'Maske şart, alerjiye dikkat!'

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesine Kulak-Burun-Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Kübra Topal, pandemiyle birlikte hayatımıza giren maskeyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Maskenin şart olduğunu fakat; alerjik durumlara da sebep olduğunu kaydeden Topal, maske kullanımı hakkında değerlendirmelerde bulundu

'Maske şart, alerjiye dikkat!'

 

KEAH'TA KBB UZMANI DOKTOR KÜBRA TOPAL'TAN MASKE UYARISI:

'Maske şart, alerjiye dikkat!'

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesine Kulak-Burun-Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Kübra Topal,  pandemiyle birlikte hayatımıza giren maskeyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Maskenin şart olduğunu fakat; alerjik durumlara da sebep olduğunu kaydeden Topal, maske kullanımı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19 pandemisi, 7’den 70’e günlük alışkanlıklarımızı tepeden tırnağa değiştirirken, maskeyi de vazgeçilmez hale getirdi. Ancak piyasada Covid-19 için tasarlanmış renk renk, çeşit çeşit, desenli hatta bir aksesuar gibi göz alıcı maskeler bazı durumlarda fayda yerine sağlığımıza zarar verebiliyor. Korona virüs önlemleri kapsamında kullanılan maskelerin yapımında kullanılan bazı maddelerin ise alerjik reaksiyonlara sebep olabileceği uzmanlar tarafından belirtiliyor.Pandemi sürecinde günlük yaşantımızın vazgeçilmezi hatta en kritik unsuru haline gelen maskeler; polenlere ve hava kirliliğine karşı da önemli bir süzgeç görevi görüyor. Maskeler ve alerjik durumlar hakkında konuşan Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesine Kulak-Burun-Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Kübra Topal; “Maske ve alerjiden bahsedilen durum döküntü gibi, egzama tarzı kızarıklık, kaşınma, kabarcık oluşumu gibi durumlar olabiliyor. Ama bu alerjik durum daha ileri boyuta giderse bizlerin çok korktuğumuz anafilaksi (alerjik şok) dediğimiz hızla gelişen ve solunumun durmasına sebep olan bir durum” ifadelerini kullandı.

''MASKE, ALERJİ YAPABİLİYOR''

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesine Kulak-Burun-Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Kübra Topal, maskenin; korona virüsle mücadelede en önemli silahlardan bir tanesi olduğuna dikkat çekerek, ''Elbette maskeler koronavirüste koruyuculuğu sağlarken beraberinde maske kullanımında çeşitli sıkıntılar oluşturabileceği durumlarda ne yazık ki olabiliyor. Alerjik durum bunlardan bir tanesidir. Maske, içerisinde barındırdığı kimyasal maddeler nedeniyle alerji geliştirebiliyor. Bu alerjilerde hastalarımızı derecelerine göre etkileyebilmektedir. Daha çok alerjiden bahsedilen durum döküntü gibi, egzama tarzı kızarıklık, kaşınma, kabarcık oluşumu gibi durumlar olabiliyor. Ama bu alerjik durum daha ileri boyuta giderse bizlerin çok korktuğumuz anafilaksi (alerjik şok) dediğimiz hızla gelişen ve solunumun durmasına sebep olan bir durum” dedi.

“EN KORKTUĞUMUZ DURUM ALERJİK ŞOK”

Maskede alerji durumu hakkında bilgi veren Dr. Topal, “Bizlerin kullandığı cerrahi maskeler, diğeri N95 dediğimiz koruyucu maske, bunun koruyuculuğu daha fazladır. Bir de halkımızın normal şartlar altında kullanabileceği maskelerle yıkanabilir maskeler bulunuyor. Bütün bu maske türlerine karşı alerji gelişebilir. Bunlar maskelerin içerdiği kimyasal maddelere bağlı olabiliyor. Özellikle duyarlılığı olan kişilerde alerjik reaksiyonlar görebiliyoruz. Ama daha çok kızarıklık, kaşıntı, döküntü tarzında alerjik durumlar gözlemliyoruz. Bazen kullandığımız maskelerin iplerini kulaklarımıza geçirdiğimizde temas ettiği bölgelerde yine aynı şekilde alerji veya döküntüler görebiliyoruz. Ama bizim için dikkatli olmamız gereken solunum bulgularıyla beraber işitme de beraberlik gösterip göstermediğidir. Eğer hırıltılı bir solunum, nefes almakta güçlük, dilde veya boğazda şişme, şişme hissi, yutkunmakta güçlük gibi buna benzer solunum semptomlarına bağlı şikayetlerimiz var ise muhakkak en yakın bir sağlık kuruluşuna gitmemiz gerekiyor. Çünkü bizlerin alerjik durumlarda en çok tedirgin olduğumuz nokta aniden solunum durmasına neden olabilecek anafilaksi (alerjik şok) durumudur” diye konuştu.

“Maskemizi takarken alerjik durumlara karşı da dikkatli olmalıyız”

Maske takmanın insanı koronaya karşı koruduğunu fakat alerjik durumlara karşı da dikkatli olunması gerektiğini kaydeden Topal, “Bu maskelerin sebep olduğu alerjik durumlardan nasıl kendimizi koruyabiliriz. Alerjiyi ortadan kaldırmanın herhangi bir yolu veya yöntemi yok. Ancak kişinin duyarlığı olduğu, hassas olduğu maddenin kullanılan maskede içerip içermediğini bilmesi bizleri koruyabilecek en büyük ektendir. Fakat bu şu an kullandığımız maskelerde ne yazık ki bilinemiyor. Eğer bizlerin cerrahi maskelere karşı alerjimiz var ise, cerrahi maskeyi takmadan önce kişi mutlaka pamuklu bir bez ile veya kendisince hazırladığı pamuklu bir bez ile cerrahi maskenin altından takabilir. Bu şekilde normal şartlarda tek kullanımlık maskelerin yüzümüze, cildimize temasını önlemiş oluruz. Yıkanabilen kumaşta üretilen maskelerde ise alerjik durumlar daha çok maskenin üzerinde kalan deterjan kalıntılarına bağlı gelişebilir. Bunun da maskelerimizi yıkadıktan sonra güzelce durulanmasıdır, tamamen maskemizin deterjandan veya barındırdığı kimyasal maddelerden arındırılmasıdır. Bu sayede alerjiyi önleyebiliriz. Bunlara mutlaka dikkat etmeliyiz. Bunun dışında tabii ki maskemizi sürekli takıyoruz, çünkü maske takmak çok önemli, bizi koronaya karşı koruyor. Maskemizi takarken de alerjik durumlara karşı da dikkatli olmalıyız” şeklinde konuştu.

“HASTALARIMIZA, DİKKAT ETMESİ GEREKEN NOKTALARI SÖYLÜYORUZ”

Maskenin temas ettiği yerlerde kızarıklık, döküntü, renk değişikliği gibi alerjik durumlar oluştuğunda mutlaka doktora müracaat edilmesinin gerektiğini ifade eden Topal, “Ben, Kulak-Burun-Boğaz uzmanıyım. Hastalar, maske taktıklarında özellikle burundan nefes alıp vermekte sıkıntı yaşayabiliyor. Bizlere bu yüzden başvuruda bulunabiliyorlar. Ben bile konuşurken maskenin varlığı konuşmamı etkiliyor. Onun dışında maskenin temas ettiği yerlerde kızarıklık, döküntü, maske çıktıktan sonra renk değişikliği, iz veya ağrı gibi bu tür şikayetlerle bizlere müracaat eden hastalarımız var. Biz, bu hastalarımıza da alabilecekleri tedbirleri anlatıyoruz. Hastalarımıza, dikkat etmesi gereken noktaları söylüyoruz. Hastalarımızda bu dediklerimize özen gösterirlerse büyük bir problemle karşılaşmayız inşallah maskeyle alakalı şimdiye kadar” ifade etti.

“VURULDUĞUMUZ AŞILARIN BU KADAR KORUYUCULUĞU YOKTUR”

Maskenin koronaya karşı yüzde 90 koruyuculuğunun bulunduğunu söyleyen Topal, şunları kaydetti: “Koronavirüs ile mücadelemizde elimizdeki en büyük silahlardan bir tanesi maske oluyor. Maskemizi takmadan virüsten korunmamız mümkün değil. Maskenin yüzde 90 civarında bir koruyuculuğu var. Belki de vurulduğumuz aşıların bu kadar koruyuculuğu yoktur. Bu yüzden maskemizi takmaya mutlaka özen göstereceğiz. Alerjik reaksiyonlarda da önerilerimize dikkat edeceğiz. Bu anlattıklarımıza özen gösterdiğimiz zaman maske takılmasında bir sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyorum” dedi. (Alperen Erkuş)

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER