Kanser hastaları KEAH’ta şifa buluyor

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi (KEAH) Onkoloji Uzmanı Dr. Mustafa Ersoy, meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı kapsamında bilgilendirmelerde bulundu.

Kanser hastaları KEAH’ta şifa buluyor

Meme kanserinin kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer aldığını söyleyen Onkoloji Uzmanı Dr. Mustafa Ersoy, hayat boyu her 8 kadından 1’inin kansere yakalanma riskinin olduğunu belirtti. Her 30 kadından birinin meme kanseri nedeni ile hayatını kaybettiğini aktaran Dr. Ersoy, son yıllarda meme kanseri tedavisinde ileri evre hastalarda da tedavi başarısının artığını ifade etti.

"MEME KANSERİ BAZI HASTALARDA ÖNLENEMİYOR"

Tüm gelişmelere rağmen ileri evre meme kanserinin tamamen iyileşme şansı olmayan bir hastalık olduğunu kaydeden Dr. Ersoy, "Bu nedenle tedavi kadar meme kanserinin önlenmesi ve erken teşhisi de önem arz etmektedir. Bu yüzden meme kanseri konusunda farkındalığı arttırmak için sağlık çalışanları olarak etkinlikler düzenliyoruz. Maalesef meme kanserini önlemenin bilinen kesin bir yöntemi yoktur. Ancak özellikle yaşam tarzı ile ilgili risk faktörlerini azaltmak için bazı önlemler alabiliriz. Bu önlemler; fiziksel aktiviteyi arttırmak, ideal vücut ağırlığını korumak, aşırı yağlı gıdalar tüketmekten kaçınmak, sebze ve meyveden zengin beslenmek, alkol alımını kısıtlamak, ilk doğum yaşının 30 yaş altı olmasına ve bebeği emzirmeye gayret etmek ve doğum kontrol haplarını dikkatli kullanmaktır. Bu önlemlere rağmen meme kanseri bazı hastalarda önlenememektedir. Bu yüzden tarama ve erken teşhis hayati öneme sahiptir" dedi.

"HASTANEMİZ, ÇEVRE İLLERE DE HİZMET VERİYOR"

Meme kanserinin tedavi yöntemlerini anlatan Onkoloji Uzmanı Dr. Ersoy, "Kısaca belirtmek gerekirse tarama yöntemleri her ay kendi kendine meme muayenesi, 20-40 yaş arası kadınlar 2 yılda bir klinik meme muayenesi ve meme ultrasonu, 40 yaş sonrası 2 yılda bir mamografidir. Bununla birlikte artmış risk faktörü olanlarda doktor önerisiyle kişisel tarama programları düzenlenmektedir. Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren kemoterapi ünitemizin kadrosunda tıbbı onkoloji uzmanı dışında 1'er adet eczacı, tıbbı sekreter, yardımcı sağlık personeli ve 3 adet kemoterapi hemşiresi bulunmaktadır. Ünitemizin sorumlu hemşiresi Şengül Uysal’ın kemoterapi eğitim sertifikası olup hastalara kemoterapi ve kanser hakkında birebir detaylı eğitim vermektedir. Kemoterapi ünitemizde 12 yatak olup günlük ortalama 20 hastaya kemoterapi tedavisi uygulanmaktadır. Hastanemiz, Kastamonu ilindeki tek merkez olmakla beraber tıbbı onkoloji uzmanı olmayan çevre iller Sinop, Çankırı ve Bartın'a da hizmet vermektedir. Hastanemizde meme kanserli hastalara kemoterapi yanında yeni nesil akıllı ilaçlar da uygulanmaktadır. Hastane yönetimimizin katkısıyla hastanemizde olmayan yeni nesil ilaçlar tedarik edilmiştir. Meme kanseri tedavisinde şu an Türkiye’de kullanılan tüm tedavi rejimleri hastanemizde uygulanmaktadır. Kemoterapi ünitesindeki ilaçlar, sisteme onkoloji doktoru tarafından giriliyor. İlaçlar bizzat eczacı tarafından hazırlanmakta ve hazırlanan ilaçlar alanında uzman deneyimli hemşireler tarafından uluslararası standartlara uygun şekilde uygulanmaktadır. Gerekli görülmesi halinde hastalarımız ünitemizle koordineli olarak çalışan manevi destek birimine ve diyetisyenlerimize de yönlendirilmektedir. Meme kanseri tedavisi başka merkezde devam eden tüm hastalar da tedavi devamı için gönül rahatlığıyla ünitemize başvurabilirler" diye konuştu.

"KEAH’TA 18 YAŞ ÜSTÜ TÜM KANSER HASTALARI TEDAVİ EDİLİYOR"

Meme kanserinde diğer kanser türlerinin çoğundan farklı olarak yıllar sonra da ortaya çıkabileceğini dile getiren KEAH Onkoloji Uzmanı Dr. Mustafa Ersoy, şunları söyledi: "Ayrıca bu hastalarda tekrar meme kanserine yakalanma riski de artmış olduğundan ömür boyu takibin devamı önerilmektedir. Bu hastaların takiplerinde gerekli olan tüm imkanlar hastanemizde mevcut olup çok sayıda meme kanseri hastamızın takipleri bölümümüzde yapılmaktadır. Tarafımca hematolojik olmayan 18 yaş üstü tüm kanser hastaları muayene, tetkik ve tedavi edilmektedir. İl Sağlık Müdürlüğümüz ve hastane yönetiminin de desteğiyle ünitemizdeki eksikler hızla giderilmiş; sadece meme kanseri değil diğer hastalarımız için de ülkemizde yeni kullanılmaya başlanmış ilaçlar temin edilmiştir. Özellikle belirtmek isterim ki pandemi döneminde İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere gitmek istemeyen tüm hastaların takibi ve tedavileri tedavi bütünlüğü bozulmayacak şekilde kaldığı yerden ünitemizde devam edilmektedir." (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER