Kovid aşısı ayağınıza geldi

Yaklaşık 2 yıldır tüm dünya ile birlikte mücadele ettiğimiz koronavirüs salgınına karşı geliştirilen aşılar, hızla uygulanmaya devam ederken, üçüncü doz için de kollar tekrardan sıvandı.

Kovid aşısı ayağınıza geldi

Bilim insanları üçüncü doz aşı uygulamasında, Sinovac aşısını olanlar için ikinci dozun üzerinden üç ay, Biontech aşısını olanlar için ise ikinci dozun üzerinden 6 ay geçmiş olması gerektiğini duyurdu.

SADECE ÖĞRENCİLER DEĞİL, VATANDAŞLAR DA YARARLANABİLİYOR

Çift doz aşılama oranında yüzde 75’i geçerek ‘mavi’ kategoride bulunan Kastamonu’da, Toplum Sağlığı Merkezi ekipleri tarafından Hüma Hatun Kız Öğrenci Yurdu’na aşı stantları kuruldu. Aşıya ulaşımın daha kolay olabilmesi için yurt yemekhanesinin hemen karşısına kurulan aşı stantları, randevuya gerek kalmaksızın hizmete sunuldu. Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) ekipleri tarafından kurulan bu stantlarda, hem yurtta kalan öğrenciler için hem de dışarıdan gelen vatandaşlar için aşı uygulaması başladı. Aşının yan etki oluşturma ihtimaline karşı ambulans ekibi de dışarıda hazır beklerken Dr. Resul Önem ve ekip arkadaşları, sırası gelen vatandaşlara aşı uygulamaya başladı.

“YURTLARDA VİRÜSÜN YAYILIMI DAHA HIZLI”

Hüma Hatun Kız Öğrenci Yurdu’nda barınan Edebiyat Bölümü öğrencisi Derya Dilsiz, sağlık merkezinin dışında olmasına rağmen stantların hijyenik bir ortamda kurulduğunu, aşıya ulaşamayan her vatandaş için bu uygulamanın önemli olduğu ifade ederek; “Yurtlar kalabalık ve virüsün yayılım hızı bu ortamlarda maalesef biraz daha yüksek. Bu uygulamanın, yurtlarda virüsün yayılımını önleyeceğine inanıyorum” dedi.

Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisi Sena Özçelik ise, çift doz aşısını olduğunu ve üçüncü doz aşı zamanı geldiğinde mutlaka yaptıracağını belirterek; “Şartlar zor ve bu durumu tersine çevirip kolaylaştıran sağlık görevlilerimize ne kadar teşekkür etsek az kalır. Yoğun çalışmalarına rağmen yüzlerindeki gülümsemeyi de bizlerden esirgemiyorlar, bu da aşıya olan tutumumuzu olumlu yönde etkiliyor” diye konuştu. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER