08 Ağustos 2020 Cumartesi

ŞEHRİN PROJE ÜRETMESİ LAZIM!

08 Temmuz 2020, 14:04
ŞEHRİN PROJE ÜRETMESİ LAZIM!
Fatih BAŞÖREN
 Kastamonu Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Genel Başkanımız Sayın Adem Keloğlu ile birlikte bir sohbetimizde kendisi bize şu önemli bilgiyi vermişti. 
Geçtiğimiz günlerde ilimizde görevi tamamlanan ve Manisa Valisi olarak atanan Vali Yaşar Karadeniz, 2017 yılında Kastamonu’da göreve geldiği hafta Kastamonusporumuzun Gazi Stadı’nda oynanan bir karşılaşmasını izler. 
Bu karşılaşmanın ardından ise Atatürk Spor Salonu’nda Kastamonu Belediyesi Kadın Hentbol Süper Lig takımımızın bir mücadelesi vardır. Bu müsabakayı da yerinde izler. Akabinde Hüsnü Tandoğan Spor Salonu’nda Kastamonu Basketbol Spor Kulübümüzün 1. Lig Kadınlar Basketbol Ligi maçı oynanır ve bu mücadeleyi de yerinde izleme imkânı bulur. Günün sonunda 3 takımımız da maçlarından galip ayrılmıştır. Basketbol karşılaşmasının ardından ise Vali Karadeniz :
“Kastamonu’ya gelmeden önce sportif anlamda üst liglerde bu denli önemli mücadeleler veren lig takımlarının olduğunu bilmiyordum. Kastamonu’nun sportif anlamda ne kadar hareketli bir şehir olduğunu böylece görmüş olduk. Güzel bir gün oldu” ifadelerini kullanmıştır.
***
Şimdi ise hentbol çok şükür ki almış oldukları önemli desteklerle yoluna devam ediyor. Gün Medya Grup organizasyonu ve Sayın Cengiz Aygün sayesinde de GMG Kastamonuspor çok iyi bir durumda. 
Bakmayın 2. Lig’de olduğuna, pandemi süresinde Türkiye Futbol Federasyonu’nu etkileyecek kadar güçlü. 
***

Kastamonu Basketbol Spor Kulübü ise biliyorsunuz alamadığı desteklerden ötürü ulusal liglerde tarih oldu. Geçtiğimiz sezon ise futbol, hentbol ve masa tenisi branşlarında üst liglerde mücadele eden başka takımlarımız da oldu. Bence de çok güzel oldu.
Sayın Cengiz Aygün ve Gün Medya Grup sayesinde amatör spor dalları da geçtiğimiz sezon Kastamonu Amatör Spor Kulüpleri Federasyonumuz vasıtası ile çok önemli destekler aldı. Zaten Sayın Cengiz Aygün’ün bu destekleri olmasaydı amatör sporlar yerlerde sürünecekti.
 Mesele ve merak ettiğim, bir türlü cevabını alamadığım konu ne biliyor musunuz? Birileri çıkıyor hem Kastamonuspor’u hem de amatör spor dallarındaki tüm branşları ve bunun içerisinde yer alan yaklaşık 5 bin sporcuyu sahipleniyor, destekliyor. Fakat ne hikmetse başka hiçbir iş adamından ses çıkmıyor. Peki, bu böyle mi olmalı. Ortada ağır bir sorumluluk varken bu tek kişi veya kurumun sırtında mı olmalı?
Kayserili iş adamı tabirini bilirsiniz. Bakın altını çiziyorum. Türkiye’de İstanbullu, Ankaralı iş adamları diye bir tabir yoktur. 
Kayserili iş adamları bu ülkede ünlüdür. Hatta esprili bir üslupla da olsa Yeşilçam filmlerine konu olmuştur. 
Bu neden böyledir biliyor musunuz? 
1)İşlerini çok iyi yaparlar, 
2)Kurumsallığa ve reklama büyük önem verirler.
3)Memleketlerine sahip çıkarlar. 
Şu an Türkiye’de Kayserili iş adamlarından daha varlıklı ve imkânı olan Kastamonulu iş adamlarımız var. (ya da yok ben yalan söylüyorum.)

BASKETBOL VE VOLEYBOL TAKIMLARINA İHTİYAÇ VAR!

Şehir de üst liglerde oynayan ve en önemlisi buralarda varlıklarını hissettiren futbol ve hentbol takımlarımız var. 
Bu takımlarımızın var olması ve güçlü olmaları şehre bir hareketlilik sağlıyor. Ama Kastamonu’nun acilen kendi alt yapısındaki sporcularını da oynatacağı basketbol ve voleybol takımlarına da ihtiyacı var. 
Çünkü bu şehirde hem basketbol hem de voleybol kültürü var. Bunu kimse göz ardı edemez. 
Bir ligde var olmak önemli değil, 1-2 sene yapılır sonra kaybolur gider. Önemli olan varlığını hissettirmek, şehrin ismini başarı ile duyurmak. Yani şehrin bu iki branşta da uzun vadeli projeler üretmesi gerekiyor. 
Bu da topyekûn sahiplenmekle olur. Çünkü spor bir şehri kenetler, bir tutar. Bunun da örneklerini geçtiğimiz sezonlarda çok açık ve net gördük. 
***
Öte yandan, altyapıdaki sporcularımızın kendilerine hedef olarak belirleyecekleri lig takımlarının olması alt yapımızı da kıymetli kılacaktır. Sporcu hedef koyacağı bir takımı bu şehirde göremezse anca spor olsun diye bu işi yapar, başka da öteye gidemez. 
Sözü gelmişken ve işin içerisindeki bir insan olarak belirteyim ki, basketbol ve voleybol branşlarımız şu an lig takımlarımızın olması halinde alt yapısından sporcu çıkartacak güçte.
Kastamonu Valiliğimiz ve onun nezdinde İl Özel İdaremiz, Kastamonu Belediye Başkanlığımız branş ayrımı gözetmeksizin ellerinden gelen her şeyi seferber ediyorlar. 
Sayın Cengiz Aygün ve Gün Medya Grup sponsorlukları da tüm spor dallarımıza can veriyor. Ama diğer iş adamlarımızın da destekleri ile bu yük bölüşülebilir. 
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ve Amatör Spor Kulüpleri Federasyonumuzun şehirde basketbol ve voleybol takımları olması yönünde ayakları yere basan projeleri var. Desteklenmeleri lazım. İnşallah o günler yakındır. 
Daha güzel, sporla dolu ve üst liglerde göğüs kabartan takımları olan bir Kastamonu için.
Sağlıcakla Kalın.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV