalışanların aileleriyle birlikte geçim şartlarının dikkate alındığı bir sistemin kanunla kurulma gereksinimi bulunmaktadır. 4857 sayılı İş Kanununun 39’uncu maddesi çerçevesinde bir yönetmelikle bir pazarlık usulü şeklinde tanımlanmış olan asgari ücret sistemi yerine bilimsel ölçütlerle belirlenecek ve çalışanların geçim şartlarının dikkate alındığı ayrı bir kanuni düzenleme mutlaka yapılmalıdır.  Yine asgari ücrete ilişkin bir diğer sorun ise asgari ücretin vergilendirilmesi sorunudur. Anayasası’nın Vergi Ödevi başlıklı 73’üncü maddesi ile mükellefin korunması ve ağır vergi yükü altında ezilmemesi için temel prensipler belirlenmiş ve verginin ödeme gücüne göre alınması gerektiğini açıkça vurgulamıştır. Asgari ücret üzerindeki yükler ücretin yüzde 21’ni oluşturmaktadır ve bir taraftan asgari ücretin net değerini azaltırken, diğer taraftan kayıt dışı istihdam gibi bir takım ekonomik sorunlara yol açmaktadır” diye konuştu.

“ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEKİ VERGİ YÜKÜ KALDIRILMALIDIR”

CHP tarafından asgari ücretin, işçiler ve aileleri için geçim ücretine dönüştürmek için kanun teklifi hazırlandığını söyleyen Özlem Eylem Kurt, “CHP; Asgari ücretin sadece işçi için değil işçi ve ailesinin geçimini sağlayacak bir ücret olarak tanımlanmasını önermektedir.  CHP; 2021 Ocak ayından geçerli olacak asgari ücretin net olarak aylık 3 bin 100 TL olmasını önermektedir. CHP; Asgari ücretin yıllık olarak arttırılmasını önermektedir. CHP; Asgari ücret artışlarının pazarlıkla değil, TÜİK tarafından işçi ve ailesi için hazırlanan ‘Ücretliler Geçim Endeksi’ ve ‘Asgari geçim ücreti miktarı’ çerçevesinde belirlenerek milli gelir artışlarının da dikkate alınmasını önermektedir. CHP; Asgari ücret tespit komisyonunun daha demokratik hale getirilmesini önermektedir. CHP; Asgari ücretin yıllık miktarı kadar olan tutarın ücretli çalışanların ödediği gelir vergisinden muaf tutulmasını önermektedir. CHP; Ücretliler için gelir vergisi matrah dilimlerinin yeniden belirlenmesini önermektedir.Bir kez daha vurguluyoruz; bir işçi ve ailesinin asgari geçimini sağlayacak net asgari ücretin 1 Ocak 2021 tarihinden geçerli olmak üzere aylık 3 bin 100 TL olmalıdır. Bu ücret, TÜİK tarafından hazırlanarak yayımlanacak Ücretliler Geçinme Endeksindeki artış oranları ile milli gelirdeki artış oranları doğrultusunda arttırılmalıdır. Çalışanın insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdürebilmesini sağlayacak düzeyde ücret alması ilkesinden hareketle asgari ücret üzerindeki vergi yükü kaldırılmalıdır” İfadelerini kullandı.

İmza kampanyasına; İl Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Özlem Eylem Kurt’un yanı sıra İl Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman, İl Başkan Yardımcısı Vuslat Atak ve partililer katıldı. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Anahtar Kelimeler: CHPden 3 Bin 100 Kampanyası

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV