Müzik indir

20 Ocak 2021 Çarşamba

MHP, ittifaka sadık

Baltacı, Kastamonu’nun taleplerini Bakan Varank'a iletti

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Milletvekili Hasan Baltacı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyaret etti

25 Kasım 2020 Çarşamba 10:13
Baltacı, Kastamonu’nun taleplerini Bakan Varank'a iletti
 

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Milletvekili Hasan Baltacı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyaret etti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 16 Kasım’da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan Bütçe Komisyonu’nda gerçekleştirilen 2021 yılı bütçesi görüşmelerinde Kastamonu’nun beklenti ve taleplerini Bakan Varank’a ileten Milletvekili Baltacı, bununla yetinmeyerek Varank’a bu taleplerin önemini bakanlığa düzenlediği ziyarette bir kez daha aktardı.

Bakanlıkta gerçekleşen görüşmede Kastamonu’nun teşvik bölgesinin değiştirilmesinin gerektiğini yeniden dile getiren Hasan Baltacı, Batı Karadeniz Projesi (BAKAP) Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın kurulmasının önemi hakkında görüşlerini tekrar Bakan Varank’la paylaştı. Milletvekili Baltacı ayrıca ahşap kapı üretiminde önemli bir merkez olan Tosya için KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesinin de zor günlerden geçen Tosya’daki ahşap kapı üreticileri için çok büyük bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Kastamonu’daki organize sanayi bölgelerinin de gündeme geldiği görüşme sonunda Baltacı, Varank’ı Kastamonu’ya yeniden davet etti.

“GÖRÜŞME KASTAMONU ADINA OLUMLU GEÇTİ”

Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, ziyaret sonrası yaptığı değerlendirmede şunları söyledi; “Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’la yaptığımız görüşme Kastamonu adına olumlu geçti. Öncelikle Kastamonu’nun teşvik bölgesinin değiştirilmesi gerektiğini Plan Bütçe Komisyonu’nda sayın bakanımıza aktarmıştık. Ziyaretimizde de Kastamonu’nun bu haklı talebini kendisiyle bir kez daha paylaştım. Bilindiği gibi Kastamonu 4. Teşvik Bölgesi’nde yer alıyor. Hemen hemen her konuda Kastamonu ile benzerlik gösteren ve değerlendirilen TR82 Bölgemizin diğer iki ili Sinop ve Çankırı ise 5. Teşvik Bölgesi’nde bulunuyor. Hal böyleyken yatırımcı tercihini daha çok destek alabileceği bu bölgelere kaydırıyor. Son bir kararla bazı ilçelerimiz 5. Teşvik Bölgesi’ne alındı, bu Kastamonu adına sevindirici bir gelişme oldu ancak Kastamonu’da sanayi yatırımlarının önünü açmak, yeni istihdam olanakları yaratmak istiyorsak; Merkez, Tosya, Taşköprü, Seydiler ve Devrekâni gibi OSB’leri olan ilçelerinde 5. Teşvik Bölgesi’ne alınması önem taşıyor. Bu konuyu da sayın bakanımızla görüştük. Yine sadece Kastamonu değil, bölgeye katkı sunacağına inandığımız BAKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı kurulması yönündeki önerimizi sayın bakana bir kez daha hatırlattık, destek istedik. Kastamonu’da yoksulluk ve işsizliğin her geçen gün büyüdüğünü, ilimizin en azından DOKAP’a dahil edilmesinin de önemli bir adım olabileceğini kendisine ilettik. Mobilyada olduğu gibi ahşap kapı üretiminde de KDV’nin düşürülmesi gerektiğini Bakan Varank’a aktardık. Ahşap kapı üretiminde önemli bir merkez olan Tosya için bu konunun önemli olduğunu, zor günlerden geçen Tosya sanayisinin bu yönde bir karar çıkması halinde rahat bir nefes alacağını sayın bakanımızla paylaştık. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a Kastamonu’nun taleplerine olan duyarlılığından ötürü tüm hemşerilerim adına teşekkür ediyorum.” (Bülten)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV