Müzik indir

25 Kasım 2020 Çarşamba

‘Böyle giderse, hastane kapasitesi yetmeyecek’

“Artık fırsatların kaçmasına izin vermeyelim”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 24. Dönem İstanbul Milletvekili ve Sosyalist Enternasyonal Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Kastamonu Milletvekili Adayı Hüseyin Selami Çelebioğlu ile Kastamonu Ticaret Odası, Kastamonu Ticaret Borsası, Köy-Koop ve Türkiye Muhtarlar Derneği Kastamonu Şubesi’ni ziyaret etti.

30 Ekim 2015 Cuma 13:33
“Artık fırsatların kaçmasına izin vermeyelim”
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 24. Dönem İstanbul Milletvekili ve Sosyalist Enternasyonal Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Kastamonu Milletvekili Adayı Hüseyin Selami Çelebioğlu ile Kastamonu Ticaret Odası, Kastamonu Ticaret Borsası, Köy-Koop ve Türkiye Muhtarlar Derneği Kastamonu Şubesi’ni ziyaret etti.
İlk olarak Kastamonu Ticaret Odası Başkanı Selçuk Arslan’ı ziyaret eden Hüseyin Selami Çelebioğlu ve Umut Oran, KATSO Başkanı Selçuk Arslan’dan Kastamonu’nun ekonomik durumu hakkında bilgi aldı. CHP’nin seçim vaatleri hakkında bilgi veren Çelebioğlu ve Oran, ekonomide yaşanan durgunluğun hem esnaf üzerinde hem de sanayici üzerinde büyük yük oluşturduğunu ifade ettiler. Siyasi iktidarın ekonomi yönetiminde sınıfta kaldığını belirten Umut Oran, iş dünyasının yatırım yapma konusunda tereddüt içerisinde olduğunu ve istikrarsızlığın yatırımcıları ürküttüğünü söyledi.
Türkiye’deki teşvik sisteminin mutlaka illerin ekonomik düzeylerine göre yeniden belirlenmesi gerektiğine dikkat çeken Selami Çelebioğlu, “İlk yapılan teşvik uygulamasında Kastamonu 4’üncü sırada yer alıyordu. Yararlandığı imkanlar daha fazlaydı. Daha sonra teşvik bölgesi 6’ya yükseltildi ama biz Kastamonu olarak 4’üncü sırada kaldık. Neden? 6’ncı bölgede yer alan diğer iller önemli teşvikler alıyor? İş adamlarımız sağlanan teşviklere göre yatırım programlamasını gerçekleştiriyor. Bizim 6’ncı bölgede olmamız gerekirken 4’ncü sırada kalmamızın sorumlusu kim? Kalkınma Bakanlığı’nda bu işlerin takipçisi olması gereken siyasiler ne iş yapıyorlar? Eğer Ankara’da sesi daha gür çıkan milletvekillerimiz olsaydı biz şimdi 6’ncı teşvik bölgesinde olur, Kastamonu’muz için daha fazla teşvik alınmasını sağlardık” dedi.

“DÜNYA GAZETESİ İLE GÖRÜŞEREK PROJEYİ ULUSAL BOYUTA TAŞIYACAĞIZ”

Kastamonu Ticaret Odası’nın ardından Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret eden CHP heyeti, borsa çalışmaları hakkında bilgi aldı. Başkan Sedat İşeri, borsa olarak hazırladıkları 8,5 milyon avroluk “Sanayi Evsaflı Orman Ürünleri Ortak İşletme Entegre Tesisi Projesi”  hakkında bilgi verdi. Projenin ölçülebilir sonuçlarına da değinen İşeri, mobilya sektörünün ihtiyaç duyduğu, yüksek kalitede hammadde temininin alt yapısı oluşturulmuş olacağını, mobilya ve marangoz esnafının kaba inşaat kerestesi ve doğramadan ürettiği mamulden, katma değeri yüksek mobilya ve ahşap üreticiliğine geçmesinin sağlanacağını, Kastamonu’da üretilen ham orman ürünleri de katma değeri yüksek yarı mamul hammadde haline geleceğini, üretilebilecek en doğru ve yararlı hammadde ‘masif panel’ ve ‘ahşap lamine’ üretileceğini kaydetti.
Sedat İşeri, “Bu proje, Borsamızın öncülüğünde yapılmasına rağmen boyut ve önemi bakımından ‘Bir Kastamonu projesi’ olmuştur. Dolayısıyla, bu projeyi tüm Kastamonu’nun sahiplenmesi gerekmektedir. Bu konuda Borsamız her türlü teklif ve işbirliğine açıktır. Her gün kamyonların üzerinde gördüğünüz tomruklar kağıt fabrikalarına selüloz olarak gidiyor ayrıca çeşitli bölge ve illere de imalathanelere gidiyor. Bu yüzden bize fazla bir katma değer bırakmamaktadır. Bizim hazırladığımız bu proje neticesinde tomruk ham olarak gitmeyecek. Tomruklar ilk önce bizim tesisimizde yarı mamul hale 1.sınıf kereste halini alacak ve bu şekilde gönderilecek. Yani tomruğun ham haline 5-6 kat daha değer katacağız. Bu kuruluş Kastamonu’nun orman memleketi olduğunu düşünürseniz tam isabetli bir iş olacak. Kastamonu’da orman ürünleri işlenecek ve mamul olarak dışarıya satılacak. Bu yüzden çok büyük bir ekonomik katkısı olacak. İlk etapta 50 kişi istihdam edilecek. Önümüzdeki günlerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında imza töreni olacak. İmzadan sonra ihale dosyalarına geçilecek. İhale dosyalarının hazırlanması aşamasında zemin etüdü çalışmaları yer alacak” dedi.
CHP 24. Dönem Milletvekili Umut Oran ve milletvekili adayı Selami Çelebioğlu proje konusunda üzerlerine düşen hangi sorumluluk olursa yerine getireceklerini, Dünya Gazetesi temsilcileri ile görüşerek projenin ulusal ve uluslar arası boyutta duyurulmasını sağlayacaklarını kaydetti.

“HER ŞEHRİN KALKINMA PLANI OLMALI”

Ticaret Borsası’nın ardından Köy Kooperatifleri Birliği’ni (Köy-Koop) ziyaret eden CHP heyeti, Başkan Erol Akar’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kastamonu Kalkınma Platformu hakkında CHP heyetine bilgi veren Köy-Koop Kastamonu Birlik Başkanı Erol Akar, platform ile birlikte Kastamonu’da özellikle kırsal alanda faaliyet gösteren ve ekonomiye katkı sağlayan kuruluşlar ile beraber çalışma yürüttüklerini kaydetti. Akar; “Hayvancılık alanında 35 ilde proje geliştirildi. Bu 35 il arasında Kastamonu yer almadı. Kastamonu’nun bu projelerin dışında tutulması hepimizi aslında rahatsız etti. Bunları siyasetçilerimiz ile de paylaştık. Bu konuda da herkesten destek bekliyoruz” açıklamasında bulundu.
CHP 24. Dönem Milletvekili Umut Oran yapılan çalışmanın kayda değer olduğunu ifade ederek gittiği birçok şehirde o ilin kalkınması için hazırlanmış bir rapor görmediğini, bu noktada ise yapılması gereken çalışmaların yapılması için parti olarak her türlü girişimde bulunacaklarını ifade etti. 

“MUHTARLARIMIZ İÇİN VERİLEN KANUN TEKLİFLERİ DİKKATE ALINMADI”

Köy-Koop’un ardından Türkiye Muhtarlar Derneği Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Leblebicioğlu ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret eden Umut Oran ve Selami Çelebioğlu, muhtarların sorunlarının çözümü için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne defalarca kanun teklifi verdiklerini ancak siyasi iktidar tarafından dikkate alınmadığını dile getirdi. 
Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Leblebicioğlu ise siyasi görüş farklılığı gözetmeksizin herkese eşit mesafede hizmet etme gayreti içerisinde gece gündüz çalıştıklarını söyleyerek muhtarların özlük hakları, sosyal güvenceleri ve maaşları noktasında çalışma yapılmasının önemine değindi. (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV