KEAH’ta yine bir ilk

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (KEAH), ilk kez 78 yaşındaki bir hastaya kalbi durdurulmadan açık kalp ameliyatı gerçekleştirildi.

KEAH’ta yine bir ilk

KEAH Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Tamtekin ve ekibi tarafından yaşlı hastanın aort damarı ileri derecede kireçli olması nedeniyle kalbin durdurularak yapılması gereken açık kalp ameliyatı, bu kez kalbi durdurulmadan yapıldı. Normal şartlarda ileri merkezlerde bile nadiren uygulanan çalışan kalbe açık kalp ameliyatı, bu operasyonla birlikte ilimizde de ilk kez gerçekleştirildi.

HASTA, HİÇ BİR SIKINTI YAŞAMADAN TABURCU EDİLDİ

Ameliyatla ilgili bilgi veren Op. Dr. Tamtekin; “İleri merkezlerde nadiren uygulanan çalışan kalbe açık kalp ameliyatını Kastamonu’da ilk kez 78 yaşındaki hastamıza yaptık. Neden ve nasıl sorusuna gelecek olursak, hastamızın aort damarının ileri derecede kireçli olduğu için bu tekniği seçtik. KEAH'de ilk olarak çalışan kalbe by-pas tekniğini uygulayarak yaptık. Normalde ileri merkezlerde nadiren uygulanan bu tekniği biz 78 yaşındaki hastamıza uyguladık. İleri derecede aort damarının kireçli olması, kalbin durdurularak yapılacak bir açık kalp ameliyatının çok riskli olacağını düşündük ve kalbi durdurmadan by-pas ameliyatını başarılı bir şekilde yapmış olduk. Böylelikle Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan kalbe by-pas ameliyatı da ilk kez yapılmış oldu. Hastamız sağlığına kavuşarak hiç bir sıkıntı yaşamadan taburcu edildi” dedi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER