'Hastaneyi büyütmemiz lazım'

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi (KEAH) Başhekimi Prof. Dr. Zafer Ergül, önceki gün sosyal medyada yayın yapan TV 366 kanalına konuk oldu

'Hastaneyi büyütmemiz lazım'

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi (KEAH) Başhekimi Prof. Dr. Zafer Ergül, önceki gün sosyal medyada yayın yapan TV 366 kanalına konuk oldu. Göreve başladığı tarihten itibaren hastanenin gelişmesi için çalışmalar yaptığını aktaran KEAH Başhekimi Zafer Ergül, hastanede eksikleri araştırdığını söyledi.

“KEAN’TA SADECE ORGAN NAKLİ YAPAMAYIZ”

Hastanede kalp damar cerrahisi ünitesinin olduğunu ama açık kalp ameliyatı yapılmadığını dile getiren Ergül, “Ankara’dan gelen bir hekim yapıp, gitmiş. Bunun böyle olmayacağını gördük. Bir öğretim üyesi arkadaşımızı buraya transfer ettik, geldi üniversite kadrosunda. Şimdi Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Nisan ayından bu yana yapılan açık kalp ameliyatı, Bypass’ta dahil 20’nin üzerindedir. Boyunlardaki damar tıkanıklığını açma yöntemleri de hocalarımız tarafından yapıldı. Değişik cerrahi işlemler de ilimizde ilk defa gerçekleştirildi. Biz kalp damar cerrahisi bölümünü, kalp damar cerrahisi merkezine çevirdik. Hastanemiz şu anda bir kalp damar cerrahisi merkezidir. Sadece bu mu, tabii ki değil. Örneğin göz kliniğinin öğretim elemanları var, buraya geldiler. Göz içi enjeksiyon işlemlerine başladılar. Bu hastaların hepsi en yakın Karabük’e gidiyorlardı. Bu hastaların tedavileri artık hastanemizde yapılıyor. Kornea nakli merkezi kuruyoruz, yine üniversitenin elemanlarıyla. Ankara’da yapılan tüm ameliyatların hepsini biz Kastamonu’da yapacak güce sahibiz. Donanımlı bir yoğun bakım ünitemiz var, donanımlı kliniklerimiz var. Burada sadece yapamayacağımız şey bir organ naklidir. İnşallah, bir gün onu da gerçekleştireceğiz” dedi.

“HEKİMLERİN SAYISINI ARTTIRMAK İÇİN TIP FAKÜLTESİ AKTİF OLAMALI”

Gelen hekimlerin ilimizde kalmadığına dikkat çeken Ergül, şu ifadeleri kullandı: “Hekimlerimiz, zaten geldiği gün ne zaman gideceğini hesaplayarak çalıştığı için bir süre sonra gidiyor. Bir uzman hekim mecburi hizmetini tamamladıktan sonra iki yılda gider. Onun için tıp fakültesi çok önemli. Çünkü gelen öğrenci 6 sene Kastamonu’da okuyacak, uzmanlığını burada alacak. Sonra kalıcı olmayı öğrenecek, üniversitenin elemanı olacak. Kastamonu’daki hekimlerin sayısını arttırmak için tıp fakültesinin mutlaka aktif hale getirilmesi gerekiyor. İlimizin merkezinde 3’üncü basamak olarak sadece eğitim ve araştırma hastanesi var. Merkezde başka bir hastane yok. Dolayısıyla hastanın en son geleceği yer Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi oluyor ve 400 bin nüfusa bakan bir hastane burası. Vatandaşlar diyor ki; biz, KEAH’tan randevu alamıyoruz, randevu sıraları çok uzun... Haklılar, fakat yapacak fazla da bir şey yok. Biz bunun çözümünü nasıl yönetebiliriz. Hastaneyi büyütmemiz lazım. Bunu değerli büyüklerimizle ve rektör hocamızla da konuştuk. Bize bir mekan temin ettiler. 70 dönümlük bir arazinin içerisinde, eskiden üniversitenin hastanesi olan ve 10-15 yıl atıl vaziyette duran bir bina var, içi yapılmış ama kullanılamaz bir vaziyette şu an. Biz orayı aktif hale getirmeye çalışıyoruz. Bakanlığımız bu konuda destek veriyor. Proje aşaması bitti, inşaat aşamasına geçiliyor. 2023 sonuna doğru bu hastane aktif hale gelirse oradan biz, 250 yatak ve 200 poliklinik odası kazanacağız. Dolayısıyla poliklinik ve doktor sayımız artacak. Ancak bu şekilde o randevu sistemini rahat hale getirebiliriz.”

“BULDUĞUMUZ HER YERİ YOĞUN BAKIMA ÇEVİRDİK”

Hastanenin yoğun bakım yatak sayısının normal şartlarda 54 olduğunu belirten Başhekim Ergül, Kovid-19 salgını nedeniyle bu sayının arttığını belirtti. 54 yataklı yoğun bakım sayısının yetmediğini kaydeden Zafer Ergül, “Biz ne yaptık, normal servislerden de yoğun bakım yaptık. Bulduğumuz her yeri yoğun bakıma çevirdik. Normal hasta tedavilerini yapamadık. Biz şu anda geçen senenin Nisan ayı ile aynıyız, yine Kovid-19 servislerimiz var. Şu anda 7 tane servis Kovid servisi, sayılarımız arttı. Şu anda bu hastalar yatıyor ama biz onları tedavi edebiliyoruz, daha rahat atlatabiliyoruz. Sadece mekanda sıkıntımız oluyor, normal servisleri kapatmak zorunda oluyoruz. Nisan ayında birçok servis kapalıydı, Fizik Tedavi Hastanesi de kapalıydı. Yani şu anda aynı işleri sadece KEAH ekibiyle yapıyoruz” diye konuştu. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER