Ramazan'da sigaradan kurtulabilirsiniz

Ramazan ayında sigara bağımlıların bu kötü alışkanlıktan kurtulabileceğini söyleyen Prof. Dr. Oğuz Kılınç, bu dönemin sigara bağımlıları için bir fırsat olduğunu kaydetti

Ramazan'da sigaradan kurtulabilirsiniz

Ramazan'da sigaradan kurtulabilirsiniz

Ramazan ayında sigara bağımlıların bu kötü alışkanlıktan kurtulabileceğini söyleyen Prof. Dr. Oğuz Kılınç, bu dönemin sigara bağımlıları için bir fırsat olduğunu kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünyada 1,3 milyar kişi sigara kullanıyor. Ülkemizde ise her 10 kişiden 3'ü sigara içiyor. Ramazan ayında oruç tutan sigara bağımlıları günün büyük bir bölümünde sigaradan uzak kalarak, sigaradan kurtulmak için büyük bir fırsat yakalıyor. Sigaradan kurtulmak isteyenler için değerlendirilmesi gereken bu dönemin önemine değinen İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Prof. Dr. Oğuz Kılınç, sigara bırakma konusunda önemli bilgiler paylaştı.

Ramazan ayı nedeniyle gün boyunca herhangi bir maddenin tüketilemediği bir sürece girildiğini ve bu süreçte bağımlıların sigaradan uzaklaşabileceklerini belirten Kılınç, içicilerin sigara bağımlılıklarını kontrol altına alabileceklerini, dolayısıyla bunun bir fırsat olabileceğini ifade etti. Kılınç'a göre bağımlılar tedavilerini ramazan ayı süresince planladıkları, sigara bırakma poliklinikleri ve hekimlerden yardım aldıkları takdirde bilimselliği kanıtlanmış yöntemlerle sigaradan kurtulmaları kolaylaşabilir.
“SİGARA BAĞIMLILIĞI TEDAVİSİ MÜMKÜN OLAN BİR HASTALIK”
sigara bağımlılığının istediği zaman terk edilen bir durum olmadığını söyleyen Prof. Dr. Oğuz Kılınç, “Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, verem gibi tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Sigara bağımlılığı sağlık çalışanları tarafından müdahale edilirse, bilimselliği kanıtlanmış etkili ilaçların yardımıyla kolayca tedavi edilebiliyor. Tüm tütün mamulleri, elektronik sigara ve diğer ısıtılmış tütün ürünleri de dahil, güçlü bir bağımlılığa yol açan nikotin içerir. Nikotin bağımlılığı, eroin, kokain gibi madde bağımlılıkları ile eşdeğer bir bağımlılıktır” dedi.

“SAHURDA VEYA İFTARDA ÜST ÜSTE SİGARA İÇEN BAĞIMLILAR DİKKAT”
Gün boyu sigarasız kalıp sahurda veya iftarda üst üste sigara içen bağımlılara uyarılarda bulunan Kılınç, şunları söyledi: “Sigara 8 binden fazla kimyasal madde içeriyor ve bunların yaklaşık 90'ı kanserojen. Sigaradan çekilen her nefeste, öldürücü ya da sakat bırakıcı bir hastalığın hücresel düzeyde başlama riski yüzde 50'dir. Günde sadece 1 sigara içilse bile, sigaranın ilk temas ettiği organlar olan akciğer ve kalpte ciddi riskler oluşuyor. Sigaranın her dozu ve her kullanım şekli zararlıdır ama sahurda ve iftarda üst üste içilmesi yüksek konsantrasyonda nikotin ve diğer zehirli maddelerin kana karışmasına yol açar. Bu da altta yatan ya da tanısı konmamış hastalıkların ciddi boyutlara ulaşmasına neden olabilir. Hatta ani kalp krizleri ve beyin kanamaları gelişebilir.”

SİGARADAN KURTULMAK İSTEYENLER İÇİN ALO 171”
10 sigara içen kişiden 7’sinin sigarayı bırakmak istediğini söyleyen Oğuz Kılınç, “Ancak bu 7 kişiden sadece 3'ü sigara bırakmak için herhangi bir girişimde bulunuyor. Hastaların kendi kendilerine bu bağımlılıktan kurtulmaları her zaman mümkün olmuyor. 100 kişiden 3 ya da 4'ü bu bağımlılıktan kurtulabiliyor. Gerekli uygun müdahaleler, etkili tedaviler uygulanırsa tütünden kalıcı olarak kurtulma oranı kendi kendine kurtulmaya göre 10 kat fazla olabiliyor. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından tanınmış, bilimselliği kanıtlanmış yöntemleri uygulayan, kamu kurumlarında birinci, ikinci, üçüncü basamakta bulunan sigara bırakma polikliniklerinde bu hastalığın tedavisinin yapılması başarı oranını yükseltiyor. Tütün ürünlerini kullanmaktan kurtulmak isteyenler, Alo 171'i arayarak en yakın sigara bırakma polikliniğinden randevu alabiliyor. Bu polikliniklerde yapılan tedavi ücretsiz ve Türkiye'nin birçok ilinde birden fazla sigara bırakma polikliniği var” ifadeleri kullandı. (İha)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER