''Acınacak halde''

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, sosyal medya üzerinden yayın yapan TV366’nın konuğu oldu. Erbilgin, programda Kastamonu gündeminde yer alan konulara değinerek düşüncelerini aktardı

''Acınacak halde''

 

Koronavirüsün sağlık ve ekonomik yönü, Ballıdağ ve Uğurlu Hastanesi yorumu, esnafa yapılacak yardımlar gibi gündemde oldukça yer tutan meselelerde açıklamalarda bulunan İl Başkanı Erbilgin, AK Parti’nin eleştirilerine de yanıt verdi.

“SAĞLIK YÖNÜNDEN NELER YAPMAMIZ GEREKTİĞİNİ KONUŞMAMIZ GEREKİRDİ”

Siyasilerin koronavirüs salgını tedbirleri ve yaşanan süreçle ilgili konuştuklarını ve bu salgınının 2 farklı boyutta değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Erbilgin, kendisine ulaşan sağlık personeli ve yurttaşların söylemlerine de yer verdi. Erbilgin şunları söyledi; “Çoğu zaman siyasiler koronavirüs ile ilgili konuştu. Yaşanan süreçle ilgili olsun alınan tedbirler konusunda olsun bunlar konuşuldu. Ancak üzülerek görüyorum ki; Kastamonu daha çok yurttaşlara kesilen cezalarla gündeme geldi. Koronavirüsün 2 yönü var; bir sağlık yönü, bir de ekonomi yönü. Sağlık yönüyle yurttaşlarımızdan bizlere iletilen sağlıkçı ve vatandaş görüşlerini paylaşmak istiyorum. Bu dönemde emek veren sağlıkçılarımıza hürmetlerimi iletiyorum. Bir sağlıkçımız kendi sosyal medya hesabından şöyle bir şey paylaşmış, kaç gün üst üste nöbete gelinebilir? Ne kadar virüse maruz kalınabilir? Canlı örneği biziz Hastanenin yarısı pozitif olduğu için gün aşırı bile değil her gece buradayız. Gözlerim acıyarak aklım tam yerinde olmayarak hastalara ne kadar verimli olabilirsem o kadar buradayım. Ben bu kardeşimden hakkını helal etmesini rica ediyorum. Birçok sağlıkçımız bu fedakârlıklarla çalışıyor. Ebediyete uğurladığımız sağlıkçılarımız da var. Onların da hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Diğer yandan sağlık hizmeti almak isteyen yurttaşlarımız var. Mesajı şu şekilde ‘Cumartesi günü kaybettiğimiz şu kişinin oğluyum. Biz iki katlı evde 8 kişi oturuyoruz. Hepimiz koronayız. Annem ve yengem dışında kimseye ne tahlil ne tomografi ne de röntgen çekilmedi. Babam ihmalden vefat etti. Biz de aynı duruma düşmek istemiyoruz. Ne olur vekilimiz Hasan beyle birlikte bize yardım edin.’ Kastamonu’da tablo hem sağlıkçı hem de yurttaş gözünden böyle. Bunun ötesinde biz siyasiler ne anlatırsak anlatalım. Çok değiştirme imkânımız yok. Bizler daha çok yurttaşlara kesilen cezalarla gündeme geldik. Hâlbuki sağlık yönünde neler yapmamız gerektiğini konuşmamız gerekiyor idi. Yine geçtiğimiz günlerde salgından bu yana 370 yurttaşımızın hayatını kaybettiğini öğrenmiş olduk. Sağlıklı bir bilgilendirme olmamasına rağmen öğrenmiş olduk. Öte yandan bir gecede Sağlık Bakanı’nın tüm verileri bir gecede değiştirdiği vaka ve hasta sayısını değiştirdiğini, CHP‘li belediyelerin ısrarlı takipleri sonucunda açıklamak zorunda kaldığını hep birlikte gördük. Yani durum iç açıcı değil. Yurttaşlarımıza maske mesafe ve hijyene dikkat etmeleri konusunda çağrı yapmaya devam ediyoruz. Ancak bu süreçte Türkiye’nin kapanmaya ihtiyacı olduğunu toptan bir kapanmaya ihtiyacı olduğunu da belirtmekte fayda var.”

“BİZ SİYASİLERİN ÜZERİNDE ÇOK BÜYÜK BİR SORUMLULUK VAR”

Koronavirüsün bir de ekonomik noktadan insanları etkilediğini belirten Hikmet Erbilgin; “Türkiye’de kişi başına milli gelir 8 bin 455 dolara düşmüş durumda. İhracatımız her gün azalırken ithalatımız artıyor. Merkez Bankası rezervleri her gün eriyor, azalmaya devam ediyor. Döviz açığı devam ediyor. Enflasyon yükselmeye devam ediyor. Bankalardaki mevduatımızın yüzde 57’si milyonerlerin hesabında. Mevduatların yüzde 50’sinden fazlası da döviz olarak bankalarda duruyor. Türkiye’de ekonomik gidişat hiç de iyi değil. Sahaya gittiğimizde biz ne görüyoruz? İşsizlik katlanarak artıyor, özellikle genç işsizlik. Kastamonu’da 450 tane kuaför ve berber ciddi gelir kaybı yaşıyor. Bu berber ve kuaförlerimizin yanlarında çalışanlarla birlikte yaklaşık bin 500 kişi oluyor. 315 büfe bakkal ve kuruyemişçi ciddi bir sıkıntı yaşıyor. Bunların yanında da 2 bine yakın çalışan aileleriyle birlikte her gün evine nasıl ekmek götüreceğini düşünüyor. 800 kahvehane kafeterya internet salonu kapalı. Bu insanların aileleri ekmek ve işgücü kaybı yaşıyor. Kastamonu’da 350 kantin, lokanta ve pastane bunların yanında çalışanlarla birlikte 3 bin 250 kişi kaderine terk edilmiş durumda. Zor günler yaşıyorlar. Buraların menülerinde artık borç var. İnsanlar, işgücünün ötesinde ailelerini ayakta tutabilecek imkânlar arıyor. O nedenle biz siyasilerin üzerinde çok büyük bir sorumluluk var. ,iktidarından muhalefete hakikaten tarihsel bir sorumlulukla karşı karşıyayız. Bu sorumluluğu da yerine getirmek akıl sahibi vicdan sahibi her kişinin görevidir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

“TROLLERİN DİLİYLE KONUŞAN BİR İL BAŞKANIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün açıklamalarında kendisine ve partisine yöneltilen eleştirileri de cevaplayan Hikmet Erbilgin şunları söyledi; “Terör cenazelerine katıldı diyerek kastettikleri kişi Milletvekilimiz Sezgin Tanrıkulu. Birisi cenazeye katıldı diyerek kastettiği kişi Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin cenazesidir, cenazeye katılan photoshoplu fotoğraflardır. Bir diğeri Roboski cenazesidir. O cenaze ile ilgili Emine Erdoğan da açıklamalar yapmış cenazeye taziye dileklerini iletmiştir. Bir diğeri ise Suriye tarafından cenazesi Türkiye’ye geçirilemeyen Aziz Güler’dir. Bu süreçte de Numan Kurtulmuş cenazenin Türkiye’ye geldiğini aileye müjdeleyen kişidir. Yine o cenazenin Türkiye’ye getirilmesi konusunda Mahir Ünal’la başkan vekilimiz Özgür Özel karşılıklı yardımlaşarak cenazenin Türkiye’ye gelmesine vesile olmuşlardır. Özgür Özel’in deyimiyle Doğan Ünlü’ye de cevap olsun; ‘Namus için, ahlak için bir tek Cumhuriyet Halk Partilinin bir terörist cenazesinde photoshopsuz fotoğrafı varsa söyleyin. Yoksa bu iddiayı geri almamak namussuzluktur.’ Trollerin diliyle konuşan bir il bakanıyla karşı karşıyayız.”

“ÜNLÜ’YE YURTTAŞLARIN ARASINDA DOLAŞMASINI TAVSİYE EDERİM”

Doğan Ünlü’nün her basın açıklamasında Milletvekili Hasan Baltacı’ya yakışıksız ifadeler kullanarak onu küçültmeye çalıştığını öne süren Erbilgin; “Sayın Ünlü, milletvekilimizi papağan gibi yakışıksız ifadelerle küçültmeye, değersizleştirmeye çalışıyor. Bu dille siyaset yapmaya çalışması da aslında kendisinin acınacak halde olduğunu gösteriyor. Ben buradan Doğan Ünlü seviyesine düşmek istemem ancak buradan caddeye çıktığında kimler için hangi tabirler kullanılıyor , kulaklarıyla yurttaşlarına arasında dolaşmasını tavsiye ederim. Onlar bu şehirde rantçıların fırsatçıların, kendini siyasetten nemalanmak isteyenlerin hamisi olmuşlardır. Bizler ise bu şehirde şehrin meselelerine karınca misali su taşımak isteyen insanların mağdurların garip gurabanın hamisiyiz ve yoldaşıyız. Çünkü kalbimiz sadece Kastamonu için atıyor. Ayrıca yalan ifadede bulunduğumuzu söylemişler. Bir tane yalan beyanımızı getirirlerse kendilerinden özür dileyeceğim. Ancak yalan denilince benim aklıma İnebolu Cezaevini kapattırmayacağız ifadeleri geliyor. İktidarın yalan söyleyen milletvekilleri geliyor. Daday yolunu yapıyoruz diyenler geliyor. Havaalanımızda ket 2 cihazı var diyenler bakan gelince uçağı inmeyenler geliyor. İhsangazi ve Araç’a doğalgaz getireceğiz diyenler geliyor. Uğurlu Hastanesini iki yılda bir açacağız diyenler geliyor. Ballıdağ hastanesi için önce çürük deyip sonra müjde verir gibi ihale haberini verenler geliyor. Kimin yalan konuştuğunu verdiğim örneklerle kamuoyunun takdirine bırakıyorum. İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal’ın açıklamalarına da değineyim. Birlik ve beraberliğe vurgu yapıyorlar. Dillerinden bu çıkıyor ama ne yaptıklarına bir bakmak lazım. Kastamonuspor gibi şehrin bir olması gereken bir konuda bir ve beraber olalım diyen kişiler bu şehrin ana muhalefet partisini dışarı da bırakışlardı İkincisi birlik ve beraberlikten bahsedenler bizim seçilmiş il genel meclis üyelerimiz var. Bilmiyorsa açsın telefon öğrensin. Azdavay’da Abana’da Daday’da il genel meclisi üyelerimiz bir faaliyete gittiklerinde eğer orada kaymakam ve il genel meclis üyeleri ile bir etkinlikte bulunmuşlarsa İGM üyelerinin olduğu fotoğrafları kırpacak kadar acziyet içerisindeler. Bir diğer konu İl Genel Meclisi’nde 2 dönemdir 7 olan komisyon sayısını 6’ya düşürerek CHP’li seçilmiş İGM üyelerini komisyon dışında bırakma derdine düştüler. CHP’li İGM üyeleri komisyon dışındalar. Sağladıkları rantların tespit edilmesinden mi çekindiler? Hani birlik beraberlik hani Kastamonu2nun sorunlarını birlikte konuşmak. Birbirimizi samimiyet testine tabi tutacaksak sayın Ünlü, bu şehirdeki gençlerin işsizlik sorunun çözülmesi için neler yaptınız gelin yan yana medeni bir şekilde tartışalım samimiyet testimizi burada herkesin önünde yapalım diyorum.”

ÜNLÜ UYANIK OLSUN, KUYUSU KAZILIYOR”

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel’in açıklamalarına da değinen CHP İl Başkanı; “Geçtiğimiz hafta İGM Başkanı Parçal, açıklama yaptı. Azdavay Belediye Başkanı açıklama yaptı. Merkez İlçe Başkanı da açıklama yaptı. Doğan Ünlü de açıklama yaptı. Merkez İlçe Başkanı, Doğan Ünlü’ye aslında şunu demek istiyor; ‘Sayın Doğan Ünlü, aslında sen yetersizsin, senin yerine ben açıklama yapıyorum.’ İl Başkanı açıklama yapmışken Merkez İlçe Başkanı açıklama yaptığında bu sen yetersizsin demektir. Akif Bey çabuk ısındı siyasete. Bu kadar hızlı ısınmasının nedeni de geldiği Kızılay yönetiminin neredeyse tamamına yakını AK Partili yöneticilerdi. Bir önceki Kızılay başkanının arkasından doğrularak delege yapısını değiştirerek Kızılay’ı ele geçirmişti şimdi Doğan Ünlü uyanık olsun Merkez İlçe Başkanı arkasından kuyusunu kazıyor.”

 “SEÇİM OLACAKMIŞ GİBİ ÇALIŞIYORUZ”

Seçim beklentisi hakkında da konuşan Hikmet Erbilgin şöyle konuştu; “Dünya kadar sorunla uğraşılan bir ülkede, elbette gündemden düşmeyecek. İktidar bu ülkeyi yönetemiyor. Ekonomide, sağlıkta ve birçok alanda dolayısıyla biz seçim olacakmış gibi bütün sandıklarında tutun sahasına kadar el birliği ile çalışıyoruz. Partimiz il yönetimine, ilçe yönetimlerine, gençlik kolları ve kadın kollarına teşekkür ediyorum. Her gün ‘Kastamonu için neler yapabiliriz?’ in derdindeyiz. Seçim olacakmış gibi çalışıyoruz, Kastamonu’nun bir adım öteye gitmesi gerekiyor. O yüzde de siyasetçiler, görevlerini daha duyarlı yapmaları gerekiyor.”

“BELEDİYELERİMİZ ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPIYOR”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun CHP’ye yönelik ‘tablet’ göndermesine karşılık yanıt veren İl Başkanı Erbilgin; “Vidinlioğlu’na yeni binamızı kamuoyuna duyurduğu için teşekkür ediyorum. Bize ‘keşke bir tablet de siz bağışlasaydınız’ demişti. CHP yardımlaşma ve dayanışma ile işlerini yürütür, il binası da bunlardan bir tanesidir. Araç Belediyesi siyasi bir faaliyeti olmasın diye 40 tane tableti, Araç Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim etti. Tablet ya da başka konuda belediyelerimiz üzerine düşeni yapıyor. Bu tablet ve şehrin bütün meselelerinde Kastamonu Belediyesi, 20 belediye içerisinde bir ağabey gibi atak olsun. Bu atakları göremediğimizi de belirtmek istiyoruz.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER