Müzik indir

20 Ocak 2021 Çarşamba

MHP, ittifaka sadık

'Arada dağlar var'

Tüik’in enflasyon verilerine göre güncellenen kamu ve emekli maaşları hakkında eleştirilerde bulunan Milletvekili Baltacı

08 Ocak 2021 Cuma 10:51
'Arada dağlar var'
 

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2020 yılı enflasyon oranı ve bu orana göre emekli ve memurların maaşlarında yapılan artışın yetersiz olduğunu, 2021 yılında yoksulluğun daha da artacağını söyledi. Memur ve emekli için TÜİK enflasyon verileri üzerinden yapılan artışın daha çok yoksulluk ve sorun üreteceği uyarısında bulunan Baltacı, yapılan artışın bu haliyle kamu çalışanları ve emekliyi yoksulluk sınırı altında bir gelirle yaşamaya mahkûm edeceğini belirtti. Hasan Baltacı, TÜİK’in gerçek olmayan enflasyon hesabına göre kamu çalışanlarına ve emeklilere yapılan maaş artışının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“TÜİK İLE EKONOMİSTLERİN HESAPLADIĞI ENFLASYON ARASINDA DAĞLAR VAR”

TÜİK’in yıllık enflasyon rakamlarının güvenilir olmadığını ve bağımsız ekonomistlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu’nun açıkladığı verilerle, TÜİK’in açıkladığı veriler arasında ciddi bir fark olduğunu belirten Baltacı; “2020 yılı enflasyonunu yüzde 14.6 olarak açıklayan TÜİK, inandırıcı olmayan bu enflasyon hesabı üzerinden kamu çalışanları ile emekli maaşlarına yüzde 7.36 ve yüzde 8.36 oranında artış yaptı. Bağımsız ekonomistlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu’na göre 2020 enflasyonu yüzde 36,7 oldu. TÜİK enflasyonuyla, bağımsız ekonomistlerin hesapladığı enflasyon arasında dağlar kadar fark var. TÜİK’in makyajlı rakamları doğrultusunda da memura ve memur emeklisine vere vere yüzde 7,36 zam verecekler. İşçi ve esnaf emeklilerine verdikleri zam ise sadece yüzde 8,36 olacak. Hatırlayacak olursak asgari ücreti 3 bin 100 lira bile yapamadılar. Cumhuriyet Halk Partisi’nin yönettiği belediyelerde asgari ücreti 3 bin 100 lira yapacağını açıklamamış olsa asgari ücret 2 bin 825 lira bile olmayacaktı. Herkes emin olsun TÜİK’in önerdiği 2 bin 507 liralık rakam asgari ücret olarak açıklanırdı. Elektrikten doğalgaza, cezalardan vergilere kadar vatandaşın gözünün yaşına bakmadan fiyat artıran, yandaş havuz müteahhitlerine yaptırdığı köprülerin dolar ile avroya endeksli garanti ücret ödemelerine yüzde 26 zam yapan AKP’nin, söz konusu kamu çalışanlarının ve emeklilerin maaşı olduğunda düşük ücret artışı için her yol deneniyor. Geçilmeyen köprü ve yollara, kullanılmayan havaalanlarının müteahhitlerine döviz cinsinden tıkır tıkır para ödeyen AKP, emekliye, memura gelince sırtını dönüyor” ifadelerini kullandı.

“AKP RAKAMLARI MAKYAJLAYARAK MİLLETİN RIZKINA EL UZATMIŞTIR”

AK Parti’nin enflasyon rakamlarını TÜİK eliyle makyajladığını öne süren Milletvekili Baltacı; “AKP her zamanki gibi enflasyon rakamlarını makyajlayarak, milletin çoluğunun çocuğunun rızkına, maaşına el uzatmıştır. Gerçek enflasyon yüzde 40’lara dayanmışken, TÜİK, enflasyon sepetine emeklilerin ve kamu çalışanlarının senede bir kez bile almayacağı ürünleri koyarak, rakamları düşük gösteriyor. AKP, TÜİK vasıtasıyla böylece hem ekonomideki kötü gidişatın üzerine örtmeye hem de kamu çalışanlarına verilecek maaş artışını düşük tutmaya çalışıyor. Ama mızrak çuvala sığmıyor” dedi.

“VATANDAŞ ÇARŞI PAZARDA GERÇEK ENFLASYONU YAŞIYOR”

Yurttaşların pazar, çarşı ve marketlere yansıyan fiyatlarla gerçek enflasyon ile karşılaştığını belirten Milletvekili Baltacı; “Yurttaşlarımız çarşı, pazarda gerçek enflasyonu yaşıyor, günlük değişen market raflarındaki fiyatlarda enflasyonu görüyor. İktidar zam oranlarını belirlerken hep böyle cimri değil. Mesela milletin verdiği vergilerden, dolar ile avroya endeksli köprülerin garanti ücret ödemelerine yüzde 26 zam yaptı.  Geçilmeyen köprü ve yollara, kullanılmayan havaalanlarının müteahhitlerine döviz cinsinden tıkır tıkır para ödeyen AKP, emekliye, memura gelince sırtını dönüyor. Son 3 yılda yüzde 93 artan elektriğe yeni yılın ilk günü yüzde 6, son 3 yılda yüzde 63 artan doğalgaza ise yeni yılın ilk günü yüzde 1 zam yapıldı. Memlekette salgın var, kuraklık var ama zamlar sağanak oldu yağıyor. Elimizi attığımız her yer ateş pahası. Son bir yılda, kışın mutfakta en çok tüketilen karnabaharın fiyatı yüzde 101, ıspanağın fiyatı yüzde 84, yumurtanın fiyatı yüzde 82, portakalın fiyatı yüzde 71, pırasanın fiyatı yüzde 64 artmış durumda. Marketlerde Ayçiçek yağlarına alarm takılıyor. Pazar tezgâhlarında kalanlardan, günlük rızkını çıkarmaya çalışan yüzbinlerce yurttaşımız var. Yeni yılda peşi sıra gelen zamlarla verdiğini hemen geri alan bir iktidarla karşı karşıyayız. Verdikleri zam, çalışanlar ve emeklilerin cebine girmeden geri alındı” ifadelerine yer verdi.

“SARAYIN VEKİLLERİ ÇARŞI, PAZARI, MARKETİ BİR GEZSİN”

CHP’li Milletvekili Baltacı, Tane ve gram ile alımın başladığını vurgulayan Milletvekili Baltacı, iktidarı çarşı pazara inmeye davet ederek şunları belirtti; “Ülkeyi yönettiklerini sananlar sarayın gözüne içine bakmayı bırakıp, vatandaşın gözünün içine baksın.  AKP’nin, sarayın milletvekilleri çıkıp çarşı pazarı, marketi bir gezsin. Tane ile gram ile alım dönemi başladı. Vatandaş temel giderlerinden kısmaya başladı. Elektrik, doğalgaz faturalarını ödeyemiyor. Çarşı ve pazarda geçen yıla göre yüzde 50’in altında zamlanan bir ürün bulabilmek mümkün değil. AKP’nin hesabına göre çarşıda ve pazarda geçen yıl 100 liraya dolan bir file bu yıl 114.6 lirayla dolabiliyor. Böyle bir çarşı pazar yok. Marketlerde ekmekten yumurtaya ay çiçek yağından makarna, bulgur, fasulye, nohut, mercimek, salça, et, peynir ve sebzeye kadar tüm ürünler zamlandı.”

“MAAŞ ARTIŞI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, kamu çalışanlarına ve emeklilere yapılan maaş artışının yeniden gözden geçirilmesi gerektiği belirterek; “Çalışan ve emekliye düşük ücret artışı yalnız yoksulluğu artırmaya yarıyor. Çünkü verilen zamlar neticesinde çalışanlar ile emeklilerin maaşları yoksulluk sınırının altında kalmıştır. Kamu çalışanları ve emekli için saptanan ücret artışı dişinin kavuğuna yetmez durumdadır. TÜİK’in gerçek olmayan enflasyon hesabına göre kamu çalışanlarına ve emeklilere yapılan maaş artışı yeniden gözden geçirilmelidir” ifadelerinde bulundu. (Bülten)

Anahtar Kelimeler: Arada Dağlar Var

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV