banner38

Müzik indir

banner46

banner47

06 Temmuz 2020 Pazartesi

“Sosyal Devlet anlayışında sağlık ve eğitim parasız olmalı”

26’ıncı Bölge Kastamonu Eczacı Odası 2015 Seçimli Olağan Genel Kurulu yapıldı. Mevcut başkan Ecz. Ümran Pelenkoğlu, tek liste halinde gidilen seçimde güven tazeleyerek tekrar başkanlığa seçildi.

05 Ekim 2015 Pazartesi 13:24
“Sosyal Devlet anlayışında sağlık ve eğitim parasız olmalı”
 26’ıncı Bölge Kastamonu Eczacı Odası 2015 Seçimli Olağan Genel Kurulu yapıldı. Mevcut başkan Ecz. Ümran Pelenkoğlu, tek liste halinde gidilen seçimde güven tazeleyerek tekrar başkanlığa seçildi.
Genel kurulda terör saldırıları lanetlendi ve kınandı. Oda Başkanı Ümran Pelenkoğlu, ülkenin durumunu düşünerek isteklerini ertelediklerini ve eyleme gitmediklerini söyledi. Türkiye’de ki eczacıların birlik olması gerektiğini vurgulayan Pelenkoğlu, “Özellikle hayati öneme haiz ilaçlarda çok zor durumda kalıyoruz. Hastanın çaresizliğini birlikte yaşıyoruz. 2009 da 1.95 TL’ye sabitlenen Euro, yıllar içinde yükseltilmeyince birçok ilaç, firmalar tarafından üretilmemeye veya ithal edilmemeye başlandı” dedi.

“24.500 ECZACI BİRLİK OLMALI”

Mesleklerinde uzun yıllardır yaşanan olumsuzlukların ülkenin ekonomik olarak düştüğü darboğazda daha hissedilir hale geldiğini belirten Pelenkoğlu, “Bildiği gibi 01.07.2015 tarihinden beri Sosyal Güvenlik Kurumu Protokolünü imzalayamadık. Sürekli bir ertelemenin içine girildi. En son olarak protokol süresi 31.12.2015 tarihine uzatıldı. Çünkü bize ekonomik olarak hiçbir şey vermiyorlar. Keşke tüm Türkiye’ye yayılan 24.500 eczacı birlik olmanın gücüne varabilse ve tek alıcı mantığıyla hareket eden politikalara karşı bizim satıcı değil, sağlık zincirinin önemli bir halkası olduğumuz anlatılabilse. Biz ülkemizin durumunu düşünerek isteklerimizi erteliyor, eylemliliğe gitmiyoruz. Ama sistem durmuyor elimizdekiler bir bir gidiyor. Alternatif geri ödeme diye bir şey çıkartıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu canının istediği ilacı, canının istediği karlılığı vererek mi satın alacak?” diye konuştu.

“HASTANIN ÇARESİZLİĞİNİ BİRLİKTE YAŞADIK” 

“Özellikle yabancı sermayeli büyük firmalar yeni ilaçlarını Türkiye piyasasına vermedi” diyen Pelenkoğlu şöyle devam etti: “İlaç firmalarının kendi ticari karlılıklarını daha öncelemesi doğal karşılanabilir. Ama biz eczacılar için ise işin sağlık boyutu ticari boyutunun her zaman için önüne geçer. Özellikle düşük cirolu eczanelerimiz için ilaç fiyatından bağımsız olarak bir sabit gelir mutlaka elde edilmelidir.

“SON 10 YILDA SAĞLIK HARCAMALARI YÜZDE 6,8 ARTTI”

Sağlık harcamaları 10 yılda arttı. Son 10 yılda vatandaşın sağlık harcamaları ortalama yüzde 6,8, eğitim harcamaları ise yüzde 6,2 artmıştır. Eğitim ve sağlıktaki özelleşme bu sonucu getirmede büyük etkendir. Oysaki sosyal devlet anlayışında sağlık ve eğitim parasız olmalıdır.

  “TEK VÜCUT OLABİLECEĞİMİZİ HİSSETTİRELİM”

‘Biz ne istersek isteyelim onlar bildiğini okuyor’ resmi bizi ilgisizlik ve yılgınlığa sevk ediyor. Ama böyle olmamalı. Yavaş yavaş ısıtılan kurbağa misali her şeye yavaş yavaş alıştırılıyoruz. Bu çok tehlikeli. Bizler bu oyuna gelmemeliyiz. 24.500 kişilik büyük bir güç olduğumuzu unutmamalıyız. Daha önce 32.000 kişi ile nasıl meydanlara indiğimizi, e-sözleşmeye nasıl karşı durduğumuzu unutmayalım. Bizim bu ruhu hiçbir zaman kaybetmememiz gerekir. Lütfen silkinelim ve gerekirse 31 Aralık’ta sürece dâhil olabileceğimizi, mücadele için tek vücut olabileceğimizi hissettirelim” açıklamasında bulundu.                  
Mustafa İç

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV