Baltacı'dan Bakan Pakdemirli'ye 7 soru

Tarım Bakanlığı bütçe görüşmeleri'nde Kastamonu'nun sorunlarını dile getirdi

Baltacı'dan Bakan  Pakdemirli'ye 7 soru

 

TARIM BAKANLIĞI BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ'NDE KASTAMONU'NUN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ 

Baltacı'dan Bakan Pakdemirli'ye 7 soru

 

SORULAR:

-Daday Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesi?

-Kastamonu’ya yangın söndürme helikopteri tahsis etmeyi düşünüyor musunuz?

-Coğrafi işaretli ürünlere alan bazlı gelir desteği verilecek mi?

-Kırık Barajı projesi ne zaman tamamlanacak?

-Daday Bezirgan Hazım Kılıç Sulama Göleti 2021'de bitecek mi?

-Şenpazar ve Küre, fındık desteğinden neden faydalanamıyor?

-Kastamonu, ilave buzağı ve yüzde 25 yem bitkisi desteği kapsamından neden çıkarıldı?

 

 

 

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda, Tarım ve Orman Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kurum ve kuruluşlarının 2021 yılı bütçelerinin görüşmeleri tamamlandı. CHP Parti Meclisi Üyesi ve Milletvekili Hasan Baltacı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımında gün boyu süren bütçe görüşmelerinde Kastamonu’nun hayvancılık, ormancılık ve tarım alanındaki sorunlarını aynı zamanda taleplerini dile getirdi.

 

Son iki ayda Taşköprü ve Çatalzeytin’de meydana gelen yangınların Kastamonu’nun yangınla mücadelede havadan müdahale imkânına ihtiyaç duyduğunu net olarak gösterdiğini belirterek sözlerine başlayan Milletvekili Baltacı, Kastamonu’da 2021 yangın sezonunda bir helikopterin mutlaka hazır bulundurulması gerektiğini kaydetti.

Kastamonu’nun ilave buzağı ve yüzde  25 yem bitkisi desteği kapsamından çıkarılması, tohum desteği verilen iller arasına ise alınmaması nedeniyle Kastamonu çiftçisi ve hayvan yetiştiricisinin içinde bulunduğu şartların daha da ağırlaştığını belirten Milletvekili Baltacı, fındık desteği alamayan Şenpazar ve Küre’nin de mağduriyetini Bakan Pakdemirli’ye aktardı.

Daday Bezirgan Hazım Kılıç Sulama Göleti ve Kırık Barajı ile ilgili Bakan Pakdemirli’ye sorular yönelten Milletvekili Baltacı, Kastamonu’nun coğrafi işaretli tarım ürünleri; Tosya Pirinci, Taşköprü Sarımsağı ve Siyez Buğdayı’na bakanlığın Alan Bazlı Gelir Desteği sağlamayı düşünüp düşünmediğini Bakan Pakdemirli’den yanıtlamasını istedi.

Milletvekili Baltacı son olarak, mülkiyeti Orman Genel Müdürlüğü’nde olan Daday Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin Kastamonu’ya kazandırılması için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın herhangi bir çalışma planlayıp planlamadığını sordu.

“YANGIN SÖNDÜRME HELİKOPTERİ HAZIR BULUNDURULMALI”

Kastamonu'da bin 21 orman köyü bulunduğunu hatırlatan Milletvekili Baltacı; “Ayrıca 873 bin 651 hektar ile en çok orman alanına sahip olan ikinci ilidir. Kastamonu’nun, tarihindeki en büyük orman yangını 2 Eylül’de meydana geldi. Taşköprü ilçemizdeki yangın 44 saatte kontrol altına alınabildi, bin 396 hektar alan kül oldu. 22 Ekim’de Çatalzeytin ilçemizde orman yangını çıktı. Söndürme helikopteri yangının üçüncü gününde gelebildi. Yangın 72 saatte ancak kontrol altına alınabildi. Kastamonu’nun son iki ayda yaşadığı yangınlar bize küresel ısınmaya bağlı bölgedeki riskin arttığını ve sık koru ormanlara sahip Kastamonu’da bu tür yangınlarla mücadelede havadan müdahalenin olmazsa olmaz olduğunu gösterdi. Bu çerçevede Kastamonu olarak Kastamonu Bölge Müdürlüğü bünyesinde en az 1 yangın söndürme helikopterinin bulundurulmasını istiyoruz. Bakanlık olarak 2021 yangın sezonunda Kastamonu’ya en az 1 yangın söndürme helikopteri tahsis etmeyi düşünüyor musunuz?'' dedi.

“İLAVE BUZAĞI VE YÜZDE 25 YEM BİTKİSİ DESTEĞİ KAPSAMINDAN NEDEN ÇIKARILDI”

Kastamonu'da tarım ve hayvancılığın önemli bir geçim kaynağı olduğunu sözlerine ekleyen Baltacı, şöyle devam etti; “Ancak Kastamonu, ilave buzağı desteği verilen iller arasından çıkarılmıştır. Otomatik olarak yem bitkileri için verilen yüzde 25 ilave destek de elinden alınmıştır. Kastamonu ilave buzağı desteği kapsamından neden çıkarılmıştır, yeniden bu destek kapsamına alınması düşünülmekte midir? Yine bölgemizdeki birçok il tohum desteğinden faydalanmış maalesef Kastamonu tohum desteği verilen 21 il arasına alınmamıştır. 50 bin hektar alanda Buğday, 14 bin hektar alanda Arpa, 2 bin hektar alanda çeltik üretimi yapan Kastamonu neden 'Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı' kapsamına alınmamıştır?”

“ŞENPAZAR VE KÜRE, FINDIK DESTEĞİNDEN FAYDALANAMIYOR”

Kastamonu'da 10 bin ton fındık üretiminin yapıldığına atıfta bulunan Baltacı, ''Fındık üretimi yapan ilçelerimizden Şenpazar ve Küre maalesef fındık desteğinden faydalanamamaktadır. Tarlaların yan yana olduğu Cide’nin Gökçeören Köyü ile Şenpazar’ın Sefer Köyü bu adaletsizliğin en önemli resmidir. Bir köyümüz destekten yararlanmakta, bir köyümüz destek alamamaktadır. Şenpazar ve Küre ilçelerimiz fındık desteği kapsamına alınarak Şenpazar ve Küre ilçelerimizdeki fındık üreticilerimizin yaşadığı mağduriyet giderilmelidir” dedi.

Baltacı, Hazım Kılıç Sulama Göleti, Ballıdağ Hastanesi, Mazot destekleri ve yöresel ürünlere alan bazlı gelir destekleriyle ilgili yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı;  ''Daday Bezirgan Hazım Kılıç Sulama Göleti maalesef tamamlanamamıştır. 22 köy, 76 mahalle ve yaklaşık 5 bin çiftçinin yararlanacağı proje 2021 yılında tamamlanacak mıdır? Yine Kastamonu ilinin içme suyu ihtiyacını aynı zamanda 92 bin dekar zirai arazinin sulanmasını sağlayacak Kırık Barajı projesi ne zaman tamamlanacaktır? Kastamonu ilinin coğrafi işaretli ürünleri Tosya Pirinci, Taşköprü Sarımsağı ve Siyez Buğdayı için Alan Bazlı Gelir Desteği verilmesi gerekmektedir. Bakanlığınız söz konusu tarım ürünlerinin üretiminin arttırılması için alan bazlı gelir desteği sağlamayı düşünmekte midir? Daday Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesi, 2007 yılında kapatılmıştır. Mülkiyeti en son Orman Genel Müdürlüğü’ne geçen binanın atıl durumdan kurtarılması için bakanlık olarak hangi çalışma yürütülmektedir ya da binanın yeniden Kastamonu’ya kazandırılması için bakanlığınızın bir çalışması olacak mıdır?''

“2021 BÜTÇESİNDE MAZOT, GÜBRE VE HAYVANCILIK DESTEĞİ AZALDI”

Milletvekili Hasan Baltacı, komisyon toplantısı sonrası Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2021 bütçesiyle ilgili yaptığı değerlendirme de ise bakanlığın 2021 bütçesinde mazot, gübre ve hayvancılık desteğinin azaldığını söyledi.

Baltacı yaptığı değerlendirmede; “2021 bütçesine göre göre çiftçinin en yaygın yararlandığı mazot, gübre ve hayvancılık desteklerindebir önceki yıla göre toplam 787 milyon lira kesinti yapılacak. Mazot ve gübre desteğinde 2021 yılında toplam 229 milyon lira kesinti yapılacak. Mazot için çiftçilere 2020 yılında 2 milyar 901 milyon lira destek ödemesi yapılmıştı. 2021’de ise yüzde 6,2 oranında kesintiyle 2 milyar 724 milyon ödenecek. Çiftçi 2020 yılına göre 177 milyon daha az mazot desteği alacak. Gübre desteğinde de yüzde 6,2 kesinti yapılarak 2020 yılında ödenen 840 milyon liradan 52 milyon lira eksikle 788 milyon liraya ödenecek.2020 yılında yüzde 31,2 ile en yüksek paya sahip olan hayvancılık destekleri de 2021 yılında kesintiye uğrayacak. 2021’de hayvancılık desteğinde yüzde 9,6 oranında kesinti ile yüzde 28,6’ya düşecek. Buna göre 2020 yılında 6 milyar 862 milyon lira olarak öngörülen hayvancılık desteği 558 milyon kesinti ile 2021 yılında 6 milyar 304 milyon lira alacak” ifadelerini kullandı. (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2020, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER