'AYDINLIK GÜNLERİ CHP KUCAKLAYACAK'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Merkezi’nin Türkiye genelinde başlatmış olduğu “Yaşam Hak” Projesi kapsamında CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka dün ilimizi ziyaret etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Merkezi’nin Türkiye genelinde başlatmış olduğu “Yaşam Hak” Projesi kapsamında CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka dün ilimizi ziyaret etti.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP İl Başkanlığı binasında partili kadınlarla bir araya geldi. Toplantıya CHP Milletvekili Hasan Baltacı, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya, CHP Merkez İlçe Başkanı İlke Karabacak, CHP ilçe kadın kolları başkanları ve çok sayıda partili katıldı.

ERBİLGİN: “KASTAMONU KADINLARININ O KARARLIĞINA YENİNDEN İHTİYACIMIZ VAR”

Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, “Hem çocuklar için hem kadınlar için bir gayret yürütülüyor. Kastamonu’nun bir kadın şehri olduğunu, her siyasi parti tarafından her zaman vurgulanır. Şerife Bacılara, Halime Çavuş’lara, Rahime Kaptan’lara atıf yapılır. İlk Türk Kadın Mitingimiz her zaman hatırlatılır. Ülkede aydınlık günlere ulaşacaksak, Kastamonu’nun dirayetine, Kastamonu kadınlarının o kararlığına yeninden ihtiyacımız var. Ne zaman Kastamonu kadını ülkenin önüne düşmüş, bu ülke onurlu bir şekilde ayaklarının üzerine yeniden dikilmiş. Kastamonu kadının yeninden bizlerin önünü düşmenize çok ihtiyacımız var. Sizlerden isteğimiz arkamızdan gelmeniz değil, önümüze düşmeniz. Sizler önümüze düşün, bizler takip edeceğiz” dedi.

BALTACI: “BU ŞEHRİN GELECEĞİNİ BELİRLEYECEK OLANLAR KADINDIR”

CHP Milletvekili Hasan Baltacı ise Kastamonu’nun tarihinin ve kahramanlarının kadın olduğuna vurgu yaparak; “Bu şehrin geleceğini belirleyecek olanlar kadındır. Bütün mücadelemizde bu yönde. Bugün Kadın Kolları Genel Başkanımızın öncülüğünde Kastamonu Barosu ile kadına ve çocuğa şiddetin önlenmesi için bir protokol imzalandı. Gerçekten benim içim sızladı. Keşke bu protokollere hiç ihtiyaç olmazsa. Keşke kadının ve çocuğun şiddet görmediği, taciz görmediği bir ülkede yaşasak. Bunu birlikte kuracağımıza eminim. Eşit, adil bir ülke inancımızın temelinde kadın ve çocuğun güvenle yaşayabileceği ülke yatmaktadır. Bu şehrin kahramanları kadın, yine bu şehrin kahramanları kadınlar olacak. Sizlere güveniyoruz” diye konuştu.

NAZLIAKA: “EŞİT YARINLARI KUCAKLAYANLAR BİZLER OLACAĞIZ”

CHP İl Başkanlığı’nda partililer bir araya gelen CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ise Kastamonu’nun kadın dostu bir şehir olduğunu kaydetti. Kastamonu’da Kuva-yi Milliye ruhunun hala dip diri yaşadığını vurgulayan Nazlıaka, şu ifadeleri kullandı. “Bizler Cumhuriyet kadınları olarak laik, demokratik, eşit, aydınlık yarınları kuranları olacağız. Biz erkeklerinde önlerinde, arkalarında yürümek istemiyoruz. Biz yan yana yürümek istiyoruz, eşitçe yürümek istiyoruz. İşte bu noktada partimizin Siyasi Partiler Yasası’nda değişiklik yapılması noktasında vermiş olduğu kanun teklifini de çok ama çok önemsiyoruz. Karar mekanizmasında kadınlar eşit olarak yer almalı ve bu inançla parlamentonun ve yerel seçimlerde de aynı şekilde eşit bir şekilde temsil edilmesine yönelik kanun teklifimizi de Genel Başkanımız ilk imzalayan oldu. 135 milletvekilimizde bu kanun teklifine imza attılar. Bu bir eşitlik mücadelesi. Bu sadece kadınların mücadelesi değil, bu bir demokrasi mücadelesi, bu bir katılımcılık mücadelesi. Eşit yarınları kucaklayanlar bizler olacağız, bizim partimizin kanalıyla da ülkemiz olacak. Buna yürekten inanıyoruz.”

“SANDIK SANDIK ÇALIŞMALARIMIZI YÜRÜTÜYORUZ”

Tüm ülkede yüzde 96 oranında kadın kolları ilçe örgütlenmesini tamamladıklarını söyleyen Aylin Nazlıaka, “İl örgütlenmelerimizi tamamladık. Mahalle örgütlenmelerine yöneldik. Bazı illerimizde mahalle örgütlenmesini de tamamladık. Sıfır oy aldığımız sandıklar var. Yine onlara odaklandık. Sandık sandık çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yüzde 5 ile kaybettiğimiz veya kazandığımız yerlerde odak bazlı çalışmalar yürütüyoruz. Özellikle il il, ilçe ilçe, mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev gezip tüm kadınlara ulaşmaya çalışıyoruz. Hayata geçirdiğimiz ‘Yaşam Hak’ Projemiz var. Yaşamak bir insanın en temel hakkıdır diyerek yola çıktık ve kadınların en temel hakkı olan yaşam hakkı ellerinden alınıyor. Her gün en az bir kadın katlediliyor. Her üç kadından biri şiddet türlerinden birisini yaşıyor. Bizde bu noktada bu projeyi hayata geçirdik. Genel merkezimizde bir çağrı merkezi kurduk. 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağdurlarına ya da istismara uğrayan çocuklarımızın ailelerine ücretsiz hukuki destek, psikolojik danışmanlık hizmeti ve diğer konularda da yardımcı oluyoruz. Özellikle belediyelerimizin olduğu yerlerde şiddet mağduru olan kadınlara barınma ihtiyacını karşılıyoruz. Yeni yaptığımız protokollerle, bunu tüm ülkeye yaymaya çalışıyoruz, şiddet mağduru kadınlarımızın iş bulmasını sağlayıp, kendi ayakları üzerinde kurarak, kendilerine yeni bir hayat temin etmeye çalışıyoruz. Çocuklarına burs imkanı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

“ASIL HEDEFİMİZ ŞİDDETSİZ BİR TOPLUM YARATABİLMEK”

Türkiye’de kadınların her geçen gün haklarını kaybettiğini savunan Nazlıaka, “Birçok kız kardeşimizin hakları konusunda bilgilendirmeye ihtiyacı var. Çünkü bir kadın, bir erkeğe göre fiziksel olarak daha güçlü olamayabilir. Bir kadın bir erkeğe göre ekonomik olarak da daha güçlü olamayabilir. Fakat bilgi de çok önemli bir güçtür. Bizde o kadının eline bilgi gücünü veriyoruz. O güçle kendini hayata daha güçlü tutunmasını sağlamasında destek oluyoruz. Asıl hedefimiz ilk seçimlerde iktidara geldiğimizde şiddetsiz bir toplum yaratabilmek. Barış içinde, huzur içinde yaşadığımız bir Türkiye’nin inşası için çalışıyoruz. Kovid-19’un nasıl bir aşısı varsa, şiddetinde bir aşısı var aslında, bu da eşitlik. Onun için biz eşit bir ülke kurduğumuzda şiddetinde çok net son bulacağını biliyoruz. Eğer bir kişi diğer bir kişiyi kendine eşit görmezse, ona şiddet uygulama hakkını da kendinde bulabiliyor. Bizler bunun yanlış olduğunu anlatıyoruz” ifadesini kullandı.

“YENİDEN KADIN BAKANLIĞI KURACAĞIZ”

İlk seçimlerde iktidara geleceklerini öne süren CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Nazlıaka, şunları kaydetti: “Bunu anketler gösteriyor, bunu sahada yaptığımız çalışmalar gösteriyor. İktidara geldiğimizde uygulayacağımız politikalarla kadını hayatın her alanında güçlendireceğiz. Kadının ismini bakanlıktan bile sildiler. Yeniden Kadın Bakanlığı kuracağız. Kadının ismini sözleşmelerden, kanunlardan sildiler. Yeninden bunu gerçekleştireceğiz. Eşit bir Türkiye yaratabilmek için, öncelikle kız çocuklarımızın yeniden okullaştırma oranını yükselteceğiz. Eğitim sistemimizi değiştireceğiz. 4+4+4 ucube eğitim sisteminden ülkemizi kurtaracağız. Ülkemizin her bölgesinde eğitimde fırsat eşitliğin olduğu, hem de ilerleyen yaşlarda bir meslek sahibi olduğu bir Türkiye tesis inşa edeceğiz. Böylelikle de kadınlarda iş sahibi olabilecek. Mesleklerdeki cinsiyet ayrımcılığı da belediyemizin kanalıyla sonlandırdık ama Türkiye çapında da sonlandıracağız. Ormancılık kadın orman koruyucuları alınmaması yönünde bir yasa çıkarmıştı bu meclis, daha sonra biz müdahale ettik yeniden bu alımlar başladı. Fakat ayrımcılık toplumun her yerinde derinleşiyor. Bu ayrımcılıktan beslenen siyasi anlayış bugüne kadar iktidarını koruyabildi ama halk artık bunu istemiyor. Halk artık değişim diyor. Halk artık ayrılığın, gayrılığın olmadığı herkesin bir ve beraber olduğu bir Türkiye istiyor. Bunun formülü CHP’de. Biz artık Millet İttifakı’nı Millet İktidarı yapmak istiyoruz. Bu amaçla yola çıktık. Cumhur İttifakı sahada değil, çünkü köylüye gitse ne söyleyecek, esnafa gitse ne söyleyecek? Bizim kadrolarımız, politikalarımız hazır. Aydınlık günleri partimiz kucaklayacak.” (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2021, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER