banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
18 Haziran 2019 Salı

SEÇİM SONRASI YAZILARI (3)

05 Nisan 2019, 09:25
SEÇİM SONRASI YAZILARI (3)
Fatih KÖSE
Seçim sath-ı mailine daha girilmeden Kastamonu MHP'ye Genel Merkez eli değmiş, Merkez İlçe ve İl Başkanlıklarına atamalar yapılmış, aday adaylığı süreci bile daha tamamlanmadan Göz Doktoru Gâlip Vidinlioğlu Kastamonu Merkez Belediye Başkan Adayı olarak ilân edilmişti.
Halk, MHP Genel Başkanının Kastamonu'yu AK Partiye hediye ettiğini düşünüyor, seçimlere yakın bir tarihte gerçekleşen bu atamaların yapılması, 2014'te kıl payı ile seçimleri kaybetmiş Hayati Hamzaoğlu veya Eski Milletvekili Emin Çınar varken, siyasi arenada pek gözükmeyen bir adayla MHP'nin Belediyeyi alma ihtimalini zora soktuğunu düşünüyordu.
AK Parti iktidarının aktif, çalışkan Belediye Başkanına karşı oylarının bir kısmını İYİ Partiye kaptırmış MHP'nin bu atamalarla birlikte gardının iyice düştüğü söyleniyordu.
İl Başkanlığına atanan Yüksel Aydın, aday gösterilen Gâlip Vidinlioğlu ile el ele vererek kısa sürede kırgınlıkları, küskünlükleri tamir edip, toplantılarla bir araya getirdiği teşkilatları toparlamayı başardı. Kürsüye olan hâkimiyeti, İstanbul'da siyaset yapmasının avantajı ve insanların kendi aralarında bilip bilmeden konuştuğu şeyleri kürsüden dillendirmesi ve bu konuşmaları sosyal medyayı çok iyi kullanarak herkese ulaştırması dikkatleri MHP'ye çekti.
“Hakkı Abi, Mahşerin dört atlısı, Zincirci Abi, Tahsin Abi” gibi nitelemelerle AK Parti Milletvekilini, Belediye Başkanlarını, bâzı AK Parti'ye yakın iş adamlarını açıktan hedef alarak bir takım iddialarda bulundu.
Kastamonu'nun alışık olmadığı bu üslup birçok insan tarafından hoş karşılanmadı. Fakat Kastamonu özelinde AK Parti'yi ve Başkanı eleştirmeden de Belediyeye talip olması zor gözüküyordu. Yüksel Aydın'ın Cumhur İttifakı ile yereldeki eleştirilerini ayırarak geri adım atmaması ve giderek temposunu artırması, mevcudu eleştiren seçmenleri CHP yerine kendi partisinde toplamış oldu. Üslubu ve usulü hoş değildi fakat başarmak için siyaseten bir şekilde eleştirmesi gerekiyordu.
Seçimlerde her yerde AK Parti ile başabaş bir performans gösteren MHP'nin teşkilat disiplini, çalışkanlığı, Murat Başesgioğlu, Haluk Yıldız gibi isimlerin destekleri ve İl Başkanının koçbaşı vazifesi yapması, MHP'lerin kendilerine olan inancını artırdı ve sadece Merkez'de değil Tosya, Taşköprü gibi büyük ilçelerde de tepki oylarını MHP'de topladı. 
MHP İl Başkanı Yüksel Aydın'ın baskın yapısı ve liderliği ile bundan sonraki başarı ölçüsü kendi deyimi ile “ Hakkı Abi” ile Cumhur İttifakı ortamında ortaya koyacağı sorun çözme başarısı ve hizmet yarışı ile olacaktır. İl Özel İdaresi'nin daha etkin çalıştırılmasında, Belediyelere kaynak sağlanması gibi konularda sıra laftan icraat kısmına gelmiştir. 
Hele AK Parti'nin 2014'te vaat ettiği ve Tahsin Babaş'ın çok gayret ettiği ama sorun yumağı haline geldiğinden çözemediği Uğurlu Hastanesi'ni Yüksel Aydın ve Dr. Gâlip Vidinlioğlu'nun çözmesi müthiş bir başarı olacaktır.  
Öyle ya! Uğurlu Hastanesi'nin açılmasını AK Parti'den beklemek farz da MHP'den beklemek mekruh mu?
Seçim öncesi “Gâlip Hoca ile konuştuk, suyu yüzde 30 ucuzlatacağız” cümlesi insanların kafasında soru işareti bıraktı. Bu tür kararları Belediye Başkanı, Belediye Meclisi bütçe dinamiklerine bakarak alır, almalıdır. Yüksel Bey'in benzer açıklamalarda bulunmaması gerekir. Sayın Aydın'ın, ben ihtimal vermiyorum ama belediyelerde inisiyatifi ele alarak gereğinden fazla müdahil olması, Kastamonu'ya, Belediye Başkanlarına ve MHP'ye karşı yapılmış büyük bir hata olur. 
GÂLİP VİDİNLİOĞLU
Ak Parti Genel Merkezi'nin seçmeni iten söylemleri, ekonomik sıkıntılar, küskün AK Parti seçmeninin en uygun adres olarak Cumhur İttifakı içinde yer alan MHP'yi görmesi gibi sebepler ile AK Parti ve Tahsin Başkanın, MHP İl Başkanının atakları karşısında Cumhur İttifakı'nı sebep göstererek gerekli karşılığı vermede tereddüt etmesi, CHP'nin pasif kalması ve Gâlip Beyin yıpranmamış ismi seçimde MHP'ye başarıyı getirdi.
MHP'liler haklı olarak ilk gün sabaha kadar sevincini kutladı. Cumhur ittifakı olduğundan mıdır nedir bu sefer çay boyunda ampül patlatan olmadı. MHP'liler Belediyeyi sadece onların almadığını, aynı zamanda AK Partili ve CHP'li, Saadet Partili, BBP'li seçmenin MHP'ye verdiğini, gerekirse geri alabileceklerini hiç unutmamalıdır.
Gâlip Bey, okuyan, düşünen, Operatör Doktor olma başarısını göstermiş münevver bir isim. Belediyeciliğe yabancı olmasının dezavantajlarını yaşayacaktır ama bu çok ta fazla bir zaman almayacaktır. Ona akıl vermek isteyenler çok olacaktır. İşi zor. Allah yardımcısı olsun.
Gâlip Bey aldığı oyların analizini iyi yapmalı. Diğer partilerden alınan oylar ile Belediye Başkanı olduğunu görmeli. Sadece MHP'lilerin değil herkesin “ Benim Belediyem” diyebileceği bir kadro kurarak hizmeti herkese ulaştırmalı. Belediyenin vitrinini siyasi duruşları ile sivrilmiş insanlar ya da her dönemin adamları ile süslerse hatalı başlamış olur. Siyasi kıyım yapmamalı, Başkan Yardımcılığı, müdürlük gibi makamlara ehliyetli, liyakatli isimler getirmeli. Tahsin Babaş işine siyaseti pek karıştırmazdı. Gâlip Bey de bunu becerebilmeli. 
Hangi partiden, hangi dünya görüşünden olursa olsun şehir ile ilgili konuları istişare edebileceği düşünen, üreten, fikir sahibi insanlardan bir “Müşavere Heyeti” kurmalı. Belirli dönemlerde bu heyetle toplantı yaparak projeleri hakkında, şehir hakkında görüş alışverişinde bulunmalı, projelerini kamuoyuna açıklamadan önce bu süzgeçten geçirmeli.
Tahsin Babaş, Kastamonu Belediyesi için bir hazinedir. Tahsin Babaş'ın desteği ve katkılarını mutlaka alabilmeli, tecrübesinden istifade edebilmeli. Projelerine sahip çıkılmalı, faydalı ise devam edilmeli, açılışına davet edilerek hakkı teslim edilmelidir. Dargınlık, küskünlük varsa giderilmeli. “Bel altı vuruşlara, dedikodulara” son verilmelidir.
Turhan Topçuoğlu'nun Ankara Yolu, Salı Pazarı, Kuzeykent gibi mahallelerde ada bazında kat yüksekliğini sınırsız hale getirdiği hem biliniyor hem de buralarda yapılan birçok gökdelen görülüyor. Tahsin Başkan serbest bırakılan bu kat yükseklik iznini 15 kat ile sınırlamıştı. Gâlip Bey'e düşen Tahsin Başkanın yaptığı bu iyileştirmeyi bir adım daha ileri götürerek 1.Derece Deprem bölgesi olan Kastamonu'da kat yüksekliğini 7-8 kat ile sınırlandırmaktır. Turhan Bey döneminde yapılan bütün dikey yapılaşmaların faturasını Tahsin Başkan'a kesip yine eski tas eski hamam devam ederlerse kendilerini inkâr etmiş olurlar.
Yüksel Aydın “Maslak senin işin değil Tahsin Abi” diyordu. Şimdi acaba Eski ve Yeni Sanayi Sitesi Esnafları sorunlarını çözmek için Hakkı Abi'ye mi müracaat edecek yoksa Yüksel Bey'e mi? E artık Maslak Gâlip Bey'in meselesi değil! Öyle değil mi?!
Bana sorarsanız bu ekonomik darlıkta bu top işlerini bırakalım derim. Belediye,  KSK'nın futbol branşına verdiği desteği mutlaka azaltmalı “ Kastamonu spor Gâlip gelecek.” denmişti. Acaba Gâlip Başkanın futbolda Süper Lig hedefi var mı? Olmamalı. Amatör branşlarda kendi çocuklarımıza destek olunmalı.
Turhan Topçuoğlu'nun Teleferik Projesi ile Kasaplar Hali projesinin akıbeti ne olacak?  Tahsin Başkan seçilince her seferinde bunlar Turhan Topçuoğlu'nun projesi deniyordu. Madem öyle bu projelere kaldığı yerden devam mı edilecek yoksa iptal mi edilecek?
Tahsin Başkanın AK Parti'ye, MHP'ye, CHP'ye yakın STK'lara verdiği destekler devam edecek mi? STK'lara verilen konaklar ellerinden alınacak mı?  Yoksa sadece kendisine yakın STK'larla mı yola devam edilecek? ŞEHİR MECLİSİ(Kent Konseyi) eskiden olduğu gibi dostlar alışverişte görsün kâbilinden mi toplanacak yoksa gerçek anlamda işlerlik kazandırılacak mı? STK'ların yönetime katılması sağlanacak mı? İstişare, müzakere yapılacak, ortak akla değer verilecek mi?
Akıllarda henüz cevabını bilmediğimiz onlarca soru var. Akıl veren çok olur dedik ama biz de akıl vererek işe başladık. Biz yolun hemen başında sorularla çiçeği burnunda Belediye Başkanımız Gâlip Bey'i sıkıştırmayalım. Ona nefes alma, tefekkür etme fırsat verip, başarısı için dua edelim. 
Allah Gâlip Başkanımıza hayırlı işlerinde yar ve yardımcı olsun. Her dâim yanında yöresinde hayır işlerine motor, şer işlerine fren olan Aksakallıları kendisine yoldaş eylesin. Mevla'm kendisine feraset, basiret, dirayet, hikmetli siyaset, kerâmeti kendinden bilmemeyi, şan, şöhret ve şehvetten berî olmayı, memlekete, millete hayırlı hizmetler yapmayı, bâkide hoş bir sâda bırakmayı nasîb etsin. Amin.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV