Müzik indir

22 Ekim 2020 Perşembe

Sevinçliyiz, iyilik bulaştı

21 Eylül 2020, 11:06
Sevinçliyiz, iyilik bulaştı
Tuğçe Yerdelen
 “Eserin değeri sanatçının değerinden doğar. Sanatçının sahip olduğu özelliklerin ve meleklerin izlerini taşıdığı içindir ki, eser bizi çeker ve büyüler” Eugene Veron

 

Koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının çocuklarına burs sağlamak amacıyla “Bulaşıcı Olan İyiliktir” sözünü şiar alan Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi, Türk Eğitim Vakfı ile örnek bir proje başlattı. Dünyanın ve ülkemizin geçirdiği bu zor dönemde sanatın iyileştirici gücünden faydalanılan proje ile tam anlamıyla yurdun dört bir köşesinden iyilik başladı. Bu öyle göze sokulup, gösteriş için yapılan iyiliklerden ziyade “gerçek” bir iyilik, bana göre. Türkiye’nin neresinden olursa olsun sanatçılar yaptığı eserleri ücretsiz olarak bağışladı. Resim, heykel, seramik, çini, kağıt işleri, sulu boya, karakalem, pastel, baskı, ebru, gravür ve fotoğraf olmak üzere pek çok sanat adına yapılan çalışma çocukların eğitimine destek olacak. Bu projeden ilk haberim olduğu zaman ben de kendi adıma ne yapabileceğini düşündüm. Küçük yaşlarımdan beri resimle uğraştığım için resim yapıp bağışlamanın daha uygun olacağına karar verdim. İstenilen forumlarda 25x35, akrilik bir çalışmamı gönderdim. 15 Eylül itibariyle de internet üzerinden portat.org adresinden satışlar başladı. Kategoriler, sanatçılar hakkında da bilgiye ulaşabilecek olan site sizleri şöyle karşılıyor: “TEV Korona Kahramanlarına Vefa Fonu'na sanatla destek olmak amacıyla yola çıktığımız 'Bulaşıcı olan iyiliktir' projesinin müzayedesine hoşgeldiniz. Eserleri incelemenizi ve destek olmak için eser satın almanızı diliyor ve umuyoruz. Tüm eserler için bir başlangıç fiyatı konulmuştur. İlgilendiğiniz esere fiyat vermek için siteye üye olmanız gerekmektedir. Müzayede süresince esere verilen fiyatı  takip etmenizi öneriyoruz.  Süre bitiminde, eser, en yüksek fiyat verene satılmış olacaktır. İnternet satışımız 15 Eylül – 15 Ekim tarihleri arasındadır. Satın alınan eserin ücreti 15 Ekim-25 Ekim arasında TEV'e bağış olarak yatırılmalıdır. Eseri satın alan kişi, TEV 'e makbuz karşılığı ödeme yaparak eseri elden teslim alabilir ya da kargoyla kendisine gönderilir. Satın alınan eserin sergilenecek olması durumunda, eser, sergi sonrası alıcıya teslim edilecektir. Sergimiz 29 Ekim 2020' de Beşiktaş MKM'de 'Cumhuriyet Sergisi' adıyla yapılacaktır. Müzayede boyunca satılmayan eserler listelenerek duyurusu yapılacak ve tamamı bir tutanakla TEV'e bağışlanacaktır.”

NEDEN HAYRANIZ?

Ufak bir hareket olarak başlayan ve ardından çığ gibi büyüyen iyiliğin bulaştığı proje, aklıma çağlardan beri cevabını arayan soruyu getirdi: “Sanat Nedir?” Daha da geniş anlamıyla, insanları sanatla uğraşmaya iten dürtü,  sanatçıların eserlerine hayran hayran gözlerle izlenmesinin nedeni nedir? Sanattan fayda bekleyen Tostoy’un dediği gibi, “Sanat, şuna dayalı bir insan etkinliğidir. Bir insan bilinçli olarak belirli dışsal işaretler aracılığıyla yaşamakta olduğu hisleri başkalarına aktarır. Başkaları bu duygulardan etkilenir ve o duyguları yaşar” mıdır? Ya da Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi, Türk Eğitim Vakfı’nın birlikte başlattığı proje gibi sanatta iyilik mi saklıdır? Galiba, kim ne anlam üzerinde yoğunlaşıyorsa yahut salt sanat kendisine ne çağrıştırıyorsa sanat o’dur. Çünkü elle tutulup bir kalıba yerleştiremezsiniz sanatı. Yüreğinizin, gözünüzün yüklediği anlamların birleşenidir sanat. Herkese bol sanatlı günler diliyorum.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV