Müzik indir

19 Ocak 2021 Salı

‘Halk perişan halde’

Sen de başarabilirsin!

27 Kasım 2020, 10:37
Sen de başarabilirsin!
Gülbahar Özdemir
 

Kendinizi geliştirmek adına kitap okuyun demeyeceğim tabi ki. Fakat teknolojik akımları takip ederek de zamana ayak uydurabilirsiniz. Teknoloji her geçen gün daha da gelişiyor, dönüşüyor ve insanı hayretler içinde bırakmaya devam ediyor. En basit örneği veriyorum; akıllı telefon teknolojisini düşünün bundan 10 yıl önce adından eser bile yoktu. Ancak kimine göre kısa; teknolojiye göre ise uzun bir zaman diliminde nerelere kadar geldi. Biz akıllı telefonlar ile sosyal medyada sörf yaparken; daha binlerce uygulama üretiliyor. Yani burada demek istediğim kendinizi geliştirmek adına elinizde altın bir cevher var internet ve teknoloji. Pandemi sürecinde evinizden çıkmadan da yeteneklerinizi geliştirmek adına önemli adımlar atabilirsiniz. Mesela Youtube’da eğitici içerik üreten kanalları takip edin, dilediğiniz her konuda içerik üreten kişiler ve gruplar var. Veya kişisel gelişim bloglarına bir göz gezdirin orada da aradığınızı bulabilirsiniz. İçerik üreticileri ile iletişime geçerek çeşitli kazanımlar elde edebilirsiniz. Yani internet ve elimizdeki imkanlar bütününde; fazlasıyla kaynağımız var diyebiliriz.

Kişisel gelişiminiz adına elimizdeki tüm imkanları değerlendirelim. Hem iş hayatında hem de sosyal yaşamımızda önümüze bir dizi engeller çıkacak. Bu engelleri aşmak için çaba göstermeliyiz. Unutmayalım; hiçbir şey imkansız değildir, sadece inanmamız gerek. İmkansızlıklar içerisinde doktor olan bir köy çocuğunu düşünün. O tüm engellere rağmen çalışmaya, çabalamaya devam ederek bir yerlere geldi. Çalışıp didinmeseydi; değil hayalindeki meslek, köyünden çıkamaz hale gelecekti beklide. Gel gelelim emeksiz yemek olmayacağını çok iyi bilmeliyiz. Hangi işi yapıyorsanız yapın en iyi şekilde yapmaya gayret etmenizi tavsiye ediyorum.

***

Konuyla ilgili Albert Einstein’ın çok güzel bir sözünü bırakıyorum; “Azim paha biçilmezdir; oldukça parlak zeka olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum.”

Dünyayı değiştiren insanlar, üstün zeka veya seçilmiş kişi olduklarından değil; tam da dedikleri gibi vazgeçmedikleri için başarabiliyorlar. Kendimize birer rol model belirleyelim. Bu ünlü simaların hayatlarının tümünü başarılarla dolu olduğunu sanmayalım onlarda bir sürü engel ve umutsuzlukla karşı karşıya geldiler. Ancak her defasında kendilerine olan inançlarını kaybetmediler, her olumsuzlukta inançları ve azimleri biraz daha perçinlendi ve bir şeyleri başarabildiler.

Hiçbir başarının bir rastlantı sonucu oluşmadığını söyler başarılı olanlar hepsinin çalışmanın karşılığı olarak nitelendirirler. O nedenle hayalini kurduğumuz şeyler için çalışmamız gerektiğini iyi bilmeliyiz. Hayal kurmak güzel bir şeydir ancak hayalinizin gerçeğe dönüşmesi ise paha biçilemez bir güzelliktir.

‘Karınca gibi çalışın’ demiyorum sadece olağan yaşamınıza; birer hedef ve mottolar edinin. Kendinize bazı çıtalar koyun ve bu basamaklarda yükselmeye çalışın. Şunu da hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım; kader gayrete aşıktır.

Kazanmayı ne kadar istiyorsanız, hedefleriniz için o kadar çaba göstermelisiniz. Sakın olmaz deme; sen de başarabilirsin!

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV