Aktaş'tan balıkçılık vurgusu

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Abdullah Aktaş, yaptığı yazılı basın açıklamasında ülkemizdeki balıkçılık sektörünün Norveç'i örnek alması gerektiğini ve Kastamonu'nun bu sektördeki payını değerlendirdi

Aktaş'tan balıkçılık vurgusu

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Abdullah Aktaş, yaptığı yazılı basın açıklamasında ülkemizdeki balıkçılık sektörünün Norveç'i örnek alması gerektiğini ve Kastamonu'nun bu sektördeki payını değerlendirdi.

Kastamonu'da yerel bazda ekonomik sorunları çözebilmek için il başkanlığı olarak yedi adet kaynak paketi üzerinde çalıştıklarını söyleyen Aktaş, 'Balıkçılık' sektörü hakkındaki değerlendirmelerini paylaştı.

Balıkçılık sektöründe 30 milyar dolar ihracat yapan Norveç'in örnek alınması gerektiğini söyleyen Aktaş, ''Dünyamızın yüzde 70’i denizlerden yüzde 30’u ise karadan oluşuyor. Buna karşılık gıdamızın sadece yüzde 2’lik kısmını denizlerden sağlarken yüzde 98’ini karadan ve kısıtlı kaynaklardan sağlıyoruz. Denizlerin gelecek nesillere de yeteceğinden emin olmak için sürekli olarak bilim tabanlı çalışmak, çevresel sorumluluğun ve ekonomik sürdürülebilirliğin bilincinde olmak gerekiyor. Norveç, dünyanın en büyük deniz mahsulü üreticilerinden biri. Zengin doğal kaynakları, balıkçılığa olan geçmişten gelen kültürel yatkınlığı ile kaynak yönetimi ve sürdürülebilirliğine olan yapısal yaklaşımı Norveç’in küresel başarısındaki önemli faktörlerdir'' dedi.

''Norveç’in sürdürülebilir balıkçılıktaki en önemli başarılarından biri Norveç Somonu. 1 kg Norveç somon balığı yetiştirmek için 1.500 Litre tatlı su gerekirken sığır etinin aynı miktarda üretilebilmesi için 14.000 litre gerekmektedir'' sözleriyle balıkçılıktaki imkanların kolaylığına dikkat çeken Aktaş, şöyle devam etti; ''Norveç Gıda Güvenliği Otoritesi (FSA), somon üretiminde genetiği değiştirilmiş organizmalı yem kullanılmasına izin vermez.  Sürdürülebilir balıkçılık ekosistemi korumak, gelecekteki protein ihtiyacı için çok önemli. Şu anda aldığımız kalorinin sadece yüzde 2’si deniz ürünlerinden geliyor. Hayvan etlerine baktığımızda 1 kg. sığır etinin çevresel maliyeti çok yüksek. Çiftlik hayvanları içinde en verimlisi balık. Örneğin 1 kg. somon eti için 1.15 kg. yem yeterken, bu oran diğer hayvanların yem tüketimine oranla az. 1 kg. koyun eti elde etmek için 6.3 kg. yiyecek veriliyor, büyükbaş içinse yaklaşık 12 kg. yiyecek harcanıyor. Somon balığı tüm yıl boyunca erişilebiliyor. Somonun hiçbir kısmı çöp olmuyor geri dönüşüme önem veriliyor. Yumurtadan itibaren 2.5-3 yıl sonra somon ortalama 5 kg. ağırlığa erişiyor.''

Türkiye'de somon yetiştiriciliği bakımından en iyi şartların Karadeniz bölgesinde olduğunu ve 170 kilometre sahil şeridi bulunan Kastamonu'nun da bu girişime katkı sağlayacağını kaydeden Aktaş, '' Bununla birlikte hem somon hem de alabalıkları Karadeniz’de yetiştiriciliği 8 ay mümkün iken biz bilim ve teknolojiyi kullanarak bu işlemi yıl boyuna yaymayı ve şu an 25 bin ton olan denizde alabalık üretiminin Karadeniz’de 100 bin tona ve sonrasında 300 bin tona çıkarılmasın sağlayacağız. Ayrıca hiç üretimi yapılmayan ve yaklaşık yıllık olarak 30 milyon dolar ödediğimiz Norveç somonunu Karadeniz’de yetiştirerek hem 30 milyon dolarlık ithalatı bitireceğiz hem de bunu 100 milyon dolar ihracata çevirmek için gerekli teknolojik yatırımların yapılmasına destek olacağız. Ve daha sonrada ihracatımızı Norveç seviyelerine çıkarabilmemiz mümkün olacaktır. Bu potansiyel ülkemizde mevcuttur. Sadece bu potansiyelin mevcut teknoloji ve bilim ve milli görüş ruhu olan kadrolarla desteklenerek yürütülmesi germektedir ve bu konuda üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde Balıkçılık Bakanlığı kurularak, öncelikle Karadeniz’de somon yetiştiriciliği olmak üzere tüm denizlerimizde de farklı farklı balıklar yetiştirerek ülke ekonomimize büyük katkılar sağlanacaktır'' dedi.  (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER