Müzik indir

20 Ocak 2021 Çarşamba

MHP, ittifaka sadık

“Bu ülkenin geleceğinde yoksunuz”

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda Merkezi Yönetim Bütçesi üzerine CHP grubu adına konuşan CHP Parti Meclisi Üyesi ve Milletvekili Hasan Baltacı, AK Parti hükümetini sert sözlerle eleştirdi

14 Aralık 2020 Pazartesi 10:42
“Bu ülkenin geleceğinde yoksunuz”BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDE KÜRSÜYE ÇIKAN BALTACI'DAN AK PARTİ HÜKÜMETİNE:

 

“Bu ülkenin geleceğinde yoksunuz”

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda Merkezi Yönetim Bütçesi üzerine CHP grubu adına konuşan CHP Parti Meclisi Üyesi ve Milletvekili Hasan Baltacı, AK Parti hükümetini sert sözlerle eleştirdi. İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçelerinin görüşüldüğü 29’ncu birleşimde kürsüye çıkan Milletvekili Baltacı; “Bütçeniz var ama kendiniz yoksunuz” diye seslendi.

BÜTÇELERİNİZ VAR AMA KENDİNİZ YOKSUNUZ”

Türkiye'de daha önce çok sayıda kriz yaşandığını hatırlatan Milletvekili Baltacı, ''Ekonomik krizler yaşandı. Siyasi krizler yaşandı ama böylesi hiç yaşanmadı. Çünkü bu; artık sadece bir ekonomik kriz değil, tam anlamıyla bir rejim krizidir. Ve iktidarın elinde bu krizi aşacak tek bir ekonomik ve siyasi araç kalmamıştır. Her şey bir tarafa; Türkiye’de artık bu krizi aşacak kurumlarda kalmamıştır. Bu sunumda, bakanlıklar ve kurumlara ait milyarlık bütçelerin listesi var. Ama bu kurumların bütçesi var, kendileri yok'' dedi.

“MARİFET SAĞLIK ÇALIŞANLARINI ALKIŞLAMAK DEĞİL, KOVİD-19’U MESLEK HASTALIĞI OLARAK TANIMAKTIR”

Sağlık Bakanlığı'na da eleştirilerde bulunan Baltacı; “Örneğin; 77 milyarlık bütçesi olan Sağlık Bakanlığı gerçekten olsaydı, dün annesini kovid-19’dan kaybeden bir yurttaşımız, bugün aynı nedenle babasını kaybettiği için aramak, başsağlığı dilemek zorunda kalmazdık. Yurttaşlarımız bizi her gün yoğun bakımda yer bulamadığı için aramak zorunda kalmazdı. Örneğin; hekimi, hemşiresi, sağlık çalışanı bitmiş tükenmişken, binlerce hemşire, sağlık memuru, tekniker, teknisyen atama beklemezdi. Marifet sağlık çalışanlarını alkışlamak değil Sayın Bakan. Marifet Kovid-19’u meslek hastalığı olarak tanımaktır. Marifet kovid-19’dan ölen meslektaşlarını anmak isteyen hekimlerin önüne barikat örmek değil, marifet saygı duymaktır” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanlığı'na da eleştirilerini yönelten Baltacı, şöyle devam etti; “Örneğin; 24 milyara yakın bütçesi olan bir Adalet Bakanlığı gerçekten olsaydı, talimatla değil hukukla karar veren mahkemeler olsaydı ve 10 milyardan fazla bütçesi olan bir İçişleri Bakanlığı gerçekten olsaydı, Ankara Çubuk’ta bu ülkenin ana muhalefet partisi liderine linç girişiminde bulunanlar ellerini kollarını sallayarak sokakta gezemezdi. Bu linç girişimi, Soma’daki Ermenek’teki maden işçilerinin yürüyüşü kadar sizi rahatsız etmedi. Sayın Bakan marifet inek hırsızı Osman Sarıgün’ün saflarında durmak değil, marifet Alay komutanın önünde korkmuyoruz demektir.''

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 3 milyar liradan fazla bütçesi olduğuna dikkat çeken CHP Milletvekili; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gerçekten olsaydı; Türkiye’nin yüzde 95’i deprem kuşağında yaşarken, 1999’dan beri deprem vergisi toplanan bir ülkede, depremden sonra kimse çıkıp da “Türkiye’ye sesleniyorum, riskli binalarda oturmayın” diyemezdi. Sayın Bakan, marifet yeşil yolda kepçenin önene duran “devlet biziz” diyen Havva Ana’nın üstüne jandarma göndermek değil, marifet Giresun Dereli’de HES’lerin sebep olduğu ve 11 yurttaşımızın hayatını kaybettiği sel felaketinde kepçenin üstüne çıkıp poz vermek değil, marifet dereler kurumasın diye, gökteki kuşun, yerdeki karıncanın hakkı için kepçenin önüne yatmaktır'' diye konuştu.

“BU ÜLKENİN GELECEĞİNDE YOKSUNUZ”

Marifetin imar affından 25 milyar para toplamak olmadığını, asıl marifetin köprünün altında yatan tek bir evsiz bırakmamak olduğunu söyleyen Hasan Baltacı; “Mesele kanal değil, mesele İstanbul. Mesele millet bahçesinde yuvarlanmak değil, mesele iştir, aştır, ekmektir. Mesele hürriyettir… Milyarlık bütçesi olan iki bakan, sokağa çıkma yasağına bile kendileri karar veremiyorsa, hazinenin, yargının, ihalelerin tek bir şahsa bağlandığı Türkiye’de, kurumların varlığını bütçe önünüze geldiğinde anlıyorsanız, aslında yoksunuz demektir. Bütçeniz var ama kendiniz yoksunuz. Bu ülkenin vicdanında yoksunuz, Bu ülkenin geleceğinde yoksunuz, 2023’te yoksunuz. Bu iş size kalırsa, bütçe büyüyecek ama bütçe açığı da büyüyecek, Ülkenin dününü, bugününü ve yarınını yutan kara delikler de büyüyecek. Ama ekmek küçülecek. Oysa bir seçenek daha var ekmeği ve adaleti büyütecek. İşi ve aşı büyütecek bir seçenek daha var. O da siz de yok, bizde var” diye konuştu. (Bülten)


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV