'Mobil aşılama başlayacak'

Türkiye’de ilk kez Kastamonu’da planlanıp hayata geçirilen Mobil PCR aracı hayat kurtarıyor. Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı M. Enes Güneş; Mobil PCR aracı sayesinde hastaneye mesafe, ulaşım zorluğu, rahatsızlık gibi durumlar nedeniyle gidilememesi durumunun önüne geçildiğini ve vakaların tespit edilmesindeki artıştaaracın büyük rol oynadığını belirtti

'Mobil aşılama başlayacak'

Türkiye’de ilk kez Kastamonu’da planlanıp hayata geçirilen Mobil PCR aracı hayat kurtarıyor. Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı M. Enes Güneş; Mobil PCR aracı sayesinde hastaneye mesafe, ulaşım zorluğu, rahatsızlık gibi durumlar nedeniyle gidilememesi durumunun önüne geçildiğini ve vakaların tespit edilmesindeki artıştaaracın büyük rol oynadığını belirtti. Bu durumun önüne geçilmesi için tasarlanan ve pozitif vakaların tespitinde büyük başarı elde edilmesini sağlayan Mobil PCR aracı, aşılama konusunda da benzer bir projeyle sokaklarda yerini alacak.

GÜNEŞ: “TEST ARACINI AŞIYLA DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Mobil PCR aracının bakanlığın değil, Kastamonu’nun bir projesi olduğunu ve diğer şehirlerde olmadığını belirten TSM Başkanı Dr. Enes Güneş; “Mobil PCR aracı, kendi projemiz ve ilk defa uygulanıyor. Bakanlığın uyguladığı ve Kastamonu’nun pilot bölge seçildiği bir şey değil. Şehirde, hatta ülkede geliştirdiğimiz bu projeyle sivil bir nokta açmış olduk Kovid’le alakalı, bunu aşıyla da devam ettireceğiz. Kovid, hayatımızın bir parçası. Maske ve dezenfektan nasıl hayatımızın yeni normallerinden biriyse test vermek de aynı şekilde hayatımızın yeni normallerinden birisi. O yüzden hastaneye gitmeye lüzum yok. Vakaların artmasının da, azalmasının da çeşitli sebepleri var. Bunlardan biri, istatiksel bir sebep. Ne kadar fazla test alırsanız, o kadar fazla vaka yakalarsınız. Bize yakın nüfuslu diğer illerle kıyaslayınca onların iki katı test alıyoruz biz. Testlerin de yüzde 25’i buradan alınıyor. Pozitif vakaları yakalama noktasında Türkiye’de kendi nüfusumuza göre en iyi il olmuş olabiliriz yüzden hızlı artış oldu. Hızlı artış zaten hızlı azalışı beraberinde getirir o yüzden en hızlı yükselen ve düşen il olduk” dedi.

“VATANDAŞIMIZ KAFASINA GÖRE HASTANEYE GİDİYOR”

Dr. Güneş, konuşmalarına şöyle devam etti: “Diğer ülkelerde Kovid’le beraber hastane yoğunluğu artarken, bizim ülkemizde azaldı. Bunun sebebi,çok yoğun şartlarda çalışıyor olmamızdı. Dolayısıyla diğer ülkelere göre bizi çok da negatif etkileyen bir süreç olmadı. Ama bizi, özellikle yoğun bakımı belirli bir ekipmanla aynı tempoya sürüklediği için gerçekten mahvetti. Yoğun bakımdaki birçok arkadaşımız insanlık şartlarının çok üzerinde, yüzyıllar önceki şartlarda çalıştılar gibi bir şey oldu. Ağır şartlarda, 36 saat aralıksız o kıyafetlerle çalışmak gerçekten işkence gibi bir şey, ona maruz kaldılar. Ama hastanenin poliklinikleri vs ciddi oranda azaldı. İnsanlar Kovid’den dolayı korkup hastaneye gelmedi. Bu da aslında sağlık sistemimizde problem var demek. Demek ki bizim vatandaşımız ücretsiz olduğu için kafasına göre AVM’ye gider gibi hastaneye gidiyor. (Zehra Beyza Güler)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER