Sağlık eğitimi masaya yatırıldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, devlet üniversitelerindeki tıp ve sağlık eğitimine ilişkin konuların masaya yatırıldığı “Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Tıp ve Sağlık Eğitimi Bağlamında Üniversite Hastaneleri Çalıştayı” gerçekleştirildi. YÖK Başkanı Erol Özvar’ın başkanlığında düzenlenen çalıştaya, YÖK üyeleri, bünyesinde tıp fakültesi bulunan devlet üniversitelerinin rektörleri, dekanlar ve ilgili akademisyenler katıldı. Toplantıya, Kastamonu Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal beraberinde KÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Güler de katıldı.

Sağlık eğitimi masaya yatırıldı
banner72

Çalıştayda açılış konuşmasını gerçekleştiren YÖK Başkanı Erol Özvar, yaptığı konuşmasında yükseköğretim kurumlarında aktif olarak tıp eğitim ve öğretiminin sürdürüldüğü devlet tıp fakültelerinin sayısının 91 olduğunu belirtti.

Devlete ait tıp fakültelerinde 92 bin 159 öğrencinin, vakıf üniversitelerine bağlı tıp fakültelerinde ise 18 bin 152 öğrencinin hekim olmak için öğrenim görmekte olduğunu aktaran YÖK Başkanı Özvar, Türkiye’de 110 bin 331 öğrencinin tıp fakültelerinde olduğunu, sağlık hizmeti karar süreçlerinin ve aciliyet, hızlı çözüm üretmenin zorundalığından bahsetti.

Yükseköğretimin, gençlere araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile “gönüllülük faaliyetleri” dahil sosyal ve kültürel faaliyetler ile spor faaliyetleri açısından da imkân sağlaması gerektiğinin önemine değinen Özvar, YÖK Başkanı olarak hazırlanacak metnin bütün kamuoyu ve hükümet ile paylaşılması hususunda da gerekli çalışmaları yapacaklarının bilinmesini istediğini belirterek, çalıştayın verimli geçmesini temenni ederek konuşmasını tamamladı.

YÖK Başkanı Özvar’ın konuşmasının ardından Çalıştayın öğleden önceki oturumuna geçilerek, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun yöneticiliğinde “Üniversiteye Ait Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (Üniversite Hastanesi) Bulunmayan ve Sağlık Bakanlığına Bağlı Hastanelerle Afiliasyonu Bulunan Devlet Üniversitelerinde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu ilk panel gerçekleştirildi.

Çalıştayın öğleden sonraki ikinci oturumunda ise Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar'ın yöneticiliğinde “Üniversiteye Ait Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (Üniversite Hastanesi) Bulunan Devlet Üniversitelerinde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu ikinci panel düzenlendi. Her iki panelde de farklı üniversitelerden rektörler konuşmacı olarak yer alarak, konuya ilişkin mevcut durumlarına dair bilgiler verdi. Panellerin bitiminde konuya ilişkin katılımcılardan gelen soru, öneri ve temenniler alınarak karşılıklı değerlendirmelerde bulunuldu. Çalıştayda alınan kararların, ilgili kurum ve kuruluşlar ile paylaşılarak birer eylem planı haline gelmesi hedefleniyor. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER