‘7870 öğrenci dünyayla iletişim kuramıyor’

Bakan Karaismailoğlu 'alt yapı' dedi; Erbilgin tepki gösterdi

‘7870 öğrenci dünyayla iletişim kuramıyor’

 

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, düzenlediği basın toplantısında ülke ve Kastamonu gündemini değerlendirdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun Kastamonu ziyareti hakkında değerlendirmelerde bulunan Erbilgin, bakanın uçağının sis nedeniyle Kastamonu Havalimanı'na geç inmesi hakkında; “Yıllardır sefer iptalleriyle boğuşan Kastamonuluların ne çektiğini anlamış olmasını umut ediyoruz” dedi. Bakan Karaismailoğlu'nun; “Kastamonu’nun ulaşım ağlarını imar ederken, iletişim altyapısını güçlendirmeyi de unutmuyoruz” ifadelerini hatırlatarak, Kastamonu'da uzaktan eğitim alamayan öğrenci sayısının 2 bin 872,  bilgisayarı olmadığı için eğitim alamayan 4 bin 998 öğrencinin olduğuna dikkat çeken Erbilgin; “Bakan Karaismailoğlu, 7 bin 870 öğrencinin dünyayla iletişim kurmadığı Kastamonu’da hangi alt yapıdan hangi iletişimden bahsetmektedir” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun ziyaretinde kullandığı; “Kastamonu’nun ulaşım ağlarını imar ederken, iletişim altyapısını güçlendirmeyi de unutmuyoruz” ifadelerine atıfta bulunan İl Başkanı Erbilgin; “Bakan Karaismailoğlu, Kastamonu’da fiber optik kablo uzunluğunu 2 bin 801 kilometreye çıkardıklarını, ilimizdeki hızlı internet abone sayısını da 312 bine taşıdıklarını söylemiştir. Kastamonu il genelinde 2020-2021 eğitim öğretim döneminde tüm kademelerde interneti olmadığı için uzaktan eğitim alamayan öğrenci sayısı 2 bin 872’dir. Kastamonu il genelinde 2020-2021 eğitim öğretim döneminde tüm kademelerde bilgisayarı olmadığı için uzaktan eğitim alamayan öğrenci sayısı 4 bin 998’dir. Bu rakamlar resmi rakamlardır. Bakan Karaismailoğlu, 7 bin 870 öğrencinin dünyayla iletişim kurmadığı Kastamonu’da hangi alt yapıdan hangi iletişimden bahsetmektedir? Hal böyleyken 70 araçlık konvoylarla ilçeleri gezip, şehrin göbeğinde caddeleri kapatarak Kastamonu’da hızlı internet abonesi sayısıyla övünen aklı, onu avuç içleri patlayıncaya kadar alkışlayanları Kastamonu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Hal böyleyken İnebolu’da denizi doldurup Millet Bahçesi yapmayı hayal edenleri, Daday’ın, Azdavay’ın, Cide’nin, Tosya’nın yollarında her gün ölümle burun buruna gelen Kastamonuluların vicdanına havale ediyorum.  Birilerinin hayali Millet Bahçesi olsun! Bizim hayalimiz Kastamonu Demiryolu’dur. Bizim hayalimiz Tosya yoludur. Bizim hayalimiz Daday yoludur. Bizim hayalimiz satılan İnebolu Limanımızı tekrar Kastamonu’ya kazandırmaktır” ifadelerine yer verdi.

“VERİLEN SÖZLERİ YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 37. kuruluş yıl dönümünü ve 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan CHP İl Başkanı, geçtiğimiz hafta sonunda şehrimizi ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun incelemeleri açıklamaları üzerine değerlendirmelerde bulundu. Erbilgin, ''Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ilimizin, ilçelerimizin sesi olup, Bakan Karaismailoğlu’nun Kastamonu’ya gelmesini, yıllardır yapılmayı bekleyen Daday yolunda incelemelerde bulunmasını sağlayan yurttaşlarımızın ‘Bizim Hasan’ dediği, ‘bizim vekilimiz’ dediği Hasan Baltacı’ya teşekkür ediyorum” diyerek; Bakan ziyaretine Milletvekili Baltacı'nın katkı sağladığını savundu.

Kastamonu'da yapımı devam eden yollar için değerlendirmelerde bulunan Erbilgin, şu ifadeleri kullandı; “Daday yolunda Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün imkânlarıyla devam eden çalışmaların, yolun önce yatırım programına alınması, ardından ihale edilip arzu edilen standartlara kavuşturulmasıyla sonuçlanmasını temenni ediyorum. Dün olduğu gibi bundan sonra da Daday yolu için verilen sözlerin takipçisi olacağız. Sadece Daday Yolu’nun değil. Bir türlü tamamlanamayan Azdavay yolunun da, Hanönü yolunun da takipçisi olacağız. Taşköprü’nün sıcak asfalt, Tosya’nın duble yol talebi karşısında verilen sözleri de yakından takip edeceğiz. 2017 yılında 1 milyar 380 milyon TL teklifle Cengiz Holding’in ihalesini kazandığı, bugün ise 2 milyar 850 milyon liranın üzerinde harcama yapılarak 2023 yılında tamamlanacağı açıklanan İnebolu Yolu da Cumhuriyet Halk Partisi’nin takibinde olacak. Bakan Karaismailoğlu’nun Kastamonu ziyaretinde gündem dahi olmayan Cide-Kurucaşile ve Cide-Çatalzeytin yolunun da takipçisi olacağız.”

“KASTAMONULULARIN NE ÇEKTİĞİNİ ANLAMIŞ OLMASINI UMUT EDİYORUZ”

Bakan Karaismailoğlu’nun ziyaretinde dikkat çeken rötarlı inişi hakkında da konuşan Erbilgin, ''Bakan Karaismailoğlu’nun uçağı sis nedeniyle Kastamonu Havalimanına rötarlı indi. Yıllardır sefer iptalleriyle boğuşan Kastamonuluların ne çektiğini anlamış olmasını umut ediyoruz. İktidarın Kastamonu’daki temsilcileri biz 2 yıl önce “sefer iptallerinin önüne geçmek istiyorsak CAT2 Sistemi kurulmalı” dediğimizde “ILS cihazı kuruldu, CHP’nin haberi yok” deyip kulaklarının üzerine yatmasa, bu sistemin kurulması için mesai harcamış olsaydı Bakan Karaismailoğlu böyle bir sorunla karşılaşmazdı. Yıllardır söyledik, tekrarlamakta fayda var. Özellikle kış mevsiminde art arda gelen uçuş ertelemeleri maalesef vatandaşlarımızı, Kastamonu Havalimanı’nı seyahat tercihleri arasından çıkarmaya itiyor. Böyle olunca beklenen yolcu sayısına ulaşılmıyor. Bir an önce Kastamonu Havalimanının CAT2 sistemine kavuşturulması gerekiyor” diye kaydetti.

“7 BİN 870 ÖĞRENCİ DÜNYAYLA İLETİŞİM KURAMIYOR”

Bakan Karaismailoğlu’nun ziyaretinde kullandığı; “Kastamonu’nun ulaşım ağlarını imar ederken, iletişim altyapısını güçlendirmeyi de unutmuyoruz” ifadelerine atıfta bulunan İl Başkanı Erbilgin, “Bakan Karaismailoğlu, Kastamonu’da fiber optik kablo uzunluğunu 2 bin 801 kilometreye çıkardıklarını, ilimizdeki hızlı internet abone sayısını da 312 bine taşıdıklarını söylemiştir. Kastamonu il genelinde 2020-2021 eğitim öğretim döneminde tüm kademelerde interneti olmadığı için uzaktan eğitim alamayan öğrenci sayısı 2 bin 872’dir. Kastamonu il genelinde 2020-2021 eğitim öğretim döneminde tüm kademelerde bilgisayarı olmadığı için uzaktan eğitim alamayan öğrenci sayısı 4 bin 998’dir. Bu rakamlar resmi rakamlardır. Bakan Karaismailoğlu, 7 bin 870 öğrencinin dünyayla iletişim kurmadığı Kastamonu’da hangi alt yapıdan hangi iletişimden bahsetmektedir? Hal böyleyken 70 araçlık konvoylarla ilçeleri gezip, şehrin göbeğinde caddeleri kapatarak Kastamonu’da hızlı internet abonesi sayısıyla övünen aklı, onu avuç içleri patlayıncaya kadar alkışlayanları Kastamonu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Hal böyleyken İnebolu’da denizi doldurup Millet Bahçesi yapmayı hayal edenleri, Daday’ın, Azdavay’ın, Cide’nin, Tosya’nın yollarında her gün ölümle burun buruna gelen Kastamonuluların vicdanına havale ediyorum.  Birilerinin hayali Millet Bahçesi olsun! Bizim hayalimiz Kastamonu demiryoludur. Bizim hayalimiz Tosya yoludur. Bizim hayalimiz Daday yoludur. Bizim hayalimiz satılan İnebolu Limanımızı tekrar Kastamonu’ya kazandırmaktır” ifadelerine yer verdi.

“AK PARTİ 4 GÜN BOZKURT'A ÜS KURDU''

AK Parti ilçe kongreleri hakkında da değerlendirmelerde bulunan İl Başkanı Erbilgin; “Bakanın ziyaretinden önce AK Parti, ilçe kongrelerini tamamladı. AK Parti’nin ilçe kongreleri elbette bir partinin kendi işleyişiyle ilgili bir durumdur. Ancak oralarda ortaya konulan tavırlar iktidar partisinin ülkeyi nasıl yönetmek istediğinin, tek adam başkanlık zihniyetinin gelecekte ülkemize ve şehrimize nasıl yansıyacağının emarelerini gördük. İlçe Kongrelerinde birden fazla aday kendi üye ve delegesinin önüne aday çıkmak üzere talip olmuşlardır. Doğan Ünlü Kastamonu’nun doktor meselesini, Kastamonu’nun eğitimi meselesini, Kastamonu’nun yol meselesini bir kenara bırakıp, milletvekilleriyle beraber 4 gün boyunca Bozkurt’ta üs kurdu. Neden? ‘Ben delegenin iradesi ile ilçe kongresinde aday olmak istiyorum’ diyen bir kişinin engellenmesi için. Belediye başkanı sürece karıştı, milletvekilleri sürece karıştı, Doğan Ünlü sürece karıştı, yetmedi ismini vermeyim kimi bürokratlar, adayın çekilmesi yönünde telefon açtı. Bu utanç verici bir şeydir. Bu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bu ülkeyi nasıl yönetmek istediğinin yansımalarından biridir. Böyle bir anlayışın Kastamonu’da ortak aklı arama ihtimali yoktur. Böyle bir anlayışın ortak çözüm bulma gayreti yoktur. Elinde güç varsa anca baskı yapar” dedi.

“KASTAMONUSPOR’A TOPLANAN BU PARA, KASTAMONU SİZE GÜVENMİYOR DEMEKTİR''

Kastamonuspor için düzenlenen yardım kampanyası hakkında da konuşan Erbilgin; “Valimizi bunun dışında bırakıyorum, yeni gelmişti. Kastamonuspor’a yardım adı altında şehrin seçilmiş milletvekili Hasan Baltacı ana muhalefet partisini dışarıda bırakarak bir yardım kampanyası düzenlemiştir. Doğan Ünlü, kendi ipoteğini koydurduğu borçlarını, Kastamonuspor için sildirmemişken, Kastamonululardan Kastamonuspor’a yardım istemiştir. Ne acıdır ki, ne hazindir ki iktidarın il başkanı, küçük ortağımın il başkanı, milletvekilleri, İGM başkanı, kelli felli adamlar onca Kastamonu işletmesini dolaşıp, 10 bin lirası şahsım tarafımdan yapılan 74 bin lira topladılar. Bu Kastamonu size güvenmiyor, Kastamonu size itibar etmiyor demektir” dedi.

“BELEDİYE BAŞKANIMIZIN ATTIĞI GERİ ADIMI TOPARLAMASINI İSTİYORUZ”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun ihtiyaç sahibi öğrenciler için tablet kampanyası  konusundaki açıklamalarını da eleştiren Erbilgin şunları söyledi; “Belediyemizin tablet dağıtımıyla ilgili bir gayreti olmuştu. Yine üzülerek belediye başkanımız ‘ilgi yok, elimizde 15-16 tane tablet var. Biz bunların altından kalkamayacağız biz bunu yapamayacağız’ anlamına gelen bir açıklama yaptı. Çocuklarımızın ihtiyacı olan tableti koskocaman Kastamonu Belediyesinin ve Başkanının doğru organize edemediğinin itirafçı oldu. Yine biz bir şeyler yapmaya gayret edeceğiz diyor. Umarız belediye başkanımız tabletle ilgili önce biz bunu gerçekleştireceğiz diyip sonra attığı geri adımı toparlamasını da temenni ediyoruz.”

“ARTIK HAKKI KÖYLÜ'YÜ ANMIYORUZ”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifası konusunda konuşan Hikmet Erbilgin; “Berat Albayrak’ın istifası, ülkenin yönetilemediğini, saraydaki ailenin arasına kadar önemli bir çatlağın açıldığını gördük. Üst seviyede açıklamaları genel merkezimiz yapıyor. Ama aşağıda gördük ki tek adam sistemi, Adalet Kalkınma Partisini hem devletin kurumlarını ne hale getirdiğini hep beraber gördük. Cumhurbaşkanı günlerdir açıklama yapamadı. Milletvekilleri daha önce başka olaylarda da söyledim dikkat ederseniz Hakkı Köylü’yü anmıyoruz artık. Çünkü ortalıklarda yok. Nerede olduğunu bilmiyoruz. Metin Çelik bu istifayla ilgili sesini bile çıkartamadı. Çünkü bugün 'A' dedikleri, akşam tek adam, AKP Genel Başkanı, Partili Cumhurbaşkanı 'B' derse geri adım atmak zorunda kalıyorlar. Üzerleri çiziliyor. Sosyal medyada önce Albayrak’la ilgili geri dönsün diye paylaşanların, sonra teker teker sessizce mesajlarını silmek zorunda kaldıklarını gördük. Doğan Ünlü de, Metin Çelik de, Hakkı Köylü de, partinin diğer yetkili organları da böyle bir durumla karşılaşmamak adına sessiz bir süreyi takip edip ortaya çıkan tabloya göre pozisyon aldıklarını görüyoruz. Benim tavsiyem Doğan Ünlü’ye Kastamonu’nun önünde engel olmak yerine, Daday yolunun önüne engel olmak yerine, ‘Kastamonu’yu nasıl büyütürüm’ e kafasına yorsun. küçük ortakla beraber aynı çivinin başına çakacağız, vuracağız diyen, küçük ortakla beraber Kastamonu’nun dertleriyle dertlensinler. Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkeyi bu şehri yönetmeye hazırdır. Cumhuriyet Halk Partisi devleti yönetmeye hazırdır. Bizler de, yönetim kurulu üyelerimiz, ilçe başkanlarımızla birlikte,  milletvekillerimizle birlikte her gün bunun hazırlığını yapıyoruz. Bu ülkenin iyi günlerini birlikte inşa edeceğiz'' diye konuştu.

“SİYASİ İRADENİN ÖNCELİKLERİ FARKLI''

CHP’nin Kastamonu’da çıkan yangınları önlemek amacıyla ne gibi planları olduğu yönündeki soruya da yanıt veren Erbilgin, şu ifadeleri kullandı; “Bizim kırsalımızdaki bin 54 köyle ilgili genel başkanımız bizden bir rapor istedi. İl yönetimimiz o raporun hazırlığını yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Bozkurt Yaşamlı Köyündeydik. Elektrik tellerinin ormanla ilgili sıkıntısını orada da dile getirildi. Onun öncesinde vekilimiz bunu defalarca söyledi. Burada yaşanan temel sorun şu: Devletin kurumları arasındaki koordinasyonsuzluk ve Kastamonu’daki siyasi iradenin önceliklerinin farklı olması. Şimdi bir siyasi partinin, iktidar partisinin il başkanına düşen görev Tepeharman Köyüne gidip geçmiş olsun demek değildir. Tepeharman Köyünün yaşayacağı sıkıntıları önceden öngörüp, bunun önlemini alacak mekanizmaları inşa etmektir. Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası bu konuyla ilgili açıklama yaptı. Muhalefet bu konuyla ilgili açıklama yaptı. Devletin kurumları bunlarla ilgili raporlama yapıyor. Doğan Ünlü sadece geçmiş olsuna gidiyor. Tepeharman’da gördük ki halk; ‘Aşağıda arazöz vardı. Arazöz alındığı için yangın bu kadar büyüdü. Eğer olsaydı bir tane evimizi kurtarabilirdik.” (Nurcihan Atalay)

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2020, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER