16 Temmuz 2020 Perşembe

SİYASET (4)

10 Ocak 2020, 10:43
SİYASET (4)
Fatih KÖSE
 Yazı dizimizin sonuncusunda MEŞVERET ve hangi üç şey bir arada olursa FELAKET olur sorularına cevap arayacağız.

MEŞVERET, Şura, İstişare, Müşavere anlamlarına gelir. Hak üzerinde olup ta konusunda ehil olanlara danışmak, istişare etmektir. Özellikle iktidardakiler sürekli yapmalıdır zira kuvvet ve kudret insanı körleştirir. Eğer İSTİŞARE’den uzaklaşılırsa FERASET, BASİRET ve nihayet DİRAYET’li karar verme hasletleri kaybolur.

Siyasetçi eğer hak üzerine olup ta alanında ehliyetli olan dostlarının eleştirilerine kulağını kapatırsa HİKMET’i kaybeder. Hikmet kaybolunca, yüzüne karşı eleştiri yapanları uzaklaştırmaya, sürekli kendini öven insanlarla düşüp kalkmaya ve onlarla karar almaya başlar.

Dost acıyı bal eyleyip yüzüne söyleyendir. Eğer insicamı bozuyor, hızımızı kesiyor diye eğriye eğri diyen insanlar uzaklaştırılırsa sapma başlar. Saptıkça ADALET’ten uzaklaşılır. Adaletten uzaklaşmak ZULÜM’e yol açar. Şüphesiz Allah mazlumların yanındadır.

* * *

YANYANA GELİNCE FELAKET OLAN ÜÇ ŞEY

Üç şey vardır ki, herhangi ikisi yan yana gelirse FELAKET olur.

Bunlar SİYASET – TİCARET – TARİKAT’dır.

Herhangi biri SİYASET yolunda mesafe almaya başlamış ise o kendini topluma kurban etmiş demektir. Ailesi, çoluk, çocuğu, dünyalık konfor ve zenginliğinden fedakârlıkta bulunmuş, zora talip olmuştur. Eğer “ O kadar para harcıyoruz, bizim de nafakamızı düşünmemiz lazım” deyip siyasi nüfuzu ile TİCARETinde haksız kazanca tevessül ederse artık sapma başlar. Bu kapı aralandıktan sonra arkası gelir ve bir süre sonra FELAKET kaçınılmaz olur.

Bir tacir işini büyütmek isteyebilir. Bu onun hakkıdır. Helal yollardan kazanıp zekât, sadaka, infakta bulunarak hayır sahibi olabilir ve bu güzel bir haslettir. Fakat hizmet etmek, fedakârlıkta bulunmak için değil de TİCARETini büyütmek için SİYASET’e girer, hasbî olmak yerine hesabî davranıp, siyasi nüfuzunu kullanarak haksız kazanç ile kendi ticaretini büyütürse bu da onun FELAKET’i olur.

Tarikat Ehli bu dünyaya önem vermeyen, kalp kırmayan, ukba için nefes alıp veren dervişlerin yoludur. Kendi nefsini köreltip, hiçlik makamına ulaşmayı hedeflemiş bir kişi benim cemaatim, benim tarikatım büyüsün, bizim insanlarımız çok düzgündür, devlet kademelerinde onlar yer alsın diye TİCARET’e ve SİYASET’e tevessül etmeye başlarsa o da FELAKETİ’ni istemiş olur.

* * *

YOĞURDUN KAYMAĞI

 

Siyasetçileri beğenmeyen, doğru, dürüst bulmayan, sürekli her faturayı siyasetçiye kesen insanlarımız önce aynaya bakmalıdır. Acaba ben haksız kazanç istiyor muyum? Acaba siyasetçilerden usulsüz talepte bulunuyor muyum? diye düşünmesi gerekir. Zira siyasetçi halkın kabul olmuş duası, kendi amelinin sonucudur. HALK YOĞURT İSE SİYASETÇİ O YOĞURDUN KAYMAĞI’dır.

Eğer toplum siyasetten usulsüz iş ister, hakkı olmayana talip olursa siyasetçiden şikâyet etmeye hakkı olamaz. İnsanlar ne zaman siyasetten şahsi işlerini halletmek yerine, adaleti, hakkın hatırını kollamasını, yetimin hakkını gözetmesini, israf etmemesini, hak edene hakkını vermesini isterse ancak o zaman HİKMETLİ SİYASET’i hak etmiş olacaktır.

Şüphesiz, hak ettiğimiz şekilde yönetiliyoruz.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV