banner38

banner46

banner47

29 Mayıs 2020 Cuma

ŞAŞIRTAN RAPOR!!!

05 Ağustos 2019, 10:23
ŞAŞIRTAN RAPOR!!!
Barış KILINÇKIRAN

İl Genel Meclisi'nin geçtiğimiz hafta içerisinde yaptığı toplantıda komisyon raporları görüşüldü.  Toplantıda ilgimi çeken en önemli rapor kuşkusuz Gençlik Spor ve Turizm Komisyonu tarafından hazırlanan 'Kastamonu Turizmi ve Yerel Rehber' konulu dillere destan o rapor oldu. Kokartlı rehber ve turizm konusundaki eksikliklerimizi dile getirdiğim köşe yazılarıma adeta bir cevap niteliği taşıyan bu raporda verilen rakamların gerçeklik payını sorgulamadan edemeyeceğim.

8 AYDA 350 BİN TURİST!

Kastamonu'da şuanda 13 adet aktif seyahat acentesi ve 8 adet kokartlı aktif rehberin varlığından söz edilen raporda 127 adet turizm tesisimizin, 2 Bin 986 oda ve 6 bin 938 yatak kapasitemizin olduğu ifade edilmiş. Aynı komisyon tarafından verilen başka bir bilgiye göre ise 2019 yılının ilk sekiz ayında ilimizi 350 Bin yerli ve yabancı turist ziyaret etmiş. 'Türk Dünyası Kültür Başkenti' apoletini taktığımız 2018 yılında düzenlenen bir sürü etkinliğe rağmen 337 Bin 402 yerli, 13 Bin 150 yabancı turistin ziyaret ettiği açıklanan Kastamonu'yu, 2019 yılının ilk 8 ayında 350 Bin yerli ve yabancı turistin ziyaret etmiş olması ne kadar mümkün? Eğer bu rakamlar doğruysa biz bu insanları neden camilerde, türbelerde, konaklarda, cadde ve sokaklarda veya restaurant yada diğer turizm işletmelerinde göremedik? Acaba bu rakama Cumhuriyet Meydanı Dinlenme Tesisleri'nde sigara molası veren turistlerde dahil mi? Yada memleketimizin dört bir yanını mesken tutan mültecilerde bu turist sayılarına mı ilave edildi?

Rapor üzerinde konuşulup tartışılacak çok bölüm var aslında ama benim ilgimi çeken iki konu aktif kokartlı rehber sayımız ve ziyaretçi rakamları oldu. Bu iki konu üzerinde durmayı tercih ettim. Önümüzdeki süreçte diğer konulara da değiniriz elbet...

DEMEK Kİ HER ŞEY YOLUNDAYMIŞ...

Öncelikle gece gündüz demeden çalışıp ciddi bir mesai harcayarak bu detaylı raporu hazırlama zahmetinde bulunan tüm komisyon üyelerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Basın mensupları olarak bizlerde sizlerin bu hummalı çalışması neticesinde özellikle dükkanlarını siftah yapmadan kapatan, günlük masraflarını bile çıkarmakta güçlük çeken, kiralarını ödeyemeyen, her gün menülerinde ve ürün çeşitliliğinde küçülmeye giden, personel sayılarını her geçen gün düşürmek zorunda kalıp aile boyu ter döken ve turist sayılarındaki azalmadan yakınan restaurant, turizm işletmecisi ve yöresel ürün satan esnaflarımızın meraklarını gidermiş olduk. Demek ki her şey yolundaymış. Demek ki 'Turizm Kenti Kastamonu' hedefimize çoktan ulaşmışız da bizim haberimiz yokmuş...

SORULARIMA CEVAP BEKLİYORUM

Aynı zamanda bir turizm işletmesi sahibi olarak raporda söz edilen bazı ifadeler karşısında soru sormadan edemeyeceğim. Bakalım konunun muhatapları bu sorularımı nasıl ve ne zaman cevaplayacaklar?

-        Raporda bahsettiğiniz 8 adet aktif kokartlı rehberin nerede istihdam edildiği ve 2019 yılı başından bu yana kaç tane tur programına rehberlik ettiklerini açıklar mısınız?

-        Açıklanan kokartlı rehber sayısına şuanda kamu çalışanı olup pasif olarak görev yapan ve tur gezdirme yetkisi olmayan rehberler de dahil mi?

-        Raporda ifade edilen rakamlardan yola çıkarak 2019 yılı başından bu yana kaç rehber yada turizm acentasına hangi tutarlarda cezai işlem uygulandı?

-        Raporda ilk 8 ayda ilimizi ziyaret ettiği açıklanan 350 Bin kişilik turist sayısı sadece il merkezi için mi yoksa bu rakama tüm ilçelerimiz de dahil mi? Eğer bu rakam il genelini kapsıyorsa 350 bin yerli ve yabancı turistin il merkezi ve ilçelerdeki turizm alanlarına göre dağılımlarını açıklar mısınız?

-        Bu 350 Bin kişilik ziyaret sayısı detaylandırıldığında ilk 8 ayda gerçekleşen günübirlik ve konaklamalı tur sayıları nasıl şekillendi?

-        Ankara, İstanbul ve Bursa'da düzenlenen 'Kastamonu Günleri' programlarını nasıl değerlendiriyorsunuz. Sizce Kastamonu tanıtımı için biz mi dışarıya açılmalıyız yoksa dışarıdaki insanları mı Kastamonu'ya çekmenin yollarını aramalıyız?

AYNI TAS AYNI HAMAM

Aslında irdelenecek o kadar çok konu ve sorulacak o kadar çok soru var ki... Siz istediğiniz kadar rapor hazırlayın, istediğiniz kadar toplantı yapıp konuşun hiç bir şey değişmeyecek. Bizde bu dedikodu mekanizması, adam kayırma, siyasi ayrımcılık, çekememezlik ve dillere destan koltuk sevdası olduktan sonra biz bir adım dahi ileriye gidemeyiz. Kimse kimseyi kandırmasın...

Hani seçimlerden önce oluşan o güçlü Kastamonu ve İstanbul ittifakımız? Hani kol kola gezip kapı kapı dolaşarak lobicilik yapan siyasetçilerimiz ve işadamlarımız? Fotoğraf karelerine sığmayan birlik ve beraberliğimize ne oldu? İşini gören gördü, göremeyen kendi kabuğuna çekildi. Yine aynı tas aynı hamam...

Kalın sağlıcakla...

'Her Şey Turizm Kenti Kastamonu İçin'

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV