“Halk sağlığı tehdit ediliyor”

26’ncı Bölge Eczacı Odası Başkanı Orkun Yılmaz, ilaçların marketlerde ve internet sitelerinde satılmasına tepki gösterdi

“Halk sağlığı tehdit ediliyor”
banner72

USULSÜZ İLAÇ SATIŞLARINA TEPKİ GÖSTEREN 26’NCI BÖLGE ECZACI ODASI BAŞKANI YILMAZ;

“Halk sağlığı tehdit ediliyor”

26’ncı Bölge Eczacı Odası Başkanı Orkun Yılmaz, ilaçların marketlerde ve internet sitelerinde satılmasına tepki gösterdi.

Yara bandı, pamuk, diş macunu, nefes açıcı burun bantlarının da aralarında olduğu 10 kalem dışındaki tıbbi ürünlerin marketlerde, internette ya da bu alanda ruhsatlandırılmayan başka bir iş yerinde satılamayacağını söyleyen Yılmaz, sağlığı ilgilendiren ürünlerin yerinin internet siteleri ya da market rafları olmadığını kaydetti.

“YASAL MEVZUAT ÇİĞNENMEKTE”

Salgınla birlikte sağlık, sağlıklı olma kavramlarının daha da önem kazandığını belirten 26.Bölge Eczacı Oda Başkanı Orkun Yılmaz, “Ama sağlık, sadece sağlık çalışanları ile birlikte var olabilir. Hekimin ve eczacının tavsiyesi olmadan kullanılan ilaç ya da ilaç benzeri ürün, sağlığa iyi gelmeyebileceği gibi zarar da verebilir. O nedenle, biz sağlık çalışanı olma sorumluluğumuzla tekrar hastalarımıza sesleniyoruz: Televizyon ekranlarında hiçbir bilimsel kanıta dayalı olmayan tavsiyeler veren alanın uzmanı olmayan kişilerin dediklerini yapmayın; takviye edici gıdaları, vitaminleri, tıbbi cihazları manav reyonunun yanı başındaki raflardan almayın. Sağlığınızla oynamayın. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, tıbbi cihaz satış ve tanıtımına getirdiği düzenleme ile yara bandı, pamuk, diş macunu, nefes açıcı burun bantlarının da aralarında olduğu 10 kalem dışındaki tıbbi ürünlerin marketlerde, internette ya da bu alanda ruhsatlandırılmayan başka bir iş yerinde satılamayacağını duyurmuştu. Buna rağmen internet ve marketlerde her gün yenileri eklenen ürün satışı ile yasal mevzuat çiğnenmekte, halk sağlığı tehdit edilmektedir. İlacın ve ilaç kategorisi içerisinde değerlendirilmesi gereken ürünlerin; üretiminden saklama koşullarına, dağıtımından imhasına olan tüm süreçlerin sağlık profesyonellerinin gözetiminde olması gerekir” dedi.

“SAĞLIĞI İLGİLENDİREN ÜRÜNLERİN YERİ, MARKET RAFLARI DEĞİLDİR”

Halk sağlığını önceleyen bir sağlık meslek örgütü olarak uyarıda bulunduklarını dile getiren Yılmaz, “Sağlığı ilgilendiren ürünlerin yeri, hiçbir denetime tabi olmayan internet siteleri ya da mutfak ihtiyaçlarımızı karşıladığımız marketlerdeki raflar değildir. Halk sağlığından, mesleğimizden vazgeçmiyoruz. Sağlık profesyonellerini dışarıda bırakan bu yaklaşımı hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Yetkililere bir an evvel önlem alma, bu sağlık sorununu durdurma çağrısında bulunuyoruz. Bir kez daha vurguluyoruz: İlaca ve sağlığa dair tüm ürünlerin tek doğru adresi sadece ve sadece eczanelerdir. Bu ürünler, eczaneden, hekim ve eczacı danışmanlığında alınmalıdır” diye konuştu. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER