Sağlıksız kilo kayıpları üzücü sonuçlar doğurabilir

Kilo vermek hepimizin gündemi haline geliyor. Bilinçsiz yapılan diyetler sonrası aslında zayıfladığımızı düşünsek de büyük bir miktar kas kaybı da yaşıyoruz. Sağlıksız ve istenmeyen bir durum olan kaslardan kilo kaybı şekilsiz vücut yapıları, düzgün çalışmayan metabolizma gibi sorunları beraberinde getiriyor. Aslında belirlenen adımlar takip edilerek vücut dengesini bozmadan yağ yakımını artırmak mümkün.

Sağlıklı yağlar tüketin
Beslenmenizde doğru yağları tüketmek, hem sağlıklı beslenme hem de ağırlık kaybı için oldukça önemli. Sağlıklı yağlar metabolizmayı hızlandırır, karbonhidrat ve şeker isteğini de azaltır. Ayrıca daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Bu yüzden mutlaka beslenmenizde çiğ badem, fındık, kaju gibi yağlı tohumlar, zeytinyağı, omega-3 (balık yağı), avokado, keten tohumu, çörek otu gibi gıdalara yer verin.

Mümkün olduğunca az karbonhidrat

Şeker, rafine un gibi gıdaları mümkün olduğunca azaltmaya özen gösterin. Bu gıdalar yüksek insülin salınımına neden olarak yağ depolanmasını artıracaktır. Ayrıca kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşüreceği için daha hızlı acıkmanıza neden olacaktır. Bu nedenle bu ürünler yerine meyveler, sebzeler, bulgur, yulaf, karabuğday gibi lif içeriği yüksek tahılları tercih edin ve karbonhidrat ihtiyacınızı bunlardan karşılayın.

Proteinin sağlıklısı tercih olmalı
İhtiyacınız olan kadar protein tüketmeye özen gösterin. Proteinler de yağlar gibi uzun süre tokluk sağlar ve ağırlık kaybına destek olur. Ancak sağlıklı protein tercih edilmelidir. Doymuş yağ içeriği yüksek olan kırmızı et, sakatat gibi etler yerine yağ içeriği düşük olan, yumurta, balık, hindi, derisiz tavuk eti ve kurubaklagiller gibi protein kaynaklarını tercih edin. Özellikle bitkisel kaynaklı proteinler içeriğinin yanı sıra önemli miktarda lif tüketmenize de katkı sağlar.

Sebzede porsiyonları arttırın
Tabağınızda mutlaka sebzelere yer verin. Özellikle ıspanak, pazı, karalahana, marul, maydanoz gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, brokoli, kereviz, biber gibi antioksidan kapasitesi yüksek sebzeler lif içeriği sayesinde kan şekerinin yavaş yükselmesini ve böylece daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ayrıca insülin salgılanması da dengeleneceği için yağ depolanması azalır.

Öğün sayısını azaltın
Eğer şeker hastası değilseniz, doktorunuz herhangi bir nedenle az ve sık beslenmeyi önermediyse, yeme bozukluğu geçmişiniz yoksa ya da gebe/emziren değilseniz günde 5-6 öğün yerine 4-5 saat aralıklarla 3 ya da 4 öğün beslenmeye çalışın. Çünkü sık aralıklarla yemek, öğünün içeriğine bağlı olarak değişmekle birlikte hem kan şekerinin hem de insülin seviyesinin artmasına neden olur. Bu da yeme isteğinizi artırır ve yağ yakımını azaltır.

YORUM EKLE