banner38

banner39

banner46

banner47

01 Nisan 2020 Çarşamba

SEN, BEN VE BİZİM OĞLAN

09 Ekim 2019, 09:26
SEN, BEN VE BİZİM OĞLAN
Barış KILINÇKIRAN

2018 yılını Türk Dünyası Kültür Başkenti apoletiyle geçiren Kastamonu'muzda o günden bu yana özellikle turizm alanında son derece güzel gelişmeler yaşandı. Bu müthiş gelişimin en büyük meyvesi olan Gastronomi Festivali'yle turizm alanına damga vurmayı başardık. 800'ü aşkın yemek çeşidiyle Gastronomi Başkenti olmaya aday olan ilimizde gerçekleşen İtalyan İşi Kermes sayesinde tüm ülkede önemli bir üne kavuştuk. Banduma, Tirit, Etli Ekmek, Ekşili Pilav gibi hiç bir özelliği olmayan yemeklerimiz ile pastırma, sarımsak, pirinç ve siyez gibi her yerde kolayca bulunabilen ürünlerimizi festival alanına gelen davetlilere para ile satıp, Kastamonu mutfağının en gözde iki yemeği olan Acem Pilavı ve Dana Risotto'yu tüm Türkiye'ye tanıttık ya bu bize yeter. 

'VIP Gazeteci' ağabeylerimiz ile sosyal medya fenomenleri sayesinde Kastamonu'nun yüzyıllardır sofralarından eksik olmayan en önemli iki yöresel lezzeti Acem Pilavı ve Dana Risotto'yu artık tüm Türkiye biliyor. Bakalım önümüzdeki yıl hangi yöresel lezzetlerimizi kimler aracılığıyla tanıtacağız? Hazırlıklara şimdiden başlamakta fayda var...

Turizm ve gastronomi alanında yakaladığımız bu büyük başarıyı bir başka iddialı olduğumuz konu olan Ahşap Fuarı ile de taçlandırmış olduk. Geçtiğimiz bir yıl boyunca zaman zaman yapılan hazırlık toplantılarıyla üzerinde ciddiyetle durulan, her sene bir önceki seneden daha profesyonel olması amaçlanarak tasarlanan 9. Ahşap Fuarı, 2-6 Ekim tarihleri arasında ahşap severlerle buluştu. Bu yıl Kastamonu Ağaç İşleri İmal ve Satıcılar Odası'nın görev almadığı fuarda, Oto Tamircileri Odası ile Gıda Maddeleri Odası'nın görevlendirilmiş olması akıllarda soru işareti bıraktı. Bu konuyla ilgili olarak oda başkanı Hüseyin Ergün Can'dan mutlaka bir bilgilendirme bekliyoruz. Bakalım bu işin altından ne çıkacak?

Her açılışta, konserde, toplantıda, anma ve kutlama programlarında yaşanan protokol krizi ve koltuk kapmaca oyunu, Ahşap Fuarı açılışında da ön plandaydı. Adına düzenlenmiş davetiyesiyle fuar alanına gelip yaşanan koltuk kapmaca savaşını kaybederek ayakta kalan ve alanı terk etmek zorunda bırakılan bazı protokol üyelerinin haklı tepkisiyle başlayan Ahşap Fuarı, yine bildiğimiz görüntülere sahne oldu. Kurdele kesiminin ardından protokol üyelerinin stantları gezerek dağıttıkları gülücükler, çektirdikleri hatıra fotoğrafları ve başarı dilekleri ile devam eden fuarın ilk günü, meraklı emeklilerimiz ve dersleri boş geçen öğrenci kardeşlerimizin ilgisiyle son buldu. İkinci günden itibaren zaten hiç bir beklentisi olmayan firma sahiplerinin dahi boş bıraktığı stantların çoğunda ellerinde cep telefonları ve masa altında tüttürdükleri sigaraları ile müşteri bekleyen satış temsilcileri boy gösterdi. Gastronomi Festivali'ni aratmayan fuarda en büyük ilgiyi kuşkusuz ev yemeklerinin yapılıp satıldığı stantlar gördü. Fuarın adına ve amacına yakışır bir biçimde hazırlanan bu stantlarda, etli ekmekten gözlemeye, zeytinyağlı yaprak sarmadan yaş pastaya, cevizli kekten tatar ve erişteye kadar birçok çeşidi bulmak mümkündü.

Durum böyle olunca da sonuç değişmedi tabi.

Sen, ben ve bizim oğlan...

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV